Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Londýn je město, kde můžete kráčet po stopách staleté historie v areálu Tower of London, obdivovat majestát královských ceremonií před Buckinghamským palácem či se ztratit v umění v Britském muzeu. Současně pulzuje moderním životem, který ochutnáte při procházce po dynamické ulici Oxford Street, posezení v trendy kavárně ve čtvrti Shoreditch nebo v mrakodrapu The Shard s výhledem na neuvěřitelné městské panorama.
Londýn nabízí každý den něco nového a kombinace tradičního a moderního z něj dělá město, které stojí za návštěvu v každém ročním období. Tipy Seznam Zpráv ve formě otázek a odpovědí oceníte, ať chcete v Londýně strávit jen pár dní, nebo plánujete delší návštěvu.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Sklářský génius Janecký: Sebevětší úspěch mě nenaučil tolik jako chyby
- Hrajem! Deskové hry nejsou retro, naopak zažívají boom
- Byli jsme mimo, vzpomíná generál na listopad. Rozkaz: udržet klid a zbraně
- Boučková: Z radosti ze svobody jsem byla rychle vyléčena. I díky Havlovi
- Rudý krab v lázních. Cenu za architekturu získal karlovarský koncertní sál
Londýn napříč staletími
Oblast v okolí řeky Temže nese stopy prvního osídlení už z dob paleolitu. Město Londýn, tehdy pod názvem Londonium, pak založili na samém začátku našeho letopočtu Římané a brzy se stal centrem obchodu i administrativy pro celou oblast Británie - toho času římské provincie.
V následujících staletích čelil nájezdům Vikingů i jiných národů, morovým epidemiím a v roce 1666 dokonce většina města lehla popelem při velkém požáru. Angličané ho však znovu vystavěli a v době průmyslové revoluce se stal důležitým centrem a vyrostl co do rozlohy i do počtu obyvatel. Přežil také obě světové války, byť bombardování poškodilo mnoho čtvrtí.
Dnes Londýn zaujímá plochu přes 1500 kilometrů čtverečních a je největším městem západní Evropy. Žije v něm přes 12 miliónů obyvatel všech národností. Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska je historickým, obchodním, finančním a kulturním centrem a také sídlem britského krále, vlády a parlamentu. Zároveň patří k nejnavštěvovanějším městům na světě.
Kdy se do Londýna vypravit?
Londýn, jako většinu evropských metropolí, můžete navštívit kdykoliv během roku, každé období má něco do sebe. Nejlepší volbou je však jaro mezi dubnem a červnem a začátek podzimu - září a říjen. V těchto měsících je zde počasí mírné, teploty se pohybují mezi 12 až 20 stupni a vyhnete se horkému létu, které je turisticky nejrušnější.
Pro důkladnou prohlídku města doporučujeme strávit v Londýně minimálně pět dní. Tak stihnete vidět všechny hlavní památky, muzea i galerie a zároveň ochutnat i místní dobroty - fish and chips či tradiční anglickou snídani.
Pokud tolik času nemáte, určitě si lze užít i eurovíkend v Londýně nebo kratší poznávací zájezd. Delší pobyt vám naopak umožní prozkoumat i okolí města. Udělat si lze například výlet do Oxfordu, na Stonehenge nebo na zámek Windsor. Jen necelé dvě hodiny jízdy vlakem je vzdálené také oblíbené přímořské letovisko Brighton.
Bude v Londýně pršet? Nejspíš ano
Počasí v Londýně, potažmo v celé Británii, je známé svou nepředvídatelností. Déšť se může přehnat kdykoliv, proto si nezapomeňte přibalit pláštěnku nebo deštník. Přeháňku využijte k zastávce na šálek tradičního anglického čaje, ztraťte se v některém z obchodních center nebo navštivte jedno z mnoha muzeí či galerií.
Pokud se deště nebojíte, Londýn má co nabídnout i v zimě, která je chladná a deštivá, ale vše vám vynahradí sváteční atmosféra trhů, světýlek a třpitivých ozdob. Vánoční Londýn je zkrátka okouzlující.
Proč se Britové tak rádi baví o počasí?
Počasí je oblíbeným tématem společenských small talků, protože představuje bezpečné a neutrální téma pro zahájení konverzace. Typické věty jako „Lovely day, isn't it?“ (Příjemný den, že ano?) nebo „Looks like rain again!“ (Vypadá to, že zase prší!) pomáhají prolomit ledy a vyplnit nepříjemná ticha. Rozhovory o počasí jsou v Británii považované téměř za národní tradici.
