Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Hřbitovy nejsou jen místem posledního odpočinku, ale i prostorem k zamyšlení, uctění historie a kulturního dědictví. Procházky po slavných hřbitovech nabízejí jedinečný pohled na architekturu a umění a také připomínají osobnosti, které zanechaly významnou stopu ve světových dějinách.
Projděte se s námi desítkou proslulých hřbitovů, které jsou spojeny hlavně s křesťanstvím a se západní kulturou a leží ve čtyřech různých světadílech.
1. Père Lachaise, Paříž
Père Lachaise je největší a nejslavnější hřbitov v Paříži a zároveň patří k nejnavštěvovanějším hřbitovům světa. Byl založen v roce 1804 a leží ve východní části města. Jméno nese po jezuitském knězi Françoisi de la Chaise, zpovědníkovi krále Ludvíka XIV., který měl v této oblasti své sídlo.
Hřbitov má rozlohu přes 44 hektarů a je známý nejen díky slavným osobnostem, které jsou zde pohřbeny, ale i svou architekturou a sochařskými skvosty. Mezi osobnosti, které zde našly místo svého posledního odpočinku, patří například irský spisovatel Oscar Wilde, francouzská zpěvačka Édith Piaf, polský hudební skladatel a pianista Frédéric Chopin nebo francouzští spisovatelé Marcel Proust a Honoré de Balzac. Jedním z nejnavštěvovanějších hrobů je i místo odpočinku zpěváka kapely The Doors Jima Morrisona.
2. Hřbitov Montparnasse, Paříž
Dalším známým hřbitovem v Paříži je Montparnasse, jenž byl založen v roce 1824. Svůj hrob zde má mnoho významných osobností. Mezi ně patří filozofové Jean-Paul Sartre a Simone de Beauvoir, spisovatel Samuel Beckett či malíř Man Ray. Hřbitov Montparnasse je také známý svou klidnou atmosférou a rozmanitou architekturou hrobek, včetně moderních i klasických stylů.
3. Arlingtonský národní hřbitov, USA
Jeden z nejvýznamnějších vojenských hřbitovů světa se rozkládá v Arlingtonu v americkém státě Virginia. Byl založen v roce 1864 během občanské války a je místem odpočinku více než 400 tisíc amerických vojáků, veteránů a významných osobností. Pohřbený je zde také populární prezident John F. Kennedy, zavražděný v texaském Dallasu. Známý je rovněž zdejší Hrob neznámého vojína, ve kterém jsou uloženy pozůstatky neznámých vojáků z několika válek.
4. Hřbitov Recoleta, Buenos Aires
Hřbitov Recoleta v argentinském Buenos Aires byl založen roku 1822 a je proslulý honosnými mramorovými hrobkami, často v neoklasicistním a secesním stylu, které patří vlivným argentinským rodinám. Pozornost poutá i díky tomu, že je zde pohřbena politička, spisovatelka a herečka Eva Perón, známá jako Evita.
5. Hřbitov Highgate, Londýn
Hřbitov Highgate, založený v roce 1839 v Londýně, je jedním z nejznámějších viktoriánských hřbitovů. Byl součástí takzvaných „sedmi velkých“ hřbitovů postavených v reakci na přeplněné londýnské hřbitovy v 19. století.
Rozdělený je na dvě části – východní a západní – a proslavil se především bohatou viktoriánskou architekturou hrobek, včetně monumentálních soch a krypt. Nejvýznamnější osobností pohřbenou na Highgate je filozof a autor „Kapitálu“ Karl Marx.
6. Colma Cemeteries, Kalifornie
Colma, malé kalifornské město poblíž San Franciska, je známé jako „město mrtvých“. Od roku 1900, kdy se hřbitovy v San Francisku začaly plnit a nová pohřebiště byla zakázána, byla většina hrobů přesunuta právě do Colmy. Ve městě je nyní více než 1,5 milionu hrobů, což mnohonásobně převyšuje pouze několikatisícovou populaci města.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
Colma je „domovem“ 17 hřbitovů, včetně katolických, židovských a vojenských. Nechybí ani hřbitov pro domácí mazlíčky. V Colmě byly pohřbeny významné osobnosti, například zakladatel obchodního domu Macy's R. H. Macy, výrazná postava Divokého západu Wyatt Earp a dokonce některé slavné hollywoodské hvězdy.
7. Vyšehradský hřbitov, Praha
Vyšehradský hřbitov je jedním z nejdůležitějších pohřebišť v Česku a díky světovým osobnostem, které tu jsou pohřbeny, má i mezinárodní význam. Nachází se na vyvýšeném místě v Praze na Vyšehradě, historické pevnosti s bohatou minulostí sahající až do 10. století.
Hřbitov byl založen v 19. století a slouží jako poslední odpočinek pro mnoho osobností, které výrazně ovlivnily nejen českou kulturu, vědu a umění, ale řada z nich i tu světovou. Je také bohatý na umělecky zpracované náhrobky a sochy, které jsou dílem předních českých sochařů. Vše dokreslují neorenesanční arkády od Antonína Wiehla.
Nejkrásnější česká smuteční architektura
Jeho centrální dominantou je Slavín, monumentální hrobka, kde jsou pohřbeni významní Češi, například operní pěvkyně Ema Destinnová, malíř Alfons Mucha, dirigent Rafael Kubelík, sochař Josef Václav Myslbek, básníci Jaroslav Vrchlický, Julius Zeyer a Josef Václav Sládek, technik a vynálezce František Křižík nebo například i herec Jaroslav Marvan.
Na hřbitově lze vzpomínat například také třeba hudební skladatele Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka, spisovatele Karla Čapka a Jana Nerudu, malíře Mikoláše Alše, nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského či architekta Jana Kaplického.
8. Hřbitov Staglieno, Janov
Hřbitov Staglieno v italském Janově je jedním z největších a nejpůsobivějších hřbitovů v Evropě, známý svými nádhernými sochami a hrobkami. Byl otevřen v roce 1851 a zahrnuje obrovský park s mnoha architektonickými a uměleckými památkami.
Patří k nim i řada realistických soch, které vyobrazují scény z každodenního života, truchlení a smrti. Jsou zde pohřbeni například italský politický vůdce Giuseppe Mazzini či hudební skladatel Fabrizio De André.
9. Hřbitov Novoděvičí, Moskva
Hřbitov Novoděvičí, který se nachází vedle stejnojmenného kláštera, byl založen již v 16. století. Sloužil k pohřbívání moskevské šlechty a významných představitelů duchovenstva a od 19. století také osobností z řad inteligence.
Celkem zde odpočívá asi 27 tisíc lidí. Mezi nejslavnější patří spisovatelé Anton Čechov či Michail Bulgakov nebo politik Nikita Chruščov. Hřbitov je také známý svými umělecky zpracovanými náhrobky, které s důstojností odkazují na ruské dějiny.
10. Hřbitov El Alamein, Egypt
Tento vojenský hřbitov je významným památníkem a místem vzpomínek na válečné oběti v severní Africe. Připomíná padlé vojáky z druhé světové války, kteří bojovali v bitvě u El Alameinu, klíčovém střetu mezi spojenci a silami Osy. Je zde pochováno více než 7000 vojáků z různých zemí.
Aktualizace: v textu jsme opravili pasáž o Slavínu.