Hlavní obsah

Trumpův kandidát na šéfa Pentagonu čelí obvinění ze sexuálního obtěžování

Foto: Profimedia.cz

Pete Hegseth dosud pracuje jako moderátor televize Fox News.

„Vzal mi telefon a bránil mi v odchodu z pokoje. Pak mě sexuálně napadl, i když jsem mu několikrát řekla ne,“ stojí ve výpovědi ženy, která obvinila Trumpova kandidáta na ministra obrany ze sexuálního obtěžování.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Moderátor americké televize Fox News a kandidát zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na ministra obrany Pete Hegseth byl v roce 2017 vyšetřován kalifornskou policií kvůli obvinění ze sexuálního napadení. O případu začala americká média psát minulý týden, ve středu se objevily nové detaily z policejní zprávy. Citovala z ní například stanice CNN nebo deník The New York Times.

Neznámá žena, o které se ve zprávě píše jako o Jane Doeové (jméno běžně v USA užívané k anonymnímu označení obětí), tvrdí, že se incident stal na sjezdu Kalifornské federace republikánských žen, kde Hegseth vystoupil jako řečník.

Po jeho vystoupení se skupina, v níž byl jak Hegseth, tak údajná oběť, odebrali do hotelového baru. Odtud se dvojice přesunula do Hegsethova hotelového pokoje, kde měl veterán americké Národní gardy ženu obtěžovat.

Hegseth nařčení ze sexuálního napadení odmítá. Podle něj šlo o konsenzuální styk. Policie vůči němu po vyšetřování nevznesla žádná obvinění. Jeho právník ale minulý týden médiím přiznal, že klient později uzavřel s údajnou obětí dohodu o narovnání. Ta zahrnovala nezveřejněnou peněžní částku vyplacenou oběti a doložku o mlčenlivosti.

Kandidát na šéfa Pentagonu tak podle svého právníka učinil, aby zabránil právní dohře a možným obviněním, která by ho mohla připravit o moderátorskou pozici ve Fox News.

Kdo je Pete Hegseth?

Kandidát na post nového ministra obrany USA Pete Hegseth na televizní obrazovce léta verbálně útočí na liberální politiky a „levicové“ generály. „Nový prezident musí radikálně změnit vedení Pentagonu,“ napsal ve své knize.

„Několikrát jsem řekla ne“

Ve zmíněném policejním reportu z roku 2017 je podrobná výpověď ženy, která Hegsetha obvinila. Vyšetřovatelům řekla, že jí moderátor „vzal telefon z rukou“, poté se „pokusila odejít z místnosti, ale Hegseth zablokoval dveře svým tělem.“

Žena tvrdí, že si z večera moc věcí nepamatuje, ale „pamatuje si, že hodně říkala ne,“ na což prý Hegseth nedbal.

Podle výpovědi nemocniční sestry, která oběť ošetřovala několik dní po incidentu, jí údajně napadená žena sdělila, že „si není jistá, ale domnívá se, že jí někdo mohl něco podstrčit do pití, protože si většinu nočních událostí nepamatuje.“ Sestra také policii dosvědčila, že oběť měla viditelné pohmožděniny na pravém stehně.

V policejním spisu jsou výpovědi dalších svědků, kteří společně s Hegsethem a ženou popíjeli v hotelovém baru. Jeden svědek policii vypověděl, že se žena nezdála být natolik pod vlivem, že by se nebyla schopna postarat se o vlastní bezpečnost.

Podle informací časopisu Vanity Fair bere tyto události vážně i budoucí Trumpova administrativa. Ve čtvrtek se podle anonymního zdroje s bývalým moderátorem Foxu setkali Trumpovi právníci a kandidátka na personální šéfku Bílého domu Susie Wilesová, aby s ním záležitost probrali.

Zdroj obeznámený se schůzkou uvedl, že Hegseth si stál za svými prohlášeními o tom, že šlo o konsenzuální a dobrovolné setkání z obou stran a ženě neprovedl nic nezákonného.

Další kontroverze Trumpových kandidátů

Veterán z Iráku a Afghánistánu, který sloužil i na americké základně Guantánamo na Kubě, už po oznámení nominace na ministra obrany čelil kritice kvůli téměř nulovým manažerským zkušenostem.

Vyšetřování je tak další věcí, která mu může zkomplikovat cestu do vedení Pentagonu. Jmenování členů americké vlády totiž musí schválit Senát, kde sice budou mít Trumpovi republikáni většinu, ale i několik z nich dalo najevo výhrady vůči některým kandidátům na posty v kabinetu.

Pete Hegseth není jediný Trumpův kandidát, kterého obepínají kontroverze. Asi největší pochybnosti –⁠⁠ i mezi republikány –⁠⁠ vyvolal nominant zvoleného prezidenta na ministra spravedlnosti Matt Gaetz.

Floridský kongresman byl v minulosti vyšetřován kvůli údajnému sexuálnímu styku s nezletilou. Jeho kauzou se zabývala etická komise Sněmovny reprezentantů, ale Gaetz se po oznámení své nominace do vlády vzdal mandátu, čímž zabránil zveřejnění vyšetřovací zprávy. O její další osud se teď demokraté a republikáni přou.

Otazníky vyvolala i nominace Tulsi Gabbardové, která dříve na sociálních sítích šířila ruské dezinformace a v nové administrativě má vést americké zpravodajské služby.

Senátní slyšení budou probíhat od ledna nového roku. Pokud kandidáti projdou, společně s novým prezidentem 20. ledna při inauguraci složí přísahu a ujmou se úřadu. Je ale běžné, že někteří z nich se dočkají schválení až po nástupu nového šéfa Bílého domu.

Doporučované