Dalším důvodem, proč se o počasí tolik mluví, jsou rychlé změny a nepředvídatelnost. Proměnlivý charakter počasí způsobuje specifická poloha Británie na pomezí chladných vzduchových mas ze severu a teplého vlhkého vzduchu z Atlantiku. Zejména v Londýně se proto počasí může proměnit během dne hned několikrát. Déšť však bývá obvykle mírný.
Londýn si získal pověst města, kde jsou dny často pošmourné a šedivé. Právě to ale dodává městu nezaměnitelnou atmosféru, která k němu neodmyslitelně patří.
Jak se dostat do Londýna?
Z Česka do Londýna se můžete dostat několika způsoby, nejrychlejší a nejpohodlnější je to ovšem letecky. Z Prahy létá řada aerolinek a nabízí přímé lety do Londýna, které trvají přibližně dvě hodiny. Vychytáte-li výhodnou akci, můžete s předstihem sehnat letenku do Londýna i pod tisícovku. Ani mimo akci však letenky nejsou ve srovnání s ostatními evropskými městy nijak drahé.
Letiště v Londýně a které si vybrat?
V Londýně a blízkém okolí se nacházejí čtyři letiště: Heathrow, Gatwick, Stansted a Luton.
1. Heathrow (LHR), 24 km západně od Londýna
- Doprava do centra: přímý vlak Heathrow Express jezdí každých 15 minut (cca 25 liber), taxi (cca 50-100 liber)
- Heathrow je největší a nejrušnější letiště Londýna. Nabízí nejrychlejší spojení s centrem díky rychlovlaku Heathrow Express a je také napojeno na londýnské metro. Díky tomu je nejpohodlnější volbou.
2. Gatwick (LGW), 45 km jižně od Londýna
- Doprava do centra: přímý vlak Gatwick Express jezdí každých 15 minut (cca 20–25 liber, při koupi předem levnější), vlaková linka Thameslink (cca 10–15 liber), taxi (cca 60-120 liber).
- Gatwick je druhé největší londýnské letiště a má dobré a rychlé vlakové spojení do centra. Létají na něj mnohé nízkonákladové aerolinky.
3. Stansted (STN), 63 km severovýchodně od Londýna
- Doprava do centra: přímý vlak Stansted Express (cca 19–25 GBP), autobus National Express (cca 5-12 liber), taxi (cca 80–120 liber)
- Stansted je další oblíbené letiště pro nízkonákladové lety, létá sem třeba RyanAir. Cesta do města trvá o něco déle než z Heathrow nebo Gatwicku.
4. Luton (LTN), 55 km severně od Londýna
- Doprava do centra: přímý vlak Thameslink ze stanice Luton Airport Parkway, kam vás doveze kyvadlový autobus z letiště (cca 12–16 liber), autobusy National Express (cca 5–12 liber), taxi (cca 60–100 liber)
- Luton je další oblíbené letiště pro nízkonákladové lety, zejména s aerolinkami jako Wizz Air a EasyJet. Je trochu dál od centra, ale vlakové spojení je spolehlivé.
Poznámka: Ceny jsou pouze orientační, kurz libry se pohybuje kolem 31 Kč. Pro aktuální ceny před cestou zkontrolujte webové stránky společností. Jízdenky koupené s předstihem bývají obvykle levnější.
Jak se dostat do Londýna po zemi?
Jestli létání není nic pro vás a dáváte přednost dopravě vlakem nebo autobusem, máte také řadu možností. Autem se můžete vydat přes Německo, Belgii a Francii a využít trajekt z francouzského přístavu Calais do Doveru nebo Eurotunel, který spojuje kontinentální Evropu s Velkou Británií. Obecně po zemi pojedete do Londýna přibližně 12-20 hodin.
Ceny jízdenek na autobus začínají na 1600 korun a cesta trvá mezi 18,5 a 30 hodinami.
Jak platit v Londýně?
Co se týče financí, Londýn není nejlevnější destinací. Přesto jsou některé věci v Anglii levnější než jinde, například knihy nebo oblečení ve výprodeji. V Londýně se jako v celé zemi platí britskou librou. Většina obchodů a restaurací v Londýně akceptuje platby kartou, která představuje nejpohodlnější variantu. Hotovost se vám může hodit v menších podnicích nebo na trzích.
Kde se ubytovat?
Pokud si chcete dopřát komfort a peníze nejsou problém, najdete v Londýně mnoho prestižních hotelů, jako je například The Ritz nebo The Savoy, které jsou vyhlášené špičkovým servisem a polohou v centru města.
Pro cestovatele s omezenějším rozpočtem jsou k dispozici levnější hotely, hostely a penziony, které poskytují cenově dostupné ubytování, například Premier Inn nebo YHA Hostels. Jsou často umístěné mimo hlavní turistická centra, ale s dobrým dopravním spojením.
