Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
O třetinu dražší než loni – SZ Byznys ve spolupráci se společností Deloitte už podruhé spočítaly hodnotu těch nejdražších firem v českém vlastnictví. Žebříček slavnostně vyhlásíme v úterý večer, ale už teď je jasné, že proti loňsku jde o výrazný posun.
„Letošní ročník vypadá velmi zajímavě a čeká nás spousta překvapení. Některé společnosti ze žebříčku vypadly, ale obecně vidíme velký posun v celkovém objemu ohodnocených společností. V první stovce nám vzrostl o jednu třetinu, což je významný posun,“ říká partner ve společnosti Deloitte Roman Lux.
Zahraniční impéria
Letos totiž žebříček nově započítává do hodnoty společností i jejich podíly v zahraničí. „A je tu spousta společností v energetice nebo třeba chemickém průmyslu, jejichž vlastníci se rozkročili po celém světě a budují poměrně zajímavá impéria, která mají globální přesah,“ dodává Lux.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Nejvíce podle něj aktuální situace nahrává energetickému sektoru. „V první desítce jsou dokonce hned tři energetické společnosti. Dále jsou to bankovní domy. I když ty největší banky jsou vlastněny ze zahraničí, máme v první dvacítce několik bankovních titulů. Projevila se ale i hráčská vášeň – je tam poměrně dost společností ze sázkového nebo loterijního byznysu,“ dodává Lux.
Jedním z kritérií, které je při oceňování společností používáno, je násobek EBITDA podle daného oboru. I tady oproti loňsku došlo ke změnám.
„K těm změnám dochází neustále, máme sektory, kde došlo k nárůstu, naopak některé sektory poklesly. Největší nárůst byl třeba ve zpracování materiálů, pokles jsme zaznamenali ve výrobcích pro domácnost a třeba i v automotive,“ dodává Lux.
Právě v automotive hraje roli současná transformace na elektromobilitu a nejistota spojená s vývojem v Německu. „Pro to odvětví to ale neznamená nic dramatického nebo katastrofického,“ dodává Lux.
Očekávání ochlazení
Letos je rušno i na poli fúzí a akvizic – nejenom v Česku, ale i v zahraničí. Oproti loňsku počet transakcí vyrostl, ale otázkou zůstává další vývoj.
„Přece jenom je zpomalení v Německu a řada i českých firem už začíná propouštět. I spotřebitelé jsou opatrnější. V Česku vidíme, že výrazně roste míra úspor a lidé si připravují nějakou rezervu do budoucna, takže uvidíme, co bude,“ dodává Lux a do budoucna očekává pro Česko zpomalení ekonomiky.
Vše o České elitě
- 100 nejhodnotnějších českých firem
- Kdo je Česká elita 2024. Nový žebříček nejhodnotnějších českých firem
- Pražská burza vyhlíží 30 českých firem, které mohou změnit trh
- Jak jsme počítali žebříček Česká elita. Vítězí ziskové firmy bez dluhů
- Zbrojovky rostou. V České elitě nejhodnotnějších firem už jsou tři
- Cash Only: Vychází nový žebříček českých firem, jejich hodnota stoupá
- Jak si české firmy vedou v ESG? Řeší emise, méně už rozdíly ve mzdách
- Česká elita na nákupech: Britská pošta, německá ocel i americká munice
- Skoro tři biliony korun. Hodnota firem v žebříčku Česká elita rychle roste
- Podívejte se, jak probíhalo vyhlášení žebříčku Česká elita
„Určitě nás čeká nějaké ochlazení, protože si musíme uvědomit, co se tu odehrálo v minulých letech. Byla tu pandemie covidu, je tu válka na Ukrajině, energetická krize. Ale konečného drobného spotřebitele tohle nějakým zásadním způsobem nepostihlo. Někde se to projevit musí. A zároveň tím, že jsme exportní ekonomika, jsme hodně navázáni na Německo. Určité náznaky nejistoty a obavy od řady finančních ředitelů vidíme a slyšíme,“ dodává Lux.
Náročnější vstup na americký trh
Nejistotu mohou přinést i výsledky amerických voleb. „Samozřejmě Donald Trump se svojí agresivní, ochranářskou a v řadě případů populistickou politikou může znamenat zvýšenou nejistotu na tom trhu a veškerá investiční rozhodování, která mají globální přesah, to teď musí brát v potaz,“ dodává s tím, že nově by mohl být náročnější i vstup evropských firem na americký trh.
Agenda
Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.
Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.