Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Energetické nápoje jsou mezi dětmi velmi populární – ale ve větším množství škodí zdraví. Vláda proto podpořila návrh, který počítá se zákazem jejich prodeje a podávání lidem mladším 15 let. Čtenáři diskutují o tom, zda to není moc drastické řešení a jestli by měl takový zákaz vůbec nějaký výsledek.
Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u článku o omezení dostupnosti energetických nápojů.
Miroslav Šilhavý: Nesmysl vše řešit zákazem. Káva také není dětem prospěšná a rodiče to umí už po generace regulovat i bez zákazu. Myslet si, že se děti, které se jinak dostanou i k nikotinovým výrobkům, nedostanou k energy drinkům, je naivní. Navíc výrobci upraví složení a velikost balení tak, aby to splnilo limity, a děti si místo dvou koupí six pack. Zákonem se mají řešit skutečně přímo ohrožující látky. Brzy dojdeme k tomu, že i pytlík cukru bude až od 18 let, protože tolik cukru dětem neprospívá.
- Zdeněk Šmída (reaguje): Mezi kávou a energy drinky je velký rozdíl, především v marketingu. Podívejte se, na koho cílí reklama kávových produktů a na koho energy drinky. V prvním případě to jsou lidé 30+, ve druhém 20-. V reklamě na energy drinky jsou samí mladí, cool, aktivní, usměvaví a sportující. Zeptejte se ale, kolik sportovců by zařadilo energy drinky do své životosprávy, a budete překvapen. Nebude to nikdo…
Radek Kohoutek: Těch zákazů je už nějak moc a na tohle by spíš měli dohlížet rodiče. Plošný státní zákaz je přehnaný. Děti je zapotřebí učit, jak mají s různými potenciálně škodlivými a nebezpečnými věcmi zacházet, než pro ně vytvářet přehnaně bezpečný skleník.
Iva Urbanova: Prostě takové nápoje dětem do rukou, resp. jejich žaludku nepatří. Můžeme polemizovat, zda je zákaz správný či ne, ale pokud mají rodiče své děti rádi, tak jim škodlivost takového nápoje sami vysvětlí. Bohužel jsou rodiče, kterým je to fuk.
- Jakub Kolařík (reaguje): Ano, mohli bychom polemizovat, jestli jsou zákazy výchovné, ale pokud lidé nemají dostatek soudnosti a jsou schopní toto dětem prodávat a nechat je to konzumovat, tak musí zasáhnout restrikce. Dospělý je zodpovědný sám za sebe, ale za děti jsou zodpovědní rodiče. A pokud jsou hloupí, pomůže jenom zákaz. Bohužel.
Denis Janík: Upřímně to nechápu. Absolutně. Zakázat energy drinky, protože hlavním problémem je cukr? Já myslel, že kofein a taurin a všechny ty další balasty, ale cukr? Proč se zakazují energy drinky kvůli cukru? Proč se tím pádem s nimi nezakáže i Coca-Cola? Fanta? Pepsi? Sprite? Nestea? Proč jsou energy drinky špatné kvůli cukru, ale limonáda ne?
Libor Strihavka: Ne že by to byl špatný nápad, ale nejspíš to není reálné. Bude zajímavé, jak budou definovat, která konkrétní látka bude dětem do 15 let neprodejná. Energy drink obsahuje v podstatě látky, které jsou i v jiných nápojích nebo potravinách.
Petr Kubicek: Zakázané ovoce chutná nejlíp. Teď bude pití těch dryjáků u mladých navíc platit za hrdinství a rebelii.
Josef Mraček: Další naivní opatření. Jako cigarety. Kolikrát jsem svědkem toho, jak jim je koupí plnoletý a pak jim je rozdá před obchodem. To samé bude s nápoji.
Lenka Nová: Souhlasím, zakázat energy drinky dětem minimálně do 15 let. Děti se rozhodně nepotřebují nakopávat, že by jim docházela energie. Kdyby neponocovaly, netrávily čas na telefonech/počítačích, ale pravidelně cvičily, dobře spaly, rozhodně by nebyly unavené. A na energy drincích mi rozhodně nepřijde nic cool, tak nevím, co na tom ta děcka vidí.
Světlana Nováková: Souhlasím, je to jen dobře. Jako pokladní v supermarketu denně vidím, kolik dětí si kupuje energy nápoje. Je jich opravdu hodně.
Jitka Haskova: V Anglii mají limit od 16 let a řeknu vám, že to otravuje všechny. Kdejaký dospělý si kupuje energy drink do práce na směnu a stojí se fronty, aby zboží prošlo kontrolou jen kvůli energy drinku. Otravuje to zákazníky i prodavače, a ve výsledku to ničemu nepomáhá, protože mnohem víc cukru je například v legální tyčince Mars a tu si děti jako koupit můžou. Tenhle moderní západní zákon je naprostá zbytečnost, protože děti si škodlivé jídlo a pití obstarají tak jako tak.
Evicka Nová: Pracuji ve škole. I mezi malými dětmi se nám v minulých letech rozmohlo pití takových nápojů. Chtěli jsme tomu zabránit, protože děti jsou po vypití takových, a ne jednoho, nápojů neklidné, těkavé a divoké. Nehledě na dlouhodobé následky. A tak jsme uspořádali osvětové dny, dětem ve třídách vysvětlili, oč jde, rodiče požádali, aby dětem do školy nedávali takové nápoje a dovolili nám v tomto smyslu na děti ve škole apelovat. Mám pocit, že ačkoliv jsme velká škola a pochopitelně nemůžeme zasahovat za hranice naší školy, že se situace úplně změnila. Dříve jsme zaznamenávali i přelití drinku do jiné lahve, ale ten pach je tak specifický, že se to dá snadno odhalit. Dnes jsme prakticky bez problémů v této oblasti. Když jsme někoho přece jen uviděli, šlo to řešit domluvou. Zákaz, myslím, to úplně neřeší, i když ani to nevím zcela jistě. Situace je opravdu kritická.
Koran Gabriela: To je rozumný krok. Ale neměl by končit jen u energy drinků. Bohužel jsem trochu pesimista ohledně kontroly prodeje. Vím, že ve večerkách prodají dětem v podstatě cokoliv, cigarety, vaporizéry s náplněmi i alkohol.