Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusko poprvé od začátku invaze v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketou (ICBM).
Podle ukrajinského generální štábu mířila na město Dnipro na východě země, informovaly agentury AP, Reuters nebo deník Financial Times.
Prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti Telegram tvrdí, že jeho země byla napadena „novou ruskou raketou“, která měla „všechny charakteristiky – rychlost, výška – mezikontinentální balistické rakety“. „Nyní probíhá prověřování. Je zřejmé, že Putin využívá Ukrajinu jako cvičiště,“ dodal.
Kyjev si je podle nejmenovaného zdroje z armády „jistý na 95 %“, že šlo o ICBM, ale vyšetřování podle něj ještě neskončilo. Televize ABC News s odkazem na amerického představitele uvedla, že šlo pravděpodobně o balistickou raketu.
Že zatím není jasné, jaký druh rakety Rusové z Astrachaňské oblasti vyslali, poznamenává i AP.
Některá ukrajinská média uvádějí, že šlo o typ RS-26 Rubež, v kódu NATO označovaný jako SS-X-31. Střelu server eutoday.net označuje za experimentální, má podle něj dolet 2000 až 6000 kilometrů. Web listu Ukrajinska pravda napsal, že tento typ může být nosičem potenciálně atomové zbraně, shrnuje ČTK.
Ukrajinská protivzdušná obrana informovala, že raketa jadernou hlavici nenesla. Souběžně s ní bylo na ukrajinské území vypáleno sedm střel typu Kh-101.
Podle dněpropetrovského gubernátora Serhije Lysaka způsobily údery dva požáry ve městě, kde zasáhly průmyslový závod a rehabilitační středisko. Dva lidé utrpěli zranění.
Nasazení ICBM přichází poté, co Kyjev v posledních dnech zasáhl pomocí amerických raket dlouhého doletu ATACMS a britských Storm Shadow ruské území.
Útok se odehrál dva dny poté, co ruský prezident Vladimir Putin podepsal novou doktrínu jaderného odstrašování, která rozšiřuje výčet možností, kdy Moskva může použít jaderné zbraně, upozorňuje AP.
Na sociální síti X se mezitím začaly objevovat záběry údajného dopadu ICBM na město Dnipro. Video sdílel například účet Liveuamap či investigativní účet OSINTtechnical, spravovaný analytikem z amerického think-tanku Centrum námořní analýzy (CNA). Je na nich vidět několik zářících pruhů.
Některé mezikontinentální balistické rakety mohou nést několik nezávisle manévrujících hlavic, to umožňuje zasáhnout více cílů současně. Autenticitu záběrů nelze nezávisle ověřit.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme informace o amerických pochybnostech i vyjádření ukrajinského prezidenta Zelenského.