Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejde o nic jiného, než která strana bude mít více míst v čele kandidátek do sněmovních voleb v příštím roce.
„Určitě budeme usilovat o lepší postavení než minule. Ale naše jednání ještě nejsou tak daleko,“ říká místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin. Opírá se o dlouhodobá čísla z většiny průzkumů, v nichž má jeho strana víc preferencí než lidovci.
Rozdíly jsou to ovšem zanedbatelné, jak ukazují zjištění agentur z října a listopadu. Třeba podle říjnového Medianu měla TOP 09 čtyři procenta, zatímco KDU-ČSL jen 3,5 procenta. Podle listopadového Kantaru na tom zase naopak o kousek lépe byli lidovci.
Drsný souboj: Kdo je tady silnější?
TOP 09 vs. KDU-ČSL
Median: 4,0 % – 3,5 %
STEM: 2,1 % – 1,8 %
Kantar: 3,0 % – 4,0 %
Zdroj: volební průzkumy agentur z října a listopadu
Při posledních volbách v roce 2021 to bylo v koalici Spolu tak, že ODS měla lídry kandidátek v devíti krajích, KDU-ČSL ve třech a TOP 09 ve dvou. Topka by teď chtěla být „dvojkou“ v koalici a prohodit si role. Tedy aby ona měla lídry ve třech regionech.
Lidovci něco takového odmítají. Poukazují na to, že TOP 09 je silná hlavně v Praze, zatímco oni mohou přinést více rozdílových hlasů v několika moravských regionech. KDU-ČSL, vědoma si tohoto svého přínosu, není ochotna k ústupkům, jak ostatně na nedávném sjezdu naznačil nově zvolený první místopředseda Pavel Bělobrádek.
„My jsme připraveni ke kompromisům, ale jsou meze, přes které se nedá jít. I my máme nepřekročitelné limity. Pokud jsme partneři, tak se tak k sobě musíme chovat. I my musíme někdy vyhrát, i my musíme našim voličům ukázat, proč jsme v koalici Spolu,“ říkal Bělobrádek za velkého potlesku od spolustraníků.
Rok do voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v říjnu 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.
ODS: Oba partneři oslabili
Vyjednavači ODS oběma menším partnerům připomínají, že lidovci i TOP 09 ve srovnání se situací před sněmovními volbami v roce 2021 oslabili. Nabízejí proto rozdělení lídrovských pozic v poměru deset ODS, dvě KDU-ČSL, dvě TOP 09.
Poslanec ODS Karel Haas říká, že zastoupení jednotlivých koaličních stran na kandidátce Spolu by mělo reálně odrážet proměnu jejich síly.
„Rozumím tomu, že předvolební průzkumy jsou jen průzkumy, a nikoliv volební výsledky, ale dlouhodobé datové řady, ne žádné krátkodobé výkyvy, potvrzují, že politická síla každé z koaličních stran se za ty čtyři roky dost výrazně změnila,“ říká Haas s tím, že posílit by měla jeho ODS na úkor menších partnerů.
Pravděpodobní lídři Spolu v krajích:
Praha: Markéta Pekarová Adamová (TOP 09)
Jihomoravský: Petr Fiala (ODS)
Pardubický: Marek Výborný (KDU-ČSL)
Středočeský: Martin Kupka (ODS)
Olomoucký: Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Moravskoslezský: Zbyněk Stanjura (ODS)
Plzeňský: Martin Baxa (ODS)
Vysočina: Eva Decroix (ODS)
Jenže hlavní vyjednavač, kterým je první místopředseda ODS a ministr financí Zbyněk Stanjura, nechce všechno převádět na čísla. Chce zabránit roztržce a jde mu prý o to, aby byly všechny strany spokojené.
Podle něj proto nebude existovat jedna šablona a stejný procentuální poměr pro ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, ale v každém kraji to bude trochu jinak. „Máme čísla z krajských, senátních, evropských i komunálních voleb. Takže úplně pragmaticky budeme posuzovat sílu a potenciál kandidátů vládních stran v každém konkrétním regionu,“ prozradil Stanjura.
V celé koalici Spolu se mluví o poučení ze sestavování kandidátky pro eurovolby. Lídři už nechtějí opakovat tu chybu, že se budou vyškrtávat známá jména, která by mohla díky preferenčním hlasům poskočit. Tehdy museli lidovci obětovat senátora Pavla Fischera nebo poslance Hayata Okamuru.
„Alfou a omegou by mělo být, že strany si nemluví do personálií, které budou umisťovat na kandidátky, a to i na nevolitelná místa. Chceme silné kandidáty, a tak musí všechny strany nasadit to nejlepší, čím disponují. Byť ideově budou kandidáti na společné kandidátce i protichůdných názorů. To je daň společné kandidatury,“ vysvětluje místopředseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf, jak si představuje sestavování kandidátek pro sněmovní volby 2025.