Jak se nejlépe pohybovat po Londýně?
Londýnská hromadná doprava je zážitek sama o sobě. Nenechte si ujít rozlehlé metro zvané The Tube a všimněte si populárních nápisů Mind the gap, které cestující varují před pádem do škvíry mezi vagónem a nástupištěm.
Neméně proslulé jsou dvoupatrové červené autobusy, takzvané doubledeckery. Usaďte se v horním patře a užijte si vyhlídkovou jízdu Londýnem. Další britskou legendou jsou tradiční černé taxíky.
Mnoho londýnských památek je blízko sebe, takže můžete chodit pěšky nebo si půjčit kolo pomocí systému Santander Cycles zvaného lidově Boris Bikes - dle někdejšího starosty Londýna Borise Johnsona, který ho zavedl. Pronájem kola stojí jen tři libry na 24 hodin s neomezeným počtem 30minutových jízd.
Na cestování hromadnou dopravou se vám bude hodit Oyster karta neboli chytrá karta na platby jízdenek. Nejsnáze ji koupíte v informačním okénku metra, v síti novinových stánků nebo ve speciálních automatech. Stačí ji pak dobít potřebným množstvím kreditu.
Trhy v Londýně
Nenechte si ujít některý z proslulých londýnských trhů, které nabízejí vše od čerstvých potravin po vintage módu a umění. Zde jsou tipy na ty nejznámější.
Borough Market (London Bridge)
Jednen z nejstarších trhů v Londýně je zaměřený na čerstvé potraviny, místní speciality a mezinárodní delikatesy. Je to oblíbené místo gurmánů, kteří sem chodí pro kvalitní suroviny i ochutnávat street food.
Camden Market (Camden Town)
Camden Market je známý svou alternativní atmosférou a nabízí oblečení, vintage módu, šperky a umělecké předměty. I tady si užijete pestrou nabídku street foodu z celého světa.
Portobello Road Market (Notting Hill)
Portobello Road Market je ikonický trh zaměřený na starožitnosti, ale koupíte tu i módu, knihy a čerstvé potraviny. Je ideálním místem pro milovníky historie a tradičních londýnských trhů.
Covent Garden Market (Covent Garden)
Covent Garden Market nabízí ručně vyráběné řemeslné výrobky, šperky, umění a oblečení. Covent Garden je živá oblast ve východní části Westminsteru. Návštěvníky láká na venkovní kavárny, stylové obchody a vystoupení pouličních komediantů, muzikantů a jiných umělců.
Brick Lane Market (Brick Lane)
Brick Lane Market je živý trh s uměním, starožitnostmi, vintage oblečením a skvělým street foodem. Je známý svou alternativní atmosférou a oblíbeným bleším trhem.
Columbia Road Flower Market (Columbia Road)
Květinový trh potěší všechny romantické duše a milovníky zahradničení. Každou neděli tu můžete vidět rozličné květiny, rostliny a související zboží.
Spitalfields Market (Spitalfields)
Moderní trh zaměřený na designové zboží, módu, umění a řemeslné výrobky, který nabízí také kvalitní street food a stylové kavárny v historickém prostředí.
Co musíte v Londýně vidět: průvodce po městě
Londýn je město plné historie, kultury a ikonických památek. Z těch historických si nenechte ujít jeden z nejznámějších symbolů Londýna - věž se zvonem Big Ben, která je součástí budovy Parlamentu (Houses of Parliament) ve Westminsteru. Další dominantou Londýna je překrásná barokní Katedrála svatého Pavla (St Paul's Cathedral), na kterou si vyhraďte dostatečné množství času.
Tower of London
Tato pevnost, postavená v roce 1066 Vilémem Dobyvatelem, sloužila v průběhu staletí jako královský palác, vězení, zbrojnice a dokonce i místo poprav, třeba známé manželky Jindřicha VIII. Anny Boleynové. Největším lákadlem Toweru jsou britské korunovační klenoty.
V areálu také potkáte tradiční strážce Beefeaters v červené uniformě s černou vysokou čepicí. Tower je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a představuje fascinující pohled do britské historie. S Towerem sousedí známý dvouvěžový most Tower Bridge.
Buckinghamský palác a střídání stráží
Oficiální sídlo britské královské rodiny je jednou z nejznámějších památek Londýna. Palác postavený v roce 1703 je také místem, kde se konají státní akce a slavnostní ceremonie. Nenechte si ujít oblíbené ceremoniální střídání stráží před palácem, probíhá každý den v 11 hodin a trvá asi 45 minut.
