Hlavní obsah

Gazprom odstřihne Rakousko od plynu

Foto: rarrarorro, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Společnost OMV na platformě středoevropského plynárenského uzlu uvedla, že ji Gazprom informoval ohledně snížení dodávek plynu na nulu. Podle agentury Reuters to může znamenat konec dodávek ruského plynu do Evropské unie.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ruská státní společnost Gazprom přestane od soboty od šesté ranní dodávat zemní plyn do Rakouska. Gazprom to v pátek oznámil rakouské firmě OMV, která plyn odebírá. Postup Gazpromu je reakcí na krok OMV, která Gazpromu pozastavila platby, aby získala částku, jež jí byla přiznána v arbitráži.

Na skutečnost, že hrozí zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu ještě před koncem roku právě kvůli arbitrážnímu řízení proti Gazpromu, upozornila společnost OMV už ve čtvrtek.

Firma se podle svého vyjádření na možné zastavení dodávek z Ruska delší dobu připravuje. „OMV nyní bude muset značné objemy plynu nakupovat na volném trhu,“ říká ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Země má zajištěnu přepravní kapacitu z Německa a z Itálie, stejně jako dlouhodobé kontrakty s dalšími dodavateli plynu. Může dodávat i zkapalněný zemní plyn (LNG) z Nizozemska.

To je však impulz k růstu cen. „Netroufnu si spekulovat, jak vysoký nárůst může být, ale v takové situaci určitě 10 procent,“ předpokládá Gavor.

Pokračoval by tak trend, který na velkoobchodním trhu s plynem trvá od začátku listopadu, kdy cena vzrostla o 14 procent, kdy ze 40 eur vzrostla na 46 eur za MWh. Ceny na nizozemském virtuálním uzlu TTF se podle agentury Reuters ve čtvrtek ráno dostaly na nejvyšší úroveň za poslední rok právě kvůli obavám z omezení dodávek ruského plynu do Rakouska.

Zlevňování plynu pro konečné zákazníky však není ohroženo. Gavor upozorňuje, že obchodníci mají pro domácnosti plyn na rok 2025 nakoupený. Na denním trhu však budou dodavatelé nakupovat dráž.

Dopad na dodávky pro Česko to ale mít nebude. Podle Gavora dojde k omezení toku plynu přes východní hranici na předávací stanici Lanžhot. „Zde byl tok v posledních dnech poměrně intenzivní, což bylo výsledkem situace, kdy naopak slovenští, maďarští a rakouští obchodníci prodávali přebytky za výhodné ceny,“ říká Gavor s tím, že tok přes tuto stanici může klesnout i k nule.

Soud OMV přiznal odškodné 230 milionů eur (5,8 miliardy Kč). Rakouská společnost se domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a úplné zastavení dodávek do Německa v srpnu 2022. OMV navíc s ruskou státní společností vede několik dalších sporů.

„Od zítřka tak v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko. Některé země EU ale odebírají ruský zkapalněný plyn dodávaný námořní cestou,“ sdělil ČTK hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Jde především o Francii, Belgii a Španělsko. „Pokud připočteme ještě odběry ropy, je v EU největším dovozcem ruských fosilních energií Francie,“ dodal Kovanda. Na druhém místě za Francií je Rakousko, které podle něj dovezlo ruské fosilní energie v přepočtu za 5,6 miliardy korun.

Do Rakouska zatím z Ruska přes Ukrajinu proudilo 7400 megawatthodin za hodinu, což odpovídá přibližně pěti terawatthodinám za měsíc.

Rakousko je jednou z mála evropských zemí, které jsou stále závislé na ruském plynu, zatímco většina Evropy už snížila dovoz po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu z února 2022. Počítá se s tím, že na konci roku skončí platnost smlouvy o tranzitu ruského plynu do EU přes Ukrajinu, protože Ukrajina nemá zájem na jejím prodloužení.

Doporučované