Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ruská stíhačka Su-35 se minulý týden nedaleko Aljašky nebezpečně pohybovala v blízkosti americké F-16. Při průletu v takzvaném identifikačním pásmu protivzdušné obrany (ADIZ) byla vzdálenost mezi stroji jen několik metrů, vyplývá ze záběrů, které v pondělí zveřejnilo americké letectvo.
Informace o incidentu, který se podle Severoamerického velitelství letecké obrany (NORAD) udál 23. září, přichází po sérii ruských vpádů do aljašského prostoru těsně za výsostným vzdušným prostorem USA, napsala agentura AP.
„Chování jednoho ruského Su-35 bylo nebezpečné, neprofesionální a ohrozilo všechny – to není to, co byste viděli u profesionálního letectva,“ prohlásil velitel NORAD generál Gregory Guillot.
Senátor Dan Sullivan, člen senátního výboru pro ozbrojené síly, uvedl, že incident je dalším důvodem k vybudování americké vojenské přítomnosti na Aljašce a v Arktidě.
„Bezohledné a neprofesionální manévry pilotů ruských stíhaček – v dosahu pouhých několika metrů od našich stíhaček na Aljašce - ohrozily životy našich statečných letců a podtrhly stupňující se agresi, které jsme svědky od diktátorů, jako je Vladimir Putin,“ nebral si servítky republikánský zákonodárce.
AP požádala o vyjádření velvyslanectví Ruské federace v USA, otázka ale zůstala bez odpovědi.
Mohlo by vás zajímat
Japonská média uvedla, že Tokio vyslalo válečnou loď do Tchajwanského průlivu, na nějž si činí nárok Čína. Šlo o reakci na to, že Čína minulý týden proplula s letadlovou lodí mezi dvěma japonskými ostrovy.
Americká armáda v poslední době zaznamenala hned několik ruských pokusů o narušení prostoru Aljašky.
V září provedlo Rusko společná námořní a letecká cvičení s Čínou. Během jednoho z nich se osm ruských vojenských letadel a čtyři plavidla, včetně dvou ponorek, přiblížily k Aljašce.
Žádné z letadel neproniklo do vzdušného prostoru USA, v reakci ale bylo na 130 amerických vojáků na týden vysláno i s mobilními raketomety na ostrov Shemya, asi 1931 kilometrů jihozápadně od hlavního města Aljašky Anchorage.
V červenci ruské a čínské bombardéry poprvé společně letěly v mezinárodním vzdušném prostoru u Aljašky, což je známka spolupráce, která podle amerického ministra obrany Lloyda Austina vyvolala obavy.
Četnost ruských letadel vstupujících do americké zóny se každoročně mění. NORAD uvedl, že průměr je šest nebo sedm za rok, ale v poslední době se zvýšil. Loni to bylo 26 případů a letos zatím 25.