Nejoblíbenější londýnská muzea a galerie
Muzeum voskových figurín Madame Tussauds je známé realistickými figurínami slavných osobností, jako jsou členové britské královské rodiny, James Bond, David Beckham a řada dalších. Určitě si nabijte baterii telefonu nebo foťáku, protože portrét s voskovou královnou Alžbětou II. prostě potřebujete.
Jedno z nejnavštěvovanějších muzeí na světě, British Museum, vystavuje více než osm milionů předmětů, včetně slavné Rosettské desky, která byla klíčem k rozluštění egyptských hieroglyfů. Vstup do muzea je navíc zdarma.
Natural History Museum neboli Muzeum přírodní historie je známé obří kostrou dinosaura Dippy. Sama budova muzea je architektonickým skvostem ve velkolepém viktoriánském stylu. Uvnitř nečekejte žádnou nudu, v muzeu je řada interaktivních atrakcí, jako jsou pohyblivé modely dinosaurů, simulátor reálného zemětřesení v japonském obchodě, realistická replika deštného pralesa nebo místnost, ve které slyšíte a vidíte to, co miminko v děloze.
Victoria and Albert Museum je největší muzeum dekorativního umění a designu na světě s více než 2,3 milionu vystavených předmětů. Slavná je zdejší sbírka šatů, která mapuje vývoj módy od 17. století po současnost.
Hlavní atrakcí Science Museum neboli Muzea vědy je raketa Apollo 10, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout spolu s dalšími kosmickými artefakty. Muzeum zabaví děti i dospělé svými interaktivními výstavami včetně simulátorů letů a vědeckých pokusů.
Museum of London mapuje historii Londýna od prehistorie až po moderní dobu. Nenechte si ujít fascinující expozici o Velkém požáru Londýna v roce 1666. Vidět můžete i části starých římských městských hradeb, které byly součástí původního Londinia.
Jedna z největších a nejpopulárnějších světových galerií moderního umění Tate Modern láká návštěvníky mimojiné na slavná díla od umělců jako jsou Picasso, Monet, Dalí, Mondrian, Rothko nebo Warhol. Jedna z poboček muzea Tate Britain vznikla v roce 2000 přestavbou z elektrárny a industriální prostředí je ideální pro působivou prezentaci slavných uměleckých děl. Ke galerii se lze vydat od mostu Millenium Bridge.
National Gallery - Národní galerie na populárním Trafalgar Square obsahuje více než 2300 obrazů z období mezi 13. a 19. stoletím včetně van Goghových Slunečnic a da Vinciho Madony ve skalách.
Moderní architektura a nejlepší výhledy na Londýn
Sky Garden je veřejná zahrada v jednom z nejvyšších mrakodrapů Londýna. Vstup je zdarma, ale je nutné rezervovat si místo předem. Slavné ruské kolo London Eye na břehu řeky Temže nabízí úchvatný výhled na město. Fantastický výhled má i nejvyšší budova Londýna, The Shard.
Ikonický mrakodrap The Gherkin čili Okurka je jedním z nejznámějších příkladů moderní londýnské architektury. Interiér není běžně přístupný veřejnosti, ale je možné si ji prohlédnout zvenčí a stava je rovněž vidět z mnoha částí města.
Luxusní obchodní dům Harrods je známý pro svou bohatou nabídku luxusních značek a zboží. Je to ikonická destinace pro nakupování i obdivování elegantní architektury. Najdete tu také památník Lady Diany. Pro vaši kapsu ale bude šetrnější navštívit některé menší obchůdky na Oxford Street, Baker Street nebo jeden z místních Primarků, řetězců s levným módním oblečením.
Slavné londýnské parky a příroda ve městě
Určitě nemůžete vynechat slavný Hyde Park, kde najdete Serpentine Lake s možností půjčit si loďku a také známý Speaker's Corner, kde může kdokoliv vystoupit se svým proslovem. Menší St. James’s Park s krásnými zahradami a hejny pelikánů je obklopen historickými památkami, včetně Buckinghamského paláce a Parlamentu. Greenwich Park je zase místem, kde se nachází slavný nultý poledník a Královská observatoř.
Noční život, čínská čtvrť a stadiony
Co také v Londýně neminout? Čtvrť Soho je srdcem londýnského nočního života, plná barů, restaurací a hudebních klubů. Oblast je známá také řadou divadel a alternativní kulturní scénou. Čínská čtvrť zase nabízí autentické čínské restaurace, obchody a slavnostní výzdobu, zejména během oslav čínského nového roku.
Londýn je domovem několika slavných fotbalových klubů, včetně Arsