Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pokud Ukrajina použije na ruském území střely dlouhého doletu dodávané Spojenými státy a jejich spojenci, bude to znamenat radikální změnu konfliktu. Rusko v takovém případě zareaguje odpovídajícím způsobem. Podle tiskových agentur to dnes uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Moskva už třetím rokem pokračuje v agresi na Ukrajině. Americká diplomacie mezitím uvedla, že je to Rusko, kdo konflikt eskaluje nasazením severokorejských jednotek.
„Použití střel dlouhého doletu Kyjevem k útokům na naše území bude znamenat přímé zapojení Spojených států a jejich satelitů,“ prohlásila dnes mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters prohlásil, že americká administrativa přilévá olej do ohně a snaží se konflikt na Ukrajině eskalovat.
„Je to Rusko, kdo znovu a znovu eskaluje konflikt,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller a poukázal na tisíce severokorejských vojáků, kteří jsou podle USA v ruské Kurské oblasti, kam v srpnu překvapivě pronikla ukrajinská armáda a obsadila část ruského území. Miller zároveň podle Reuters odmítl potvrdit, zda Washington povolil Ukrajině údery na ruské území americkými střelami dlouhého doletu.
Končící americký prezident Joe Biden povolil podle médií Ukrajincům používat americké střely dlouhého doletu také proti vojenským cílům na ruském území, což je věc, o niž Kyjev dlouhé měsíce marně usiloval. Střely označované zkratkou ATACMS by tak mohly být brzy použity především v ruské Kurské oblasti k podpoře tam působících ukrajinských sil. Některá média hovoří i o tom, že omezení na rakety Storm Shadow a SCALP zruší i Británie a Francie, které se k věci oficiálně nevyjádřily. Naproti tomu německý kancléř Olaf Scholz podle agentury Reuters nadále odmítá Ukrajině poskytnout střely s plochou dráhou letu Taurus, o které Kyjev dlouhodobě usiluje.
Zacharovová již v neděli odkázala na dřívější vyjádření prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu v září prohlásil, že by odpálení západních raket do Ruska znamenalo, že proti němu přímo bojují země NATO. Putin také hovořil o možném využití jaderných zbraní v případě, že Ukrajina zaútočí konvenčními zbraněmi s podporou jaderného státu.