Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Obava ze ztráty parlamentní většiny, a dokonce riziko předčasných voleb, je pro slovenského premiéra novou realitou. Robert Fico o víkendu mluvil dokonce o tom, že jeho strana Směr je připravená i na „jiné alternativy politického vývoje“.
Fico poprvé připustil, že v parlamentu o 150 členech má jeho vláda jistých už „jen“ 76 poslanců. Další tři hlasy koalici poskytují poslanci kolem výrazného ultrakonzervativního a národoveckého politika Rudolfa Huliaka, který se dvěma kolegy nedávno odešel z klubu koaliční Slovenské národní strany.
Na víkendovém sněmu Směru, který slavil 25 let od svého vzniku, premiér koaličním partnerům vzkázal, že „nehodlá ustupovat žádnému politickému vydírání“.
Koalice Směru, Hlasu a SNS totiž řeší hned několik interních personálních sporů. Už od jarních prezidentských voleb není formálně obsazená funkce předsedy parlamentu, kterou si nárokuje strana Hlas. „Post předsedy parlamentu patří podle platné koaliční smlouvy straně Hlas, na tom se nic nemění a měnit nebude,“ uvedla strana v úterý. Jenže ambice stanout v čele parlamentu má i jeho místopředseda, šéf koaliční strany SNS Andrej Danko.
Ozval se Pellegrini
Fico volbu nového předsedy opakovaně odsouvá. Vysloužil si za to už i kritiku Petera Pellegriniho, který stál v čele Národní rady až do svého dubnového zvolení prezidentem. „Není to dobrý signál a velmi mě znepokojují výroky pana premiéra, který to každou chvilku označuje za něco, co pro stát vůbec není prioritou. Myslím si, že prioritou je mít tři řádně zvolené ústavní činitele s plnými kompetencemi,“ prohlásila v neděli hlava státu.
Co se na Slovensku stalo od voleb?
Vláda Roberta Fica stihla za jediný rok provést rozsáhlé změny v oblasti právního státu nebo kultury. Průzkumy ukazují, že jí to navzdory stížnostem opozice a protestům u voličů výrazně neuškodilo.
Pellegrini, který od voleb 2023 platí za člověka loajálního vládnímu táboru, se do Fica v poslední době neobul poprvé. Nedávno premiérovi vytknul nápad na zvýšení prahu pro vstup stran do parlamentu z pěti na sedm procent. Podle prezidenta se má předseda vlády „opět soustředit víc na řešení reálných problémů, kterým země a Evropa čelí“.
Možným adeptem na předsedu parlamentu je v poslední době ministr vnitra a předseda koaličního Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Politik čelí kritice kvůli skandálu s policejní brutalitou v Košicích, a opozice se ho pokusí z funkce odvolat. Ministr to označuje za „zoufalý krok zoufalých politiků, kteří nemají Slovensku co nabídnout“.
Zlatým „padákem“ by však pro něj mohla být funkce předsedy Národní rady. To by uvolnilo i vládní post, o který má zájem SNS, jež si se stranou Hlas dlouhodobě veřejně „okopává kotníky“. Jenže přechod silného ministerstva vnitra na SNS v čele se svérázným Andrejem Dankem je pro Hlas nepřijatelný.
Huliakovy požadavky
Obě strany se neshodnou ani na obsazení důležité rady veřejnoprávních médií, kterou Ficova vláda letos transformovala. Slovenská média však hojně spekulují i o dalších možnostech vládní rošády.
Samotné SNS se přitom odchodem skupiny kolem Rudolfa Huliaka nedávno rozpadl poslanecký klub a jeho existenci kvůli potřebnému minimálnímu počtu členů musel zachraňovat poslanec Směru.
I Huliak, jehož skupinka ze strany Národní koalice tvoří pro Ficovu vládu v parlamentu „polštář“, má přitom požadavky. V úterý kvůli tomu dokonce trojici poslanců přijal premiér Robert Fico na úřadu vlády. Huliak žádá jedno z ministerstev z portfolia SNS. Jeho strana na něj má prý nárok, protože kandidátce SNS loni přinesla účast jejích politiků na 111 tisíc hlasů.
„K dohodě zatím nedošlo. Jich je 76 a Národní koalice do vyřešení problému nebude nijak participovat na vládních či koaličních zájmech!“ citoval Huliakovu SMS zprávu konzervativní deník Postoj.
Později Huliak označil setkání s Ficem za přátelské a dodal důležitý detail. Ve Slovenském rozhlase řekl, že předpokládá, že Fico spojí hlasování o návrhu rozpočtu s hlasováním o důvěře vládě. „A my určitě nebudeme ti, kteří tuto vládu rozbijí. (…) Určitě nebudeme hlasovat pro předčasné volby,“ prohlásil politik, který se nedávno rozkmotřil s Dankovou SNS.
Další poslanec Huliakovy Národní koalice Pavel Ľupták dodal, že skupina dostala příslib účasti na koaliční radě. Za alternativu k ministerstvu životního prostředí by prý skupina přijala ministerstvo sportu. Úřad vlády věc nekomentoval.
Sám Rudolf Huliak platí za radikálního a kontroverzního politika, který se do parlamentu dostal na vlně konspiračních teorií. Zástupce myslivecké lobby je známý popíráním klimatických změn, proruskými postoji, urážlivými výpady proti ekologům, požadavky na omezení ochrany přírody v národních parcích nebo prosazováním volného odstřelu medvědů, kteří jsou podle něj „biologická zbraň“.
Na kontě má i vícero ostře homofobních výroků a v té souvislosti také hanlivě počastoval i poslaneckou kolegyni z opozičního Progresivního Slovenska.
Opoziční Svoboda a solidarita (SaS) mluví o „chaosu uvnitř koalice“, o čemž má svědčit i údajné spojení hlasování o rozpočtu s důvěrou vládě. „Premiér Fico tímhle krokem ukazuje, že vláda nemá podporu ani ve vlastních řadách,“ uvedl ve středu lídr SaS Bronislav Gröhling.