Hlavní obsah

Zdražení poplatků za přepravu plynu v Německu se nemá týkat Česka

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Přestože Německo přepravu plynu zdraží, nemá se to týkat plynu dodávaného za hranice. Pro Česko by se tedy nemělo nic měnit a poplatky budou od začátku příštího roku zrušeny.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zvýšení poplatků za přepravu plynu v Německu se podle informací českého Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) nebude týkat České republiky. Aktuální německé opatření by se totiž nemělo vztahovat na plyn, který teče z Německa přes hranice. Česko tak nadále počítá s tím, že poplatky pro tranzit do ČR budou od začátku příštího roku úplně zrušeny, což v minulosti deklarovala i německá vláda. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Správce německého trhu s plynem Trading Hub Europe (THE) ve středu oznámil, že Německo v příštím roce zvýší poplatek za přepravu plynu z nynějších 2,50 na 2,99 eura (téměř 76 korun) za každou megawatthodinu (MWh).

„Podle informací MPO je zvýšení poplatků vypočítáváno bez zohlednění objemů na přeshraničních bodech. To znamená, že se zmíněné navýšení poplatku netýká dodávek plynu pro Českou republiku. Resort zároveň očekává, že výběr poplatku bude od 1. ledna 2025 na přeshraničních bodech zrušený, jak několikrát zástupci německé vlády deklarovali. Pro Česko se tedy na základě tohoto oznámení nic nemění,“ řekl Vošahlík. Pokud se informace ministerstva potvrdí, navýšení poplatků by tak patrně platilo pouze pro domácí odběratele v Německu.

Hlavním přeshraničním bodem mezi ČR a Německem pro přepravu plynu je nyní Brandov na Mostecku v severozápadním pohraničí. Dalším německo-českým přeshraničním bodem pro plyn je na jihozápadě Waidhaus, který je ovšem v současné době téměř nevyužívaný.

Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko až do letošního jara stupňovaly tlak na Evropskou komisi (EK), aby proti spornému poplatku zakročila. Důvodem kritiky bylo například to, že poplatek podle nich komplikuje snahu odstoupit od dodávek ruského plynu, protože neúměrně zvyšuje náklady na dovoz plynu ze západní Evropy.

Doporučované