Hlavní obsah

Čína poprvé ukázala své nejmodernější zbraně

Foto: Profimedia.cz

Dron CH-7, který má být takřka nezachytitelný radarem, na veletrhu v čínském Ču-chaj.

Dron CH-7 je téměř nepozorovatelný na leteckých radarech, výzvu by mohl představovat například pro tchajwanskou protivzdušnou obranu. Nejde o jedinou novinku představenou na letecké show.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Čínská armáda na letecké show v městě Ču-chaj ukázala nejnovější techniku. Podle odborníků oslovených agenturou Reuters se tak Peking snaží demonstrovat své vojenské ambice a schopnosti.

Představila například svou nejnovější verzi letounu nezachytitelný radarem, tzv. stealth, J-35A, o které se až doteď vědělo jen velmi málo detailů.

Na show Čína ukázala také nový systém protivzdušné obrany nebo „neviditelný“ dron s označením CH-7. Ten je možné použít při různých misích, například umí poskytnout armádě informace klíčové pro vedení moderní války, zejména pro řízení systémů balistických střel, které tvoří velkou část čínského arsenálu.

CH-7 je pro radary téměř nezachytitelný, zobrazuje se na nich prý jako malá tečka. Jeho přítomnosti se obává především Tchaj-wan, znamená totiž velkou výzvu pro jeho protivzdušnou obranu. Peking se dlouhodobě netají úmyslem zajistit připojení samosprávného ostrova, který považuje za svou vzbouřeneckou provincii, k Čínské lidové republice.

Stealth letadla

  • Slovo stealth označuje techniky, jejichž cílem je zamezit odhalení letadel radary a dalšími nástroji. Původně se používaly různé typy nátěrů snižující odrazivost a zvyšující pohlcování radarových vln, později nasadili konstruktéři i další prvky.
  • Povrch stealth letadel se skládá „ze zdánlivé změti rovných ploch, panelů, trojúhelníků a mnohoúhelníků“, píše na svém webu Armáda České republiky. „Jejich zvláštní uspořádání a tvar má odrážet radarový signál tak, aby se rozptyloval do stran a nevracel se zpět k anténě radaru,“ dodává.
  • Jedním z prvních stealth letounů moderního typu byla americká stíhačka F-117 Nighthawk, jejíž fotky se objevily v médiích v roce 1988. Je na ní dobře patrné, že kvůli utajení nemá aerodynamické prvky jako klasická letadla.
Foto: Letectvo USA/Wikimedia Commons

Americký letoun F-117 Nighthawk.

Čína předvedla také protivzdušnou techniku, například radar YLC-2E nebo protiraketový systém HQ-19. Radarový systém byl vystaven pouze jako model a o tom, jak funguje, není dostatek informací.

Systém HQ-19 je navržen tak, aby ničil balistické střely i hypersonické „klouzavé“ rakety, které mohou za letu manévrovat. Nasazení protiraketových systémů je pro moderní armádu klíčové. „Čína se snaží udržet krok s USA,“ uvedl Peter Layton, odborník na obranu a letectví z institutu Griffith Asia.

Čínská armáda podle Laytona a dalších odborníků na přehlídce demonstruje své ambice a v některých případech chce ukázat průlom ve svých schopnostech.

Státem kontrolovaný server Global Times však tvrdí, že se Čína nesnaží předvádět svou sílu. „Cílem je spíše ukázat schopnost země chránit svou národní suverenitu a územní celistvost,“ píše.

Klouzavé bomby

Zbraně, které se na Ukrajině objevují ve verzích od 500 kilogramů do tří tun, byly poprvé nasazeny loni na jaře. Jde přitom o účinnou zbraň.

Pokud jsou shozené z dostatečné výšky, mají tyto letecké pumy dolet až několik desítek kilometrů, a to díky aerodynamickým křidélkům pro „klouzání“. Cíl přitom díky navigačním systémům dokážou trefit s odchylkou sotva pár metrů.

Ruské letouny je zpravidla vypouštějí z hloubi vlastního nebo okupovaného území, což s sebou ovšem nese riziko, že pumy z nějakého důvodu nedoletí k cíli a spadnou ještě na ruském území.

Foto: Ruské ministerstvo obrany

Klouzavá bomba na snímku ruského ministerstva obrany.

Doporučované