Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tuzemský výrobce bezpilotních letadel, Primoco UAV SE, zveřejnil své výsledky hospodaření za prvních devět měsíců letošního roku. Tržby společnosti dosáhly ke 30. září výše 444 milionů korun, což je o 45 procent více než ve stejném období loňského roku.
EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní, odpisů a amortizace, vzrostla o 34 procent na 170 milionů korun. Čistý zisk pak meziročně vzrostl o čtyři procenta na 128 milionů korun.
„Dlouhodobě naplňujeme plánovanou EBITDA marži nad úrovní 40 procent a výrazně rostou i další ukazatele hospodaření společnosti, například volná hotovost,“ uvedl v dopise akcionářům Ladislav Semetkovský, předseda představenstva a majoritní akcionář společnosti.
Primoco, s jehož akciemi se obchoduje na hlavním trhu pražské burzy, zvýšilo svou volnou hotovost na 300 milionů korun, tedy trojnásobek oproti loňsku, což firmě umožňuje financovat růst z vlastních zdrojů bez nutnosti úvěrů či dotací.
„Při investování do budoucího rozvoje společnosti se můžeme spoléhat na financování z vlastních zdrojů a nadále nečerpáme žádné bankovní úvěry ani dotace,“ doplnil Semetkovský.
Poptávka roste
K růstu firmy přispívá rostoucí mezinárodní poptávka po středně těžkých bezpilotních letounech One 150, které se využívají jak v civilním, tak vojenském sektoru. Od začátku roku Primoco dodalo zákazníkům 24 letounů a uzavřelo smlouvy na dalších 26 strojů. O dodávkách další stovky strojů probíhají jednání, byť jsou tyto kontrakty kvůli zapojení veřejných institucí časově náročné.
„Výrazné meziroční zvýšení hospodářských ukazatelů, v čele se ziskem a tržbami, je dominantně dáno sílící mezinárodní poptávkou po našich bezpilotních letadlech One 150, jejich senzorovém vybavení a veškerém příslušenství,“ vysvětlil Semetkovský.
Společnost zároveň investuje do rozvoje výrobní kapacity – připravuje výstavbu závodu v Písku a výcvikového střediska na letišti Písek-Krašovice. Celková investice by měla dosáhnout 750 milionů korun, přičemž projekt by měl být dokončen v roce 2027.
Semetkovský také upozornil na možné časové posuny u některých významných kontraktů, což by mohlo ovlivnit tržby plánované na letošní rok. „Pokud by se část kontraktů ve vysokém stupni rozpracování nepodařila finálně podepsat v letošním roce, budou dokončené v roce 2025. Primoco UAV o tyto tržby a zisky nepřijde, jde pouze o časové hledisko.“
Společnost očekává další růst poptávky nejen po letounech, ale i po souvisejících službách, jako je výcvik posádek a servis. Ve třetím čtvrtletí Primoco uzavřelo nový servisní kontrakt v hodnotě 12 milionů korun s jedním ze svých prvních zákazníků.
Bezpilotní letadla
Jsou momentálně rychle rostoucím oborem s použitím pro vojenské i civilní účely. Konkurencí pro Primoco jsou tyto zahraniční stroje:
- SkyRobot FX450 Robot Aviation (Norsko)
- Hermes 45 Elbit Systems (Izrael)
- RQ-21 Blackjack Boeing Insitu (USA)
- Camcopter S-100 Schiebel (Rakousko)
- Minifalcon II Innocon (Izrael)
- Skeldar V-150 UMS Skeldar (Švýcarsko)
- Seeker 200 Denel Dynamics (JAR)
- RQ-7 Shadow AAI Corporation (USA)
- AR5 Tekever (Portugalsko)
„Tržby z prodejů bezpilotních letadel doplňujeme o výcvik a servis. Celkově jde zatím o menší část obratu, ale s růstem počtu letounů Primoco UAV v provozu nabere tento segment na významu,“ dodává šéf firmy.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.