Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve společnosti MI Estate, která patří mezi největší hráče v byznysu s nemovitostními podíly, se mezi majiteli rozhořel konflikt o ovládnutí firmy.
Hlavní tvář MI Estate Maxim Ponomarenko byl odvolán z postu jednatele. Naopak MI Estate se snaží z firmy vyšachovat většinového společníka, s nímž se Ponomarenko dostal do konfliktu. Dosavadní Ponomarenkův parťák navíc vůči MI Estate uplatnil směnku ve výši 459 milionů korun.
Informace o konfliktu v MI Estate jsou patrné ze změn a dokumentů zveřejněných v obchodním rejstříku. K 1. listopadu došlo k Ponomarenkově výmazu z pozice jednatele. Místo něj se jedním ze dvou nových jednatelů stal podnikatel Josef Ondrišek. Ten stojí za firmou Money Invest CZ, jež v MI Estate drží většinový podíl. Menší podíl patří Ponomarenkově firmě MaximP.
Změnu podle dokumentu publikovaného v obchodním rejstříku podnítil Josef Ondrišek. Ponomarenko proti tomu vzápětí podal žalobu. A zároveň v jejím zveřejněném znění uvedl, že Ondrišek vůči MI Estate uplatnil směnku ve výši 459 milionů korun.
Nárok na téměř půl miliardy korun napadl Ponomarenko u soudu. Další Ponomarenkova žaloba proti jeho odvolání z firmy obsahuje také informaci o dalším soudním řízení, jehož cílem má být vyloučení Ondriškovy firmy Money Invest CZ z pozice společníka MI Estate.
„Většinový společník zásadně nesouhlasí s manažerskými postupy pana Ponomarenka ani veřejnou prezentací společnosti MI Estate. Proto v souladu se zákonem bylo rozhodnuto o jeho odvolání a volbě nových jednatelů. Pan Ponomarenko zmařil jednání o smírném vyřešení věci a odmítl v rozporu se zákonem předat funkci jednatele,“ sdělil pro SZ Byznys Josef Ondrišek.
„Podle názoru většinového společníka se proti změnám ve společnosti MI Estate pan Ponomarenko brání zejména z toho důvodu, že nemá zájem o zjištění rozsahu, jakým byla společnost poškozena. Bude tedy na panu Ponomarenkovi, aby vysvětlil, z jakých legálně získaných a zdaněných prostředků financuje svůj nákladný životní styl, i podezření na vzniklé manko na pokladně v řádech desítek milionů korun, stejně jako současnou předpokládanou nepříznivou ekonomickou situaci společnosti,“ dodal Ondrišek.
Rychloobrátkový byznys s nemovitostními podíly neboli flipování
- Předmětem tohoto typu obchodů jsou podíly na domech, bytech či pozemcích. Často se pro tento byznys používá také termín flipování.
- Podle advokátů není obecně na těchto transakcích nic špatného, naopak mohou realitnímu trhu prospívat. Problém nastává, když někdo tímto obchodováním cílí na staré nebo nezkušené vlastníky, kupuje od nich nemovitost hluboce pod cenou a pak je prodává s obrovským ziskem. Podle advokáta Petra Němce pak již lze hovořit o neúměrném zkrácení, či dokonce o lichvě.
- Na skupování nemovitostních podílů se zaměřují firmy, jejichž cílem je podíl levně koupit a pak rychle co nejdráž prodat.
- Zvýšení ceny podílu dosahují například tlakem na ostatní spoluvlastníky s cílem buď je donutit k odkupu podílu spekulanta za vyšší cenu, nebo naopak k prodeji celé nemovitosti spekulantovi. Často se také soudí o vydání bezdůvodného obohacení za to, že svůj díl nemovitosti nemohou užívat.
Naopak Ponomarenko viní ze současného stavu společníka.
„Mé odvolání z pozice jednatele společnosti MI Estate považuji za nezákonné. Bylo učiněno podvodným jednáním ze strany druhého společníka, společnosti Money Invest CZ, v úmyslu se neoprávněně obohatit. Nezákonný postup společnosti Money Invest CZ je již předmětem soudního sporu a rovněž se nejen tímto jednáním jednatele Josefa Ondriška zabývají i příslušné orgány činné v trestním řízení,“ uvedl ve vyjádření pro SZ Byznys Ponomarenko.
„Ve věci směnečného nároku pana Ondriška, respektive společnosti Money Invest CZ, bylo rovněž podáno trestní oznámení a věc je šetřena policií. Společnost MI Estate mám nadále pod kontrolou,“ dodal Ponomarenko.
„Většinový společník se domnívá, že aktuálně jediným cílem pana Ponomarenka je fatální poškození společnosti MI Estate, z něhož by mohl obviňovat většinového společníka a nové jednatele, což už ostatně i dělá,“ reagoval Josef Ondrišek.
MI Estate patří mezi největší a nejviditelnější hráče v byznysu s podíly na nemovitostech. Zviditelnění firmy pomohlo loni uzavřené spojenectví mezi Ponomarenkem a youtuberem Jurajem Sutorisem. Společně začali organizovat kurzy pro zájemce o vstup do této specifické části realitního trhu. Roční poplatek za takzvaný mentoring stojí bez daně z přidané hodnoty jeden milion korun.
Kurzy pořádá Ponomarenko se Sutorisem prostřednictvím jiných firem, než je MI Estate. S MI Estate je však tato část jejich podnikání přímo propojená. Z MI Estate si totiž účastníci kurzů kupují nemovitostní podíly.
„Situace kolem MI Estate nebude mít na mentoring žádný vliv. Účastníci budou mít nadále možnost kupovat podíly. Mentoring bude pokračovat dál,“ ujišťuje nyní Ponomarenko.
Maxim Ponomarenko i jeho současný rival Josef Ondrišek pocházejí z východních Čech. Ponomarenko z Vysokého Mýta, Ondrišek z Lanškrouna. Ondrišek a jeho slovenský obchodní partner Ján Katrušík pomohli Ponomarenkovi rozjet byznys s MI Estate v době, kdy byl Ponomarenko čerstvě venku z osobní insolvence a pár roků po více než pětiletém pobytu ve vězení za podvody s nemovitostmi, vydírání a nedovolené ozbrojování. Nyní už má Ponomarenko trestní rejstřík čistý.
Právě kapitálová injekce od firmy Money Invest CZ ovládané nyní Ondriškem stála za vznikem většinového podílu této společnosti v MI Estate i za současným konfliktem s Ponomarenkem.