Hlavní obsah

Nenechte se nahradit, říká lektorka. Raďte se s AI a objevíte užitečné triky

V šesté epizodě Mozaiky s Lenkou Stawarczyk probíráme praktické zapojení AI v práci.Video: Pavel Kasík, Seznam Zprávy

Umělá inteligence změní pracovní trh. O tom se píše už přes deset let, ale od příchodu nástrojů generativní AI je tato debata mnohem intenzivnější.

Článek

Umělá inteligence změní pracovní trh. O tom se píše už přes deset let, ale od příchodu nástrojů generativní AI je tato debata mnohem intenzivnější. Mnohem více lidí si totiž mohlo vyzkoušet, jako to vypadá, když počítač bleskurychle skládá slova dohromady.

„Bylo to pro mě jak nějaké zjevení,“ vzpomíná lektorka Lenka Stawarczyk na svůj první zážitek s velkým jazykovým modelem, ještě před příchodem slavného ChatGPT. „Bylo to hrozně zajímavé. Poprvé jsem si reálně povídala s počítačem, do té doby to privilegium v podstatě měli jen vývojáři.“

(V textu článku uvádíme jen stručný výběr z probíraných témat. Celou epizodu najdete ve videu v úvodu článku nebo v audioverzi ve svých podcastových aplikacích.)

Nenechte AI, aby narušila vaši důvěryhodnost

Od té doby Stawarczyk vyzkoušela ohromné množství AI nástrojů. A učí své klienty, jak umělou inteligenci smysluplně zapojit do práce. Nebo také, kde je nezapojit: „Nepustím umělou inteligenci do konverzací se svými klienty,“ vysvětluje. Kdekoliv, kde je text, pod kterým je podepsaná, tam píše text ručně.

Dále lidem radí, aby umělé inteligenci nepředávali všechno to, co je baví. Nebo co nabízejí klientům jako svou výhodu. To je tedy její první doporučení: zkuste AI svěřit ty úkoly, které jsou otravné.

„Když školím tým, tak jim řeknu: co je pro vás pakárna?,“ vyjmenovává otázky Stawarczyk. „Co vás nebaví? Co byste v ideálním světě na někoho jiného chtěli nechat? A tam začínáme.“

Důležitá otázka samozřejmě zní, jak zapřáhnout umělou inteligenci způsobem, který dává smysl. Jak pomocí nástrojů zvýšit produktivitu a dosáhnout na nové projekty, aniž bychom při tom vyprázdnili svoji expertizu nebo profesní odbornost.

Jak dávat instrukce umělé inteligenci?

„Hodně lidí se bojí toho, že nevědí, co je to promptování,“ všimla si Lenka Stawarczyk na svých kurzech. Podle ní je ale tato obava zbytečná. Lidé se zpočátku žádným „prompt engineeringem“ nemusí zabývat, a s chatbotem si prostě povídat.

V dnešní epizodě najdete několik užitečných tipů na to, jak úkolovat AI:

Mnozí odborníci nechtějí umělou inteligenci do své práce zapojit už z principu. I oni by si měli ale udělat obrázek o tom, co AI nástroje umí a co ne. Bude se jim to hodit, protože pak budou umět zdůvodnit, proč dělají věci „ručně“ a jakou výhodu tím svým klientům předávají.

Zákazy nefungují, jen zabrání pochopení

Hned na jaře 2023, pár měsíců po příchodu ChatGPT, řada firem sáhla k nejjednoduššímu opatření pod korporátním sluncem: používání AI nástrojů svým zaměstnancům zakázaly.

Na první pohled to dává smysl. Chatboty – založené na jazykových modelech – si často vymýšlejí důvěryhodně vypadající texty, které nemají žádnou oporu v realitě. Tyto tzv. „halucinace“ jsou u novějších verzí méně časté, ale stále se na odpovědi nelze 100% spolehnout. A pustit takového kecálistu k zákazníkovi může mít nepříjemné důsledky. Reputační i finanční.

Jenže takový zákaz používání AI zabrání zaměstnancům zjistit, k čemu by ty nástroje mohly být užitečné a kde by mohly opravdu ušetřit čas a peníze. Pokud jste šéf nějakého týmu, tak byste měli své podřízené povzbudit k experimentování. Nejlépe tak, že jednoznačně povolíte práci s konkrétními nástroji a dáte tomu jasné hranice.

