Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Los Angeles se v úterý prohlásilo za „útočiště“ pro migranty, což znamená, že federální migrační úřady nebudou moci počítat se spoluprací těch místních. Informuje o tom dnes server BBC News, podle něhož se tak druhé největší americké město chystá na střet se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem. Ten slibuje vyhostit na 11 milionů migrantů, kteří žijí ve Spojených státech bez potřebných dokumentů.
Termín „město poskytující útočiště“ (sanctuary city) se v USA používá k označení měst, která kvůli odlišným politickým názorům svého vedení omezují spolupráci s federálními migračními úřady; zejména proto, aby jim ztížila deportace migrantů do zemí původu.
V případě 3,8milionového Los Angeles nové nařízení „zabrání tomu, aby federální imigrační orgány měly přístup do městských zařízení nebo aby využívaly městské zdroje“. Zčásti také zakáže sdílení informací mezi migračními a městskými úřady.
Podobná opatření přijala ve Spojených státech i další města, například představitelé New Yorku a Bostonu slíbili, že místní zdroje nebudou vyčleňovány na pomoc v otázkách federálního prosazování migrační politiky.
Jejich postup je v zásadním rozporu s představami Trumpa, který v lednu podruhé usedne do křesla amerického prezidenta. Jeden z jeho ústředních předvolebních slibů má prosazovat Tom Homan, bývalý úřadující ředitel Úřadu pro imigraci a cla. Ten se už nechal slyšet, že ho nic nezastaví před deportacemi „migrantských zločinců“, a to ani města poskytující migrantům útočiště.