Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Robbie Parker se musel v posledních dvanácti letech vypořádávat se dvěma obrovskými psychickými otřesy. Nejprve přišel o svou šestiletou dceru Emilii během masakru ve škole Sandy Hook v městečku Newtown v Connecticutu a následně vedl zdlouhavý, vysilující boj s konspirátorem, který vraždu jeho holčičky ve veřejném prostoru označoval za „nahranou“.
Řeč je o Alexi Jonesovi a jeho společnosti Infowars postavené na konspiračních teoriích a „odhalování“ fake news. Jeho vysílání přebírala stovka rádií po celých Spojených státech a šířilo se sociálními médii. Jones, jeden z největších a nejznámějších amerických konspirátorů, má na svém účtu X přes tři miliony sledujících.
Řádění pomateného střelce v Sandy Hook, kde 14. prosince 2012 násilnou smrtí zemřelo na dvacet dětí ve věku 6-7 let, Infowars dekádu označovaly za falešnou zprávu a rodiče za „nastrčené herce“.
Šikana na hranici mučení
Podle Jonese chtěl tehdejší prezident Barack Obama zinscenovanou střelbou Ameriku emočně vydírat a docílit toho, aby obyvatelé země podpořili zrušení práva na vlastnění a držení zbraně, které Američanům garantuje druhý dodatek ústavy.
Teď se zdá, že rodiny pozůstalých tohoto konspirátora definitivně porazily. Nejprve ho za jeho lživá tvrzení ohledně masakru zažalovaly a loni dostaly k soudu. Jones přelíčení prohrál a soudce mu nařídil zaplatit odškodné v přepočtu téměř 34 miliard korun. Podle soudce konspirátor poničil pověst pozůstalých a způsobil jim nepředstavitelný stres na hranici emočního mučení.
Kvůli Jonesově vysílání o „zinscenovaném masakru“ totiž rodiny podle svých soudních i mediálních výpovědí čelily urážkám a výhrůžkám posluchačů Infowars. Ti rodinám volali či posílali nenávistné maily. Neustále je přitom šikanovali, vysmívali se jim a hrozili násilím.
Došlo to až tak daleko, že jeden z konzumentů programu Jonese vyrazil do Newtownu, kde pomočil hrob jedné sedmileté oběti masakru a chtěl prý dokonce vykopat rakev tohoto pohřbeného dítěte.
Odškodnění se ale rodiny zatím nedočkaly. Jones totiž uvedl, že neměl takovou sumu peněz k dispozici a vyhlásil bankrot. Soudce následně nařídil, aby se jeho majetek vydražil a utržené peníze šly na konto rodin.
Reportáž z trumpovského regionu:
Soudce kupcům nabídl veškerý fyzický i duchovní majetek Infowars včetně kamer, mixážních pultů, mikrofonů, studií, skladů, elektronického archivu, účtů na sociálních sítích, či vojenského obrněného vozu a nakonec i Jonesův byznys se zdravou výživou.
Dnes 50 letý Jones doufal, že nejvyšší částku nabídnou jeho spojenci, což by v důsledku znamenalo, že by firma Infowars přežila a on sám by „zůstal v éteru“.
Došlo ale na neočekávanou zápletku, do hry totiž vstoupily digitální noviny The Onion (Cibule), které prosluly tím, že vydávají satirické texty ohledně lokálních i mezinárodních zpráv a utahují si přitom z politiků, hvězd šoubyznysu, bohatých a vlivných podnikatelů, sportovců i obyčejných lidí.
Aliance novin s rodiči
Výkonný ředitel The Onion Ben Collins, který se kdysi jako reportér televizní stanice NBC News věnoval dezinformacím, se s americkými médii podělil o způsob, jakým se mu podařilo Infowars získat. Nejprve s nápadem vstoupit do aukce jako jeden z kupců přišel za pozůstalými, kteří mu dali svůj souhlas. A nejen to.
Členové rodin dokonce finančně přispěli, aby byl Ben Collins schopen odrazit nabídky konkurentů, tedy spojenců a přátel Alexe Jonese. Podle zdrojů CNN tato skupina nabízela „sedmimístnou částku“.