Dejte si do kalendáře napevno půl hodinu denně. Nebo týdně, to je jedno. Ale začněte se s těmi nástroji seznamovat. Čím víc si to vyzkouším, tím víc bludů odhalím. A začnu hledat tu hranici, která je pro mě nebo pro můj tým smysluplná.
Lenka Stawarczyk

„Vytvořit nějaký kodex. Shodnout se na pravidlech, která jsou pro ně bezpečná,“ doporučuje Stawarczyk. Připomíná také, že zaměstnanci budou AI nástroje používat často i přes zákaz, jen o tom nebudou vědět šéfové a ztratí se tak informace o tom, co se osvědčilo: „Ať se bavím skoro s kýmkoliv, tak lidé tyto nástroje prostě používají, ať to mají zakázané nebo povolené. Ta potřeba a zvědavost jsou tak silné, že to prostě dělají. Tak je možná lepší se tomu nebránit, nějak to přijmout a nastavit tomu jasná pravidla a mantinely.“

Experimentováním k porozumění

Poslední tři roky se v podstatě každý den objevuje nějaký nový AI nástroj, nový model, nová verze nebo nová funkce využívající generativní umělou inteligenci. I jako novinář, který tuto krajinu monitoruje, zdaleka nestíhám zaznamenat všechny novinky.

Pokud to někdo sleduje jen po očku, může nabýt dojmu, že už je pozdě pokusit se do tohoto světa naskočit. Ale tak to v žádném případě není. Na všechny z nás se valí denně informace o tom, jak umělá inteligence zvládne to či ono. Nutno dodat, že takový dojem cíleně přiživují právě výrobci těch různých nástrojů a modelů. Takže jejich tvrzení berte vždy s rezervou.

Právě proto je důležité si ty nástroje zkusit. A ne jen jednou, ale cíleně, pravidelně: „Dejte si do kalendáře napevno půl hodinu denně. Nebo týdně, to je jedno. Ale začněte se s těmi nástroji seznamovat,“ radí Stawarczyk. „Čím víc si to vyzkouším, tím víc bludů odhalím. A začnu hledat tu hranici, která je pro mě nebo pro můj tým smysluplná.“

Rád bych řekl, že za vyzkoušení těch nástrojů nic nedáte, ale není to pravda. Jednak jsou často zpoplatněné a dále se na tom dá spálit opravdu hodně času. Uděláte si ale přitom obrázek o tom, co dokážete stále lépe bez těchto nástrojů a neskočíte na nějaké laciné upoutávky nebo reklamy, protože budete vědět, co pomocí těch nástrojů je nebo není možné dosáhnout.

Všechny ty chatboty, generátory a další AI nástroje jsou zajímavé tím, že k nim v podstatně neexistuje návod. Generativní AI je tak trochu nová forma síly. Je to „inteligence a kreativita na objednávku“. Takže ani nemůže existovat seznam všech věcí, na které to můžete použít. To zkrátka musíte vyzkoušet. Pokud jste profesionál ve svém oboru, tak nejlépe posoudíte, co současné nástroje zvládnou a co ne. Postupným experimentováním odhalíte nové způsoby, jak je můžete zapřáhnout. A co si naopak raději uděláte sami a po svém.

(V textu článku uvádíme jen stručný výběr z probíraných témat. Celou epizodu najdete ve videu v úvodu článku nebo v audioverzi ve svých podcastových aplikacích.)

Mozaika Pavla Kasíka

Osmidílná minisérie Seznam Zpráv o umělé inteligenci. Novinář Pavel Kasík s pomocí hostů popisuje současný stav technologického fenoménu. AI z různých perspektiv a bez přikrášlování. Mozaika Pavla Kasíka vychází každý čtvrtek jako video na webu Seznam Zpráv a v audio podobě na Podcasty.cz, Spotify, Apple. Následující sobotu pak vydáváme bonusový materiál v podobě celého rozhovoru s hosty pořadu.

Foto: Seznam Zprávy

Mozaika Pavla Kasíka – podcastová minisérie o umělé inteligenci.

Doporučované