Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Co je polární záře
Polární záře jsou světelné jevy v zemské atmosféře způsobené částicemi slunečního větru. Slunce neustále vysílá tyto částice do vesmíru a dostávají se i do zemské atmosféry. V ní pak probíhá proces, při kterém vzniká polární záře.
Elektrony řítící se shora dolů ve směru magnetického pole Země se srážejí s atomy kyslíku a molekulami dusíku v ionosféře. Ty se na okamžik exitují (vybudí) do stavu s vyšší energetickou hladinou a vyzařují světlo. Excitační stavy atomů kyslíku vytvářejí zelené a červené světlo, zatímco molekuly dusíku přijímají a uvolňují energii ve formě modře zbarveného fotonu.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Kdy, kde a jak často se vyskytuje
Polární záři lze do jisté míry předpovědět, ne však na sto procent přesně. Existují různé způsoby, jak odhadnout její velikost a pravděpodobnost. Krátkodobé předpovědi na jednu až tři hodiny jsou poměrně spolehlivé, ale dlouhodobé předpovědi na přibližně jeden až tři dny jsou méně jisté.
Polární záře je nejčastěji k vidění v zeměpisných šířkách mezi 60 a 75 stupni – ve finském, švédském a norském Laponsku, na Islandu, v Kanadě, na Aljašce, v Rusku a v jižním Grónsku.
Severní polární záři statisticky nejpravděpodobněji uvidíte kolem půlnoci od konce srpna až do dubna, objevuje se nejčastěji během tmavých večerů na začátku podzimu a brzy zjara. Důvodem je fakt, že v období jarní a podzimní rovnodennosti umožní poloha Země slunečnímu větru efektivně se přesunout do magnetické dráhy Země. Jarní období je navíc dobré díky tomu, že je většinou menší oblačnost.
Polární záře v Česku
Naposledy byla polární záře vidět na mnoha místech v Česku v roce 2024. V květnu to byla nejsilnější polární záře od roku 2003, jak na síti X uvedl Český hydrometeorologický ústav.
V Česku jsou polární záře obvykle dost slabé. Pokud si člověk není jistý, může si to snadno ověřit pomocí mobilu. Stačí záři vyfotit, na snímku se barvy projeví výrazněji a jasněji než při pohledu pouhým okem. „Někdy bývají na fotce vidět i takzvané barevné sloupy, což také dokazuje, že jde o polární záři,“ sdělil ČTK Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum zaštiťující pražské planetárium a hvězdárny.
Předpověď záře na našem území můžete sledovat například pomocí aplikace Aurora Alerts – Northern Light, která za vás sleduje Kp-index. Ten je globálním geomagnetickým ukazatelem, který měří fluktuace zemského magnetického pole způsobené solárním větrem. Mějte však na paměti, že je to jen pomocník jako třeba předpověď počasí - předpovědi prostě nemusejí vyjít.
Při pozorování si dejte pozor na dvě hlavní podmínky - tma a jasná obloha. Při mrazech bývá obloha obvykle čirá, a to zvýší šanci záři spatřit. Oblačnost může naopak pozorování znemožnit. Další rušivé faktory jsou povětrnostní podmínky a také světla z obytných zón a dopravy.
Ideální čas na pozorování je večer a v noci. Doba trvání záře se může lišit od krátkého několikaminutového záblesku až po celonoční podívanou. Trocha štěstí je tedy při lovu polární záře vždy nezbytná.
Hledejte místo s otevřeným výhledem na severní oblohu. Vyhněte se místům, na kterých ve výhledu brání vysoké stromy nebo budovy. Nejlepší jsou břehy jezera či moře a vyvýšená místa, jako jsou vrcholky skal nebo holé kopce.
Jevy na noční obloze
Role sluneční aktivity a rotace slunečních skvrn v předpovědích
Polární aktivita souvisí se sluneční aktivitou, kterou obvykle odborníci monitorují pomocí slunečních skvrn. Jejich počítáním bylo zjištěno, že sluneční aktivita se mění v průměru v jedenáctiletých cyklech.
Ačkoli cyklus slunečních skvrn je poměrně dobře předvídatelný, intenzitu je obtížné předem přesně určit. V minulosti se vyskytla období velmi nízké sluneční aktivity trvající až sto let. Po těchto klidných obdobích zase následovaly dlouhé a velkolepé sluneční erupce.
Existují dva typy předpovědí polární záře - statistické a předpovědi v reálném čase. Statistické předpovědi jsou založeny na pozorovacích datech shromažďovaných po desetiletí. Z těchto údajů například vyplývá, že polární záře se objevují v průměru jednu noc ze čtyř bezoblačných nocí. Vždy jde o průměr a nejde se spolehnout, že záři na daném místě opravdu uvidíte každou čtvrtou noc.
Coby lovec polární záře potřebujete i štěstí, protože někdy ji můžete vidět na stejném místě každou noc po celý týden, jindy si musíte počkat i měsíc, než ji vůbec spatříte.
Statistické předpovědi jsou dobrý způsob, podle čeho se při plánování pozorování záře řídit. Nejlepším a nejbezpečnějším způsobem je však spoléhat se na předpovědi v reálném čase. Díky aktuální předpovědi budete vědět, jestli se vyplatí vyrazit do černých lesů hledat, nebo jestli místo dřepění v lese nebude lepší jít do sauny.
Tipy k lovu polární záře
- Stáhněte si mobilní aplikaci - dnes je k dispozici mnoho webových stránek, služeb a nástrojů, které usnadňují sledování polární záře. Příkladem je aplikace Aurora Alerts – Northern Light.
- Nepodceňte teplé oblečení, zvlášť pokud jsou venku minusové teploty.
- Vezměte si s sebou do termosky teplý čaj či jiný nápoj, který vás při podívané příjemně zahřeje.
- Zvykněte si na tmu - trvá několik minut, než si oči člověka zvyknou na šero. Vyhněte se jasným žárovkám. Ten, kdo si chce dát extra pozor, si může vzít jako nejlepší zdroj světla pro výpravu za polární září tlumené červené světlo.
- Zvolte to, co vám je příjemnější - někdo s odhodláním vyrazí do větších vzdáleností od místa bydliště či ubytování, a někdo si radši stoupne na balkon chaty nebo popojde kus od ní.
- Pokud chcete záři vyfotit, nezapomeňte si vzít kromě fotoaparátu také stativ nebo jinou podpěru, která bude fotoaparát správně a pevně držet. Nechcete přece mít rozmazané snímky.
- K foťáku byste také měli mít připravené náhradní baterie, chlad překvapivě rychle baterky vybíjí.
- Je dobré umět zacházet se svým fotoaparátem. Záře je každou noc jiná, a proto se nejlepší možné nastavení hledá experimentováním.