Přesto Infowars připadly Collinsovi a jeho digitálním novinám. „Rodiny (z Newtownu) se rozhodly, že se k naší nabídce připojí, podpoří ji a pokusí se nás dostat přes cílovou čáru. Protože nakonec to bylo o tom, zdali to budeme my, nebo Alex Jones, který by tak mohl bez omezení, v podstatě beztrestně, pokračovat v tom, co těm rodinám za ta léta dělal,“ řekl Collins agentuře AP.
Masakr v Sandy Hook a Alex Jones
Tragédie, která otřásla Amerikou, se odehrála jen dva týdny před Vánocemi v roce 2012 v malém městečku Newtown v Connecticutu. Střelec v tamní škole s názvem Sandy Hook pozabíjel na 20 dětí ve věku 6 až 7 let a dalších šest dospělých. Tehdejší prezident Barack Obama masakr později označil za „nejtemnější moment jeho prezidentství“.
Alex Jones ale skrze webovou stránku Infowars začal jen krátce po střelbě chrlit následující konspirace:
- „Můj instinkt mi říká, že vzhledem k načasování a všemu, co se stalo, je to zinscenované. A víte, že posledních pár měsíců říkám, abyste se připravili na velké masové střelby, a pak se to jako zázrakem stane?“
- „Je to falešné jako třídolarová bankovka.“
- „Lidi, do Sandy Hook musíme okamžitě poslat soukromé vyšetřovatele. Protože vám říkám, že to smrdí až do nebe.“
V roce 2022 Jones přiznal, že k masakru skutečně došlo. To už ale čelil žalobě ze strany rodičů zavražděných dětí. O rok později s nimi prohrál soud a bylo mu nařízeno, aby jim vyplatil odškodné ve výši v přepočtu téměř 34 miliard korun.
Collins plánuje Infowars změnit v satirickou stránku a dělat si legraci z konspirátorů typu Jonese. Hodlá ale rozjet i daleko serióznější kampaně. Jednou z nich je poukázat na způsob, jakým se lidé jako Jones obohacují.
„Hodláme si posvítit na ekonomiku, která zcela pohltila naše současná média a která spočívá v tom, že vás pořádně naštvou a pak vás přivedou na stránku, kde si koupíte jejich všelék,“ uvedl Collins pro CNN.
Není žádným tajemstvím, že samotný Alex Jones největší zisk čerpal z prodeje produktů zdravé výživy. Nejprve tedy své potenciální zákazníky přivábil svým živým vysíláním na Infowars, kde často každý den mluvil několik hodin, a pak jim nabízel výrobky s logem Infowars. Prodával například produkty na posílení mozkové činnosti či mužské životní vitality s názvy jako Life Brain Force nebo Life Super Male Vitality.
Exkluzívním reklamním partnerem nové podoby Infowars bude podle Bena Collinse nezisková společnost s názvem Everytown for Gun Safety, která šíří osvětu ohledně násilí způsobeném střelnými zbraněmi a snaží se dotlačit volené zastupitele k zákonům, které by nákup a používání zbraní v USA omezily.
Komický konec Infowars
Alex Jones v reakci na ztrátu Infowars reagoval vzteklým prohlášením, že se jedná o „válku proti svobodě slova“, kterou proti němu vedou noviny Onion s „demokraty z Connecticutu“. Jeden z členů Jonesova vlastního týmu podle stanice NPR napůl zažertoval, když řekl, že „mají (Jonesovi lidé) pocit, jako by se právě zakousli do cibule“.
Sám Jones výsledek aukce soudně napadl a očekává, že rozhodnutí přidělit jeho firmu satirické mediální firmě bude anulováno. Mnozí experti ale očekávají, že se tak nestane.
„Hollywood by nemohl napsat komičtější konec Infowars, zejména takový, ve kterém by se obětem Jonesovy žluči dostalo jak finanční, tak morální úlevy,“ řekl NPR Bruce Markell, bývalý americký konkurzní soudce a nyní profesor na univerzitě Northwestern.
Rodiny pozůstalých doufají, že Alex Jones konečně zmizí z jejich života. Už alespoň docílili toho, že se konspirátor v roce 2022 přiznal, že se masakr v Sandy Hook skutečně stal, a to na 100 procent. Teď přišel i o majetek a svou značku budovanou od roku 1999, kdy Infowars založil.
„Rozpuštění majetku Alexe Jonese a smrt Infowars je spravedlnost, na kterou jsme dlouho čekali a za kterou jsme bojovali,“ nechal se slyšet otec zavražděné Emilie Robbie Parker.