Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Vedení města vyhovělo žádosti Divadla Bolka Polívky o odpuštění nájmu kvůli třímilionové investici do prostorů Bílého domu, které zpočátku k fungování divadelního souboru nebyly přizpůsobené. Opozice upozorňuje na nerovnost ve financování brněnských divadel.
Město mělo divadlu budovu Bílého domu na Žerotínově náměstí pronajmout za 465 tisíc korun ročně. V přepočtu to vychází na 38 Kč na m², přitom nájem nebytových prostor v této oblasti se pohybuje okolo 500 Kč za m². „Nesouhlasíme s přehnanou podporou jednoho soukromého divadla. Už ten nájem, který platili předtím, nám připadá směšně nízký,“ říká předseda brněnských Pirátů Adam Zemek.
Oprava, kvůli níž město divadelníkům nájem prominulo, se týkala doplnění světelné techniky, zatemnění sálu, opravy sedadel nebo zlepšení bezbariérového přístupu. Na základě těchto výdajů divadlo úspěšně žádalo o odpuštění nájmu. „Opravy jsme uhradili z vlastních zdrojů. Odpuštění nájmu kompenzuje pouze část našich investic, tedy asi deset procent,“ vysvětluje Kateřina Komárková, ředitelka Divadla Bolka Polívky.
Vedle investic Rada města své rozhodnutí odůvodňuje také vystěhováním divadelního souboru z objektu na Jakubském náměstí, který město zčásti vlastní. Důvodem stěhování byly městem dlouho neřešené statické problémy v budově, ve které vedle divadla sídlilo i Univerzitní kino Scala.
„Bolek je fenomén“
„Rozhodnutí žádost podpořit bylo jasné, nejen z důvodu, že se museli stěhovat, ale i proto, že dle mého názoru je Bolek Polívka brněnským fenoménem a umělcem s celorepublikovým přesahem. Za mě je to stejně stále málo,“ ujasňuje své rozhodnutí náměstek primátorky Robert Kerndl (SPOLEČNĚ).
Město divadlu poskytuje i finanční podporu. Výše dotací pro Divadlo Bolka Polívky vyvolala kontroverzi minulý rok. Soukromá scéna od města dostane 18 milionů na roky 2023 až 2025. „Jedno soukromé divadlo je upřednostňováno na úkor všech ostatních. Navíc dostává desetinásobnou dotaci oproti tomu, co dostávají ostatní nezávislá divadla,“ komentuje situaci zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno).
Nezávislá divadla si o granty musí žádat s velkým předstihem. Podle ředitele nezávislého divadla Feste Jiřího Honzírka musí divadlo platit pokuty při nedodržení původního návrhu na grant. Například když změní název inscenace. „Pokud město jen tak odpustí Divadlu Bolka Polívky roční nájem, který je ve výši půl milionu, tak je to rozhodně dvojí metr,“ hodnotí rozhodnutí města Honzírek.
Opozice také upozorňuje na vzájemnou náklonnost proslulého herce s brněnskou ODS. V roce 2022 podpořil stranu v komunálních volbách. Na Brňany se tehdy smál z billboardů po boku primátorky Markéty Vaňkové. „To, že Bolek Polívka byl jedním z mých mnoha podporovatelů v rámci komunální kampaně, nevnímám jako spojitost s ODS,“ komentuje primátorka Vaňková.
Opozice: Město neměří stejným metrem
Podle Adama Zemka (Piráti) je město nekonzistentní ve své podpoře kulturních institucí, a to i těch, které samo spravuje. Například žádost brněnského Národního divadla o krytí nákladů za energie Rada města ještě zastupitelstvu nepředložila, divadlo ji poslalo v červnu. Ředitel divadla v ní žádá o přibližně čtyři miliony v souvislosti s vyššími cenami energií.
Národní divadlo, zřizované městem, dostalo pokyn postupovat jako v předešlých letech. První část do rozpočtu dostalo rovnou a v pololetí žádalo o dokrytí na druhou část roku. Žádost předkládá energetický odbor, který požadavek přepočítal.
„Částka odpovídá reálným potřebám. Znovu jsme si to teď aktualizovali, protože do konce roku zbývá měsíc a půl. V podstatě to sedí na tisícikoruny. Měli jsme informaci, že zastupitelstvo to bude řešit v listopadu. Shodilo se to ze stolu a poslali sem energetický audit,“ vysvětluje Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.
Podle zjištěných informací se však návrh ještě projednávat bude. „O žádosti divadla se ještě jednat bude. V plánu je setkání s vedením Národního divadla,“ uvedl Robert Kerndl (SPOLEČNĚ), náměstek pro energetiku.
Energetický audit ze září neuložil žádná nová nápravná opatření. Pouze potvrdil problémy, které divadlo řeší již několik let. Největším problémem jsou dřevěná okna z minulého století v budově Mahenova divadla. Podle auditu jsou v dezolátním stavu – netěsní a zatéká jimi.
Divadlo na výměnu peníze nemá. Každoročně dělá odvody z investičního fondu a má tedy peníze jenom na provoz. „Stavební investice máme dostávat podle rozhodnutí zřizovatele. My na to žádné zdroje nemáme. Výměna v tak velké budově vyjde na desítky milionů. Pokoušíme se získat dotaci z programu Ministerstva životního prostředí,“ dodává ředitel divadla Glaser.