Hlavní obsah

Rubež RS-26: Fakta o mezikontinentální raketě, která měla dopadnout na Dnipro

Video z dopadu rakety na Dnipro. Podle ukrajinských zdrojů na město dopadla mezikontinentální balistická raketa RS-26 Rubež.Video: x.com/Liveuamap, x.com/Osinttechnical, x.com/clashreport

aktualizováno •

Čtyřicet až šedesát tun vážící raketa může doletět až do vzdálenosti šesti tisíc kilometrů a nést čtyři samostatné hlavice. Její vývoj Rusové údajně zastavili, v červenci ale pohrozili obnovením výroby těchto raket.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ve čtvrtek v pět hodin ráno otřásly ukrajinským Dniprem mohutné exploze. Město ležící na stejnojmenné řece je na raketové i dronové útoky ruských agresorů zvyklé.

Televize ABC News s odkazem na nejmenovaného amerického představitele uvedla, že šlo pravděpodobně o balistickou raketu.

Britská stanice BBC ale s odkazem na informace ukrajinské armády napsala, že tentokrát Rusové ve válce na Ukrajině možná vůbec poprvé použili mezikontinentální balistickou raketu. Kyjev si je podle nejmenovaného zdroje z armády „jistý na 95 %“, ale vyšetřování ještě neskončilo.

Foto: SZ - René Matouš

Mezikontinentální balistická raketa Rubež.

Prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti Telegram uvedl, že jeho země byla napadena „novou ruskou raketou“, která měla „všechny charakteristiky - rychlost, výška - mezikontinentální balistické rakety“. „Nyní probíhá prověřování. Je zřejmé, že Putin využívá Ukrajinu jako cvičiště,“ dodal.

Podle ukrajinských médií mělo jít o raketu RS-26 Rubež, která uletí až šest tisíc kilometrů, a měla být odpálena z ruské Astrachaně u Kaspického moře. Tento typ zbraně je schopný nést i jaderné hlavice, sdělily stanici vojenské zdroje. Nejde ale o přesnou zbraň - dopadnout může až 250 metrů od zamýšleného cíle.

Co raketa zasáhla, není zatím jasné. Čtyři výbuchy ale byly slyšet v průmyslovém komplexu ležícím nedaleko centra města. Zatím je třeba počkat i na potvrzení, že na Dnipro skutečně letěla raketa RS-26.

Vývoj této rakety Rusko přísně utajovalo, protože porušoval smlouvu o jaderných silách středního doletu. Rusko s ním začalo v roce 2006, ale raketa byla údajně v roce 2018 vyřazena ze zbrojního programu až do roku 2027. Vývoj navazuje na starší typ RS-24 Jars.

Odborníci věřili, že se Rusko místo toho zaměřuje na Iskander-K, píše list Ukrajinská pravda. Kreml nicméně pohrozil, že v červenci 2024 obnoví výrobu raket středního a kratšího doletu, mezi které patří i strategická raketa Rubež.

Foto: Shujaa_777, Shutterstock.com

Raketa RS-24 Jars, starší typ, na němž je RS-26 založená.

Raketu vyvinul Moskevský institut tepelné technologie, výrobcem je firma Votkinsk, která je také zodpovědná za balistické střely Iskander.

Přesné vlastnosti střely Rubež nejsou v současnosti známy. Údajně by měla mít startovací hmotnost 40-50 tun, dolet až 6000 kilometrů a vybavení v podobě čtyř samostatných hlavic. Předpokládá se také, že může být vybavena hypersonickou kluznou jednotkou typu Avangard.

Moskva raketu poprvé úspěšně otestovala v květnu 2012, píše ruský exilový server Vjorstka. RS-26 tehdy odstartovala z kosmodromu Pleseck v Archengelské oblasti na severu evropské části Ruska. Během pár minut urazila 5800 kilometrů a dopadla na testovací stanoviště Kura na poloostrově Kamčatka.

Většina ruských raket dlouhého doletu může být vybavena jadernými hlavicemi. Patří sem balistické střely Iskander a Kinžal a také řízené střely Ch-102 a Ch-55.

AKTUALIZACE: Doplnili jsme informace o amerických pochybnostech i vyjádření ukrajinského prezidenta Zelenského.

Doporučované