Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V současnosti má Slovensko osm památek zařazených na seznam UNESCO. Je to sice o něco méně než Česko, ale rozhodně stojí za vidění. Patří mezi ně nejen kulturní, ale i přírodní památky, takže si mezi nimi každý najde to své. Třeba vás přehled Seznam Zpráv inspiruje k příští dovolené, na kterou ani nebudete muset jet moc daleko.
1. Banská Štiavnica
Historické město Banská Štiavnica je jednou z nejkrásnějších hornických osad Evropy. Leží v samém srdci Štiavnických vrchů a jeho historie sahá až do 12. století, kdy se stalo významným centrem těžby stříbra a zlata. Najdete v něm renesanční a barokní budovy, mezi nimiž vynikají Starý zámek, Nový zámek a bohatě zdobené kostely. Banská Štiavnica je také domovem prvního technického institutu na světě – Báňské akademie.
Centrum města zahrnuje více než 360 památkově chráněných staveb, které svědčí o bohaté minulosti. Jak dokazují archeologické nálezy na vrchu Glanzenberg, historie města sahá až do doby keltského osídlení.
Štiavnické vrchy, ve kterých se město nachází, jsou nejrozsáhlejším vulkanickým pohořím Slovenska. Oblast je také proslulá jako „mekka minerálů“, protože se jich zde vyskytuje téměř 150 druhů. Na území tohoto pohoří lze najít řadu historických a technických památek. Mnohé z nich jsou rozesety volně v krajině, ale největší koncentrace těchto pamětihodností je v centrální části pohoří. Právě ty technické v okolí města jsou také součástí mezinárodní památkové ochrany.
2. Spišský hrad, Levoča a přilehlé památky
Slyšeli jste někdy o spišských párcích? Nejspíš ano, ale možná jen nevíte, po čem nesou jméno. Spišský hrad, rozkládající se na vápencové skále ve výšce 634 metrů, je jednou z největších a nejcennějších památek Slovenska. A Spišské Podhradí je vyhlášené svými řemesly, hlavně právě řeznictvím.
Tento rozlehlý hradní komplex o více než čtyřech hektarech se tyčí nad okolní krajinou už od 12. století. První stopy osídlení zde sahají až do pravěku, kdy místo sloužilo jako mohutné opevněné hradiště púchovské kultury. Během staletí byl Spišský hrad důležitým administrativním centrem a několikrát změnil vlastníky, kteří jej postupně rozšiřovali a opevňovali.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Společně s okolními památkami – Spišským Podhradím, Spišskou Kapitulou a kostelem svatého Ducha v Žehře – tvoří fascinující komplex zachycující středověký život a architekturu. Dnes jsou pozůstatky hradu volně přístupné a návštěvníci zde mohou obdivovat nejen nádhernou architekturu, ale i výhledy na krajinu Hornádské kotliny.
Levoča, město se středověkým kouzlem, je známá především díky gotickému chrámu svatého Jakuba, který ukrývá nejvyšší dřevěný oltář na světě, dílo mistra Pavla z Levoče. Má opevněné městské jádro s renesanční radnicí a měšťanskými domy.
3. Vlkolínec
Vlkolínec je živoucím skanzenem s autentickými dřevěnými domky, které si zachovaly svůj původní vzhled z 18. a 19. století, a s atmosférou, jako by se zde čas zastavil. Tato osada, ležící ve výšce přes 700 metrů nad mořem na úpatí Velké Fatry, nabízí pohled do života horalů v první polovině 20. století.
Obec si i po staletích zachovala svůj původní půdorys a charakteristický styl. Mezi unikátní stavby patří roubená zvonice z roku 1770, barokně-klasicistní kostel Navštívení Panny Marie a dřevěná rumpálová studna z roku 1860.
Typickými domy jsou roubené chalupy s obývacím pokojem, kuchyní a komorou, s hliněnými a dřevěnými podlahami a šindelovou střechou. Tyto domy, jejichž stěny místní lidé zpevňovali mechem a hlínou, stále slouží svým obyvatelům – ať už trvale, nebo sezónně. Návštěvníci se mohou volně procházet obcí a navštívit tradiční roubený dům, v němž Liptovské muzeum představuje ukázky lidového bydlení a zemědělství.
4. Dřevěné chrámy v Karpatech
Na východním Slovensku, v oblasti Karpat, stojí okolo padesáti dřevěných kostelů. Jsou římskokatolické, evangelické i řeckokatolické. Tyto chrámy pocházejí z 16.–18. století a jsou svědectvím prolínání východních a západních kulturních vlivů. V minulosti existovalo více než tři sta takových staveb, dnes je však dochována jen část, z nichž osm bylo v roce 2008 zapsáno na seznam UNESCO.
