Hlavní obsah

ČEZ vstoupí do výrobce malých reaktorů Rolls-Royce. Půjde o miliardy korun

Foto: Teplator.cz

Vizualizace modulárního reaktoru Teplator. Ilustrační snímek.

Před podpisem je smlouva mezi společností ČEZ a firmou Rolls-Royce, která se specializuje na výrobu modulárních reaktorů. ČEZ do firmy vloží miliardy. Českému rozhlasu to řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Česká energetická společnost ČEZ, kterou ovládá stát, kapitálově vstoupí do britské odnože firmy Rolls-Royce specializované na výrobu malých modulárních reaktorů.

Podle ministra průmyslu půjde ze strany ČEZ o investici v řádu několika stovek milionů anglických liber (tedy jednotek miliard korun). K dohodě by mělo dojít v nejbližší době. „Nechceme to rozhodnutí odkládat,“ řekl Lukáš Vlček Českému rozhlasu.

Malé modulární reaktory (SMR)

  • Jednotky do 300 megawattů výkonu, lze je řetězit do větších celků.
  • Reaktory se mají vyrábět sériově v továrnách a na lokalitu dopravovat hotové.
  • Mají být bezpečnější: po spotřebování jaderného paliva je možné celé jednotky vyměnit a použité palivo z nich likvidovat opět v továrnách. Většina bloku je pod zemí, což omezuje možnosti havárií.
  • Stavby jaderných elektráren by s nimi byly rychlejší, a tudíž méně nákladné.
  • Pro SMR se připravují vlastní licenční a regulační standardy i nová legislativa.

Podle Vlčka je to příležitost, které je třeba využít. „Pokud příležitosti nevyužijeme, tak nás to hospodářsky může opravdu velmi, velmi mrzet. Využijme to, vstupme majetkově do Rolls-Royce, ale zároveň pojďme reálně něco dělat, aby to nebyl jenom majetkový vstup ČEZ. Abychom okamžitě rozvíjeli další navazující odvětví průmyslu – strojírenství, elektrotechnický průmysl a jiné oblasti, které právě tím majetkovým vstupem mohou získat opravdu velmi silnou příležitost pro svůj růst,“ vysvětlil ministr v rozhovoru.

Plánovanou transakci rozhlasu potvrdil i ČEZ. „Vláda minulý měsíc vzala na vědomí záměr, aby ČEZ navázal strategickou spolupráci s firmou Rolls-Royce při vývoji malých modulárních reaktorů. V těchto dnech stojíme těsně před podpisem smlouvy,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Výši investice ale nekomentoval. Podle Kříže Rolls-Royce nabízí partnerství, kdy český průmysl vstoupí do dodavatelského řetězce. „Očekáváme například účast českých firem i na dodávkách a výrobě částí reaktoru,“ uvedl mluvčí.

Malé modulární reaktory se označují za budoucnost v energetice. Už loni v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéfka týmu pro rozvoj reaktorů společnosti ČEZ Silvana Jirotková uvedla, že první by měl začít pracovat již za devět let v Temelíně.

„Podle našeho ambiciózního plánu by měl stát první modulární reaktor v roce 2032 v Temelíně. Dodavatele chceme vybrat do poloviny příštího roku,“ řekla.

„V ideálním případě by moduly měly být vyrobené v továrně a na místo instalace dovezené v prefabrikovaných komponentech. Výhodou je, že v lokalitě to můžete postavit rychleji, je to snazší, podle přesně daného plánu. V továrně je vyrobíte za lepších podmínek, s vyšší kvalitou, snazším způsobem, můžete to – skoro bych řekla - sekat jako Baťa cvičky. Výstavba samotná by měla být jednodušší, samozřejmě u prvního typu svého druhu to vždycky bude složitější, ale s každým dalším reaktorem by se poznávací křivka měla zlepšovat a firmy by měly vytěžit v té technologii schopnost zkrátit dobu výstavby a zefektivnit ji,“ popsala tehdy instalaci i výhody této technologie.

Doporučované