Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Po letošním triumfu ve třech volbách – evropských, krajských a senátních – zavládla v hnutí ANO euforie, že takhle rozjetý válec už nic nezastaví. A že nezadržitelně míří k suverénnímu vítězství ve velkých sněmovních volbách na přelomu září a října 2025.
Dnes, jedenáct měsíců před tím, skutečně rozložení sil vypadá jednoznačně. ANO si ve všech průzkumech dlouhodobě drží preference mezi 30 až 35 procenty. Má velký náskok, zatímco vládní strany jsou oslabeny. A dokonce se zdá, že dominantní ANO si bude moc vybírat mezi několika novými adepty vládního partnera.
S tímhle vývojem jako neodvratným je dokonce smířena část členů vládních stran i jejich voličů. Obavy z uspokojení, že už je hotovo, tak paradoxně nejvíc mají špičky ANO. Předseda Andrej Babiš i první místopředseda Karel Havlíček teď burcují kolegy v hnutí, aby hlavně neusnuli.
„Jsem dalek toho, že je to vyhrané. Nesmíme propadnout ani na minutku tomu, že je rozhodnuto. Ten letošní volební trojskok byl dobrý, ale to nás nesmí ukolébat,“ říká Havlíček a pokračuje: „Snažím se všechny v hnutí mobilizovat – a jen nementoruju, jdu příkladem, sám hodně makám, ještě do konce roku chci zvládnout dvacet výjezdů mezi lidi. Víme, že nesmíme vyhrát jen o kousek. My musíme vyhrát se zásadním náskokem, abychom určovali povolební vyjednávání.“
Poučení z minulých voleb
V hnutí ANO si proto připomínají zkušenosti a ukazují čísla z několika minulých voleb, které skoro vždycky dopadly jinak, než to vypadalo rok před nimi. Lidé se rozhodují až v posledních dnech či hodinách, komu dají hlas a roli v tom hrají emoce. Navíc k velkým sněmovním volbám chodí dvakrát tolik voličů než k letošním „druhořadým“ hlasováním.
Špičky Babišova hnutí proto burcují nejen sebe navzájem, ale i své příznivce. „Musíme i směrem k voličům opakovat, že nic není rozhodnuto a nic není jisté. Voliči by mohli získat dojem, že už máme vyhráno a není potřeba se snažit ani přijít k volbám. Opak je ale pravdou, protože rozhodovat bude každý hlas. Je na nás, abychom to připomínali ve Sněmovně i v kampani,“ říká třeba poslankyně Ivana Mádlová.
Většina sněmovních voleb v minulosti opravdu skončila tím, že favorit nakonec buď nevyhrál, nebo získal daleko méně hlasů, než očekával. Jakkoliv se to dnes zdá být nemožné, varováním pro Andreje Babiše může být osud Jiřího Paroubka. Do voleb v roce 2010 mířil jako suverén, také z opozice, také v těžkých časech, také po neoblíbené vládě.
Tehdy se dokonale potvrdilo přísloví „pýcha předchází pád“. Paroubek ještě v lednu předvídal „vítězství ve volbách, které zazáří jako nejzářivější hvězda nad naší zemí“. Skutečně, sociální demokraté třeba v průzkumu CVVM měli 38 procent, ale o pět měsíců později ve volbách to bylo jen 22 – takže zůstali v opozici a Paroubek rezignoval.
„Pravděpodobnost, že i v roce 2025 volby skončí jinak, než to dnes vypadá, je dost vysoká. Dokonce bych řekl, že je to pravidlo. Že se to někomu podaří změnit, klidně v posledním týdnu,“ domnívá se sociolog Jan Herzmann, který dlouhodobě sleduje rozhodování lidí v rámci projektu Český volič. „Předvídat to z dnešních preferencí, které ukazují aktuální stav, nemůžeme. Vždyť ani ještě přesně nevíme, kdo všechno se toho závodu zúčastní.“
Jak se zmobilizují další strany?
Skutečně „neznámých“ je před volbami více než ve složitých matematických rovnicích. Nevíme, jestli kolem Miroslava Kalouska vznikne nová pravicová strana s potenciálem získat zklamané vládní voliče.
Nevíme, v jaké kondici bude levice – jestli se na spojenectví domluví šéfky komunistů Kateřina Konečná a sociálních demokratů Jana Maláčová. Nevíme, jestli se udrží pohromadě nesourodá koalice pravicově-konzervativních Motoristů a levicově-policejní Přísahy. Nevíme také, jak na tom bude SPD – jestli se Okamurovi povede zapnout „turbo“, nebo už svůj pád neodvrátí.
Varovných příkladů pro ANO je v minulosti nepřeberně. Sám Karel Havlíček nejčastěji používá zkušenost z posledních sněmovních voleb v říjnu 2021. V březnu a dubnu se do čela průzkumů vyšvihla koalice Pirátů se Starosty a vypadalo to, že premiérem bude Ivan Bartoš. Nakonec Piráti skončili se ziskem pouhých čtyř poslaneckých křesel.
Ovšem z téhle pirátské tragédie plyne i jiné poučení než současné apely v ANO k mobilizaci a makání. Nepřepálit start a naopak se ukrýt v pelotonu. Tahounovi závodu totiž v cílové rovince mohou dojít síly. Vnímají Babišovi lidé i tohle riziko?
„Já si nemyslím, že bychom měli být uprostřed pelotonu. Musíme udávat tón, ale musíme se připravit na to, že není nic rozhodnuto, nesmíme nic podcenit a uvědomit si, že je to týmová práce. Nestačí jen ti, kteří jsou dnes na špici pelotonu, ale každý člen týmu musí dodržovat předepsanou taktiku na sto procent. A podobně jako v cyklistice si připravit finiš,“ dodává Karel Havlíček.