Památky UNESCO těsně za českými hranicemi
Tyto dřevěné chrámy jsou výjimečné nejen architekturou, ale i konstrukcí – mnoho z nich bylo postaveno bez jediného kovového hřebíku. Vnější prostota kostelů ostře kontrastuje s jejich bohatě zdobeným interiérem. Mezi nejvýznamnější patří řeckokatolický chrám svatého Mikuláše v Bodružalu a evangelický kostel v Hronseku.
5. Jeskyně Aggteleckého a Slovenského krasu
Systém jeskyní v oblasti maďarského Aggteleku a Slovenského krasu, zapsaný na seznam UNESCO jako společné slovensko-maďarské přírodní dědictví, představuje jeden z nejrozsáhlejších a nejbohatších krasových komplexů ve střední Evropě. Jeskyně zůstaly téměř nedotčeny lidskou rukou. Nejznámější z nich, Baradla-Domica, je dlouhá 25 km a láká turisty na impozantní stalaktity, podzemní jezera a jedinečnou akustiku, která umožňuje pořádání jeskynních koncertů. K dalším patří Jasovská, Gombasecká a Krásnohorská jeskyně.
Archeologické nálezy ukazují, že některé jeskyně v této oblasti sloužily jako obydlí už pravěkým lidem. Kromě historických stop zde jeskynní komplex vytváří unikátní ekosystém, který poskytuje útočiště pro 500 druhů živočichů. Některé z nich jsou endemické - nelze je nalézt nikde jinde na světě.
6. Původní bukové lesy Karpat
Karpatské bukové pralesy na Slovensku tvoří část rozsáhlého nedotčeného přírodního komplexu, který se rozkládá i na území sousedních zemí. Na Slovensku se dochovaly stromy staré přes 300 let, které dosahují výšky až 60 metrů, čímž vytvářejí biotop vzácných rostlinných i živočišných druhů.
Jsou důležitým ekosystémem, v němž se stále odehrává přirozený proces růstu a rozpadu stromů. Poskytují domov mnoha vzácným druhům flóry a fauny, včetně medvěda hnědého. Na území Slovenska jsou chráněné lesy v oblastech Havešová, Rožok, Stužica a Vihorlatský prales.
7. Bardejov
Bardejov, gotické město na severovýchodním Slovensku nedaleko polských hranic, představuje jedinečně zachovalý příklad středověkého obchodního centra.
Dochované rozložení města se sítí ulic obklopujících obdélníkové náměstí odkazuje na evropskou kulturu 13. a 14. století. Tři strany náměstí lemují měšťanské domy z 15. století a na čtvrté straně náměstí se nachází římskokatolický kostel svatého Egídia, gotická bazilika se vzácnou sbírkou jedenácti pozdně gotických oltářů.
Uprostřed města stojí renesanční radnice, v níž najdete i vlastivědné muzeum. Město je obehnáno hradbami, které patřily k nejvyspělejším ve střední Evropě.
Poslední český přírůstek na seznam UNESCO
Kromě měšťanské části má Bardejov také dobře zachované židovské předměstí, které se rozrostlo kolem synagogy v 18. století. Narazíte v něm mimo jiné na košer jatka a rituální lázně.
8. Dunajský limes
Dunajský limes, důležitá vojenská hranice Římské říše podél řeky Dunaj, vedl přes území dnešního Bavorska, Rakouska, Slovenska, Maďarska, Srbska, Chorvatska, Rumunska a Bulharska. Zaujímal strategickou polohu podél nepřekročitelného toku Dunaje.
Na Slovensku jej reprezentují pozůstatky římských vojenských táborů Gerulata (dnešní bratislavská část Rusovce) a Celemantia (obec Iža). Tyto lokality vznikly jako součást obranné linie Římské říše podél Dunaje, která chránila severní hranici říše. Opevnění zahrnovalo strážní věže a kasárenské struktury, jež dodnes svědčí o strategickém významu regionu.
Mapa památek UNESCO
Na seznam světového dědictví UNESCO patří vybrané kulturní i přírodní památky z celého světa. Jedná se o budovy, města, přírodní parky, jezera či hory. Na počátku roku 2023 čítal seznam celkový počet 1157 památek, rozmístěných v bezmála 170 zemích světa, z nichž 17 spadá pod správu České republiky.