Článek
Pohled do vnitřku fungování hnutí, které svým působením připomíná proruskou trollí farmu. Tak by se dala popsat další investigativní práce reportérky Kristiny Cirokové. Ta se o proruskou skupinu AllatRa nepřestává zajímat ani poté, co slovenská prokuratura podnikla kroky k jejímu trestnímu stíhání.
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak funguje Futager, účinný nástroj, který využívá hnutí AllatRa ke zvýšení svého dosahu na internetu.
- Co o Futageru i celkovém působení AllatRy řekli reportérce Cirokové bezpečnostní experti.
- Jak se vyvíjí snahy slovenských prokurátorů vést proti reportérce trestní stíhání a z čeho přesně ji viní.
Reportérka Seznam Zpráv Kristina Ciroková se během svého dlouhodobého pátrání po náboženských hnutích a sektách v Česku i na Slovensku nedávno dostala k dalšímu zajímavému střípku skládačky. Díky aktivistovi, jemuž se podařilo infiltrovat do skupiny AllatRa, si mohla prohlédnout videa a fotografie odhalující nástroj s názvem Futager, který sympatizanti hnutí používají pro komunikaci na sociálních sítích.
„Je to taková speciální pomůcka, ke které se dostanete přes zaheslovanou stránku, obsahuje mnoho různých nástrojů využitelných při tvorbě videí a různých jiných příspěvků na sociálních sítích,“ popisuje v podcastu 5:59 novinářka, která činnost sekt popisuje řadu měsíců a společně s podcastem 5:59 o nich na jaře vytvořila i sérii s názvem Sekty CZ. Jedna z jejích epizod se ostatně hnutí AllatRa a jeho projektu Tvořivá společnost věnovala.
Jen pro připomenutí: AllatRa je ukrajinské hnutí, které působí v mnoha zemích včetně Česka. Velmi aktivní je i na Slovensku. Ukrajinské úřady ho nazývají sektou a jeho vedení podezírají z několika trestných činů včetně vlastizrady. V jeho komunikaci, která zahrnuje i různé konspirační teorie, lze vysledovat zřetelné proruské narativy. Což je podle všeho i důvod, proč se o něj zajímá také česká Bezpečnostní informační služba a zdejší Ministerstvo vnitra.
Novinářka ve čtvrtečním dílu podcastu 5:59 zároveň popisuje, že hnutí a jeho spřízněné účty zhruba od začátku letošního roku mnohonásobně zvýšily svůj dosah na sociálních sítích v mnoha jazycích včetně češtiny. A to právě zásluhou zmíněného Futageru.
Jak je to možné? „Jsou tam i předpřipravené scénáře, které jsou v ruštině, ale uživatel si je může přeložit do mnoha různých jazyků a pak vytvořit svůj vlastní příspěvek, vlastní video, je tam bohatý archiv fotek, různých videozáběrů, grafik k různým tématům – je to i roztříděné podle témat,“ vysvětluje Ciroková, podle níž sofistikovanost nástroje překvapila i experty, s nimiž věc konzultovala.
Poslechněte si celou investigativní sérii Sekty CZ
- První díl o sektě Novija Gána Sepata a jejím vůdci Auroranovi
- Druhý díl o dánské sektě Dům otce a vůdkyni Ruth Kristiansenové
- Třetí díl o kutnohorské sektě a guruovi Richardovi
- Čtvrtý díl o Dvanácti kmenech a jejich chování k dětem
- Pátý díl o Šinčchondži a praktikách vůči vlastním členům
- Šestý díl o rumunské sektě MISA a ženách, které skončily v erotickém byznysu
- Sedmý díl o ukrajinské sektě AllatRa, která věří na mimozemšťany a záchranu Vladimirem Putinem
Podle Víta Kučíka, mluvčího Českých elfů, sdružení lidí bojujících proti dezinformacím na internetu, tento nástroj svým zakomponováním prvků umělé inteligence a automatizováním procesů v možnostech masového šíření propagandy dalece překonává známou petrohradskou trollí farmu, kde příspěvky ručně vyrábělo několik směn pracovníků.
Ani on, ani další oslovená experta Petra Mlejnková z Masarykovy univerzity v Brně, pak nepochybuje, že hnutí AllatRa svou činností nahrává zájmům Ruské federace. Zda je přímo napojena na ruské tajné služby, nebo proruské narativy šíří z vlastního popudu, nelze s určitostí říct. Účinek je každopádně stejný.
Podezření? „Kódování mysli“
Ciroková ale v podcastu 5:59 nepopisuje jen fungování Futageru. Také vyjasnila, jaký je nyní stav věcí ohledně vyšetřování, které vůči ní vedla slovenská prokuratura na popud sympatizantů z hnutí AllatRa, kteří jí podsouvají příslušnost k „antikultovnímu hnutí“.
„Stíhání sice bylo zastaveno generální prokuraturou, ale proti tomu zastavení byla podána stížnost, takže to není ještě úplně definitivně uzavřené,“ vysvětluje Ciroková.
Osobně se domnívám i na základě toho, co o mě šíří hnutí AllatRa, že mě snad chtěli obvinit z terorismu, protože i v té žádosti o můj výslech se píše, že moje články mají znaky informačního terorismu.
Případ nicméně v posledním měsíci prošel dynamickým vývojem. Nejdříve – před několika týdny – přijela do Prahy vyslechnout Cirokovou slovenská prokurátorka Lucia Pavlaninová, a to kvůli podezření z trestného činu „založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod“.
Redakce se proti podezřením slovenských úřadů ohradila a o několik hodin později dokonce slovenský deník SME uveřejnil zprávu, že sama Pavlaninová propagovala činnost Tvořivé společnosti, projektu hnutí AllatRa. Prokurátorka se nakonec vzdala postu šéfky sekce boje s organizovaným zločinem a z vedoucí funkce později odešel i náměstek žilinského prokurátora Martin Kováč, který případ dozoroval.
Ciroková má navíc dnes k dispozici i trestní spis, ze kterého je patrné, že zmíněná kvalifikace trestného činu nemusela být definitivní. „Z trestního spisu jsme vyčetli, že krajský prokurátor (…) v mých článcích o střelbě na filozofické fakultě (viděl) znaky takzvaného ‚puzzle codingu‘. Má jít o jakousi podprahovou manipulaci s myslí lidí, ze kterých se pak na základě toho stávají noví teroristé,“ popisuje.
„Já osobně se domnívám i na základě toho, co o mě šíří hnutí AllatRa, že mě snad chtěli obvinit z terorismu, protože i v té žádosti o můj výslech se píše, že moje články mají znaky informačního terorismu. Takže to je velmi závažná věc, až děsivá,“ uzavírá reportérka Seznam Zpráv.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, co si zastánci hnutí AllatRa představují pod pojmem „antikult“ nebo jak skupina nadále skrze videa na sociálních sítích útočí na reportérku Seznam Zpráv. Poslechněte si v úvodu článku.
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu nebo Threads.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.