Hlavní obsah

Dobře prodaná jablka. Jak poslanec a exhejtman vydělali na plánované silnici

Toto video je dostupné jen přihlášeným uživatelům
Přihlásit se

První díl investigativního videopořadu Ve stínu.Video: David Kaiser, SZ

Článek

Nový investigativní projekt Jiřího Kubíka rozkrývá nástrahy chystaného obchvatu kolem Havířova.

Koncem loňského roku schválili zastupitelé Havířova odkup dvou firem, kterým patří jabloňové sady v městské části Životice. Právě přes pozemky sadů má vést plánovaný čtyřproudový obchvat bývalého hornického města.

Jména na straně prodávajících zůstala stranou pozornosti, šlo přitom o dvě známé politické osoby z regionu. Jednu polovinu sadů prodávala manželka bývalého europoslance, předtím moravskoslezského hejtmana a primátora Ostravy Evžena Tošenovského z ODS. Druhou polovinu prodal poslanec za hnutí ANO, někdejší šéf pivovaru Radegast Stanislav Fridrich.

Foto: Jakub Velička/Seznam Zprávy, ČTK

O trase obchvatu přes životické sady se jednalo už dávno předtím, než je Stanislav Fridrich a manželka Evžena Tošenovsékho koupili.

Podle zjištění, která přináší nový investigativní pořad Ve stínu, zaplatil Havířov za sady 43 milionů korun. To je mnohonásobně více, než je oficiální cena, za kterou Fridrich a Tošenovská sady koupili v roce 2011.

Jak vyplývá z veřejně dostupné kupní smlouvy uložené ve Sbírce listin, manželka exhejtmana a následně europoslance Tošenovského a nynější poslanec Fridrich za tyto majetky v roce 2011 zaplatili dohromady jeden milion korun. Šlo by tedy o více než čtyřicetinásobné zhodnocení během dvanácti let.

Tošenovský i Fridrich říkají, že ve skutečnosti je sady stály mnohem víc. Odmítají ale upřesnit, kolik zaplatili. Odvolávají se na údajné dodatky ke smlouvě a obchodní tajemství. Oba také popírají, že by si pořizovali zemědělské pozemky s vidinou, že sady se jednou budou vykupovat z veřejných peněz kvůli stavbě nové autostrády.

„Kupoval jsem to proto, že se mi to líbilo jako firma. Já mám vystudovanou biochemii, dělal jsem ředitele pivovarů, takže k zemědělství přes ječmeny, slady mám blízko. Líbilo se mi to prostě jako nekonfliktní dobrá firma,“ říká v reportáži poslanec Fridrich.

Foto: ŘSD, Seznam Zprávy

Trasa obchvatu Havířova v propagačním materiálu ŘSD.

Plánovaná trasa obchvatu Havířova přes životické ovocné sady byla přitom známá už dlouho předtím, než Fridrich a manželka Tošenovského sady koupili. O chystané autostrádě se jednalo na úrovně kraje i dotčených obcí - a to už v době, kdy byl Evžen Tošenovský hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Tošenovský odmítá, že by spekuloval s nákupem pozemků, o kterých předem věděl, že mají padnout za oběť kvůli silnici.

„Chtěli jsme s manželkou něco, čemu bychom se potom věnovali, protože bylo jasné, že já nebudu v parlamentu pořád,“ vysvětluje nákup sadů v roce 2011. Dříve, než letos v červenci odešel z europarlamentu, ale sady společně s Fridrichem prodali - za čtyřicetinásobek částky, než jaká stojí na jejich kupní smlouvě z roku 2011.

Velkou roli v prodeji životických sadů Havířovu sehrál fakt, že Stanislav Fridrich je poslancem ANO a obchod dojednával s vedením města, v jehož čele stojí jeho stranický a taky poslanecký kolega Josef Bělica (je zároveň primátorem Havířova a moravskoslezským hejtmanem).

Ten už o zalíbení v pěstování jablek nemluví. „Je to pro nás strategická záležitost,“ vysvěloval nákup sadů loni v prosinci v regionální televizi Polar primátor Bělica a dodal: „V následujících letech budeme velmi pozorně sledovat, jakým způsobem se budou vyvíjet projekty na to navazující, jako je přeložka jedna jedenáctky.“

Označení jedna jedenáctka patří právě plánovanému silničnímu obchvatu kolem Havířova. Proti plánovanému projektu protestuje řada místních obyvatel a spolků. Jan Lipner, starosta obce Horní Suchá, sousedící s Havířovem, v reportáži rovnou říká: „Znáte to pravidlo? Když nevíte, co za tím je, tak jsou za tím peníze.“

V Životicích s Karin Lednickou

Na plánovaný obchvat Havířova připoutala pozornost investigativního týmu Ve stínu známá spisovatelka Karina Lednická. Ta kromě trilogie o Šikmém kostele v Karviné napsala také knihu o nacistickém vraždění v Životicích v roce 1944, které bylo po dlouhá desetiletí tabu.

Foto: Seznam Zprávy

Karin Lednická a reportér Jiří Kubík při natáčení reportáže Ve stínu v Životicích na předměstí Havířova.

Čtyřproudová silnice by měla vést přes území této tragédie, a vynutit si tak přemístění kamenných pomníčků některých z 36 obětí vražd. „Zkusme si pro srovnání představit, že by někdo naplánoval podobnou komunikaci přes Lidice, Ležáky, Ploštinu. Je to absurdní, že? A tady to není absurdní? Jen proto, že se o tom léta nemluvilo?“ podivuje se v reportáži Karin Lednická.

Návštěvou v Životicích s Karin Lednickou začíná i první epizoda nového pořadu Ve stínu. Najdete v něm i postupné rozplétání zápletky s planovaným obchvatem Havířova, názorů místních obyvatel na nákup a pozdější prodej Sadů Životice i reakce dotyčných politiků.

Pořad Ve stínu můžete sledovat ve videu nebo audiu umístěným nahoře v textu nebo jako podcast v aplikacích.

Případ dál sledujeme.

Tvůrci

Vedoucí týmu: Jiří Kubík

Editor: Tomáš Pergler, Braňo Pažitka

Střih a sound design: David Kaiser

Kamera a zvuk: Braňo Pažitka, Michaela Špůrová, Jakub Vaňo, Robert Candra

Grafika: Jakub Velička

Režie: Jiří Marek

Pořad Ve stínu

Foto: Seznam Zprávy

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.

Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Archiv dílů najdete na našich stránkách.

Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.

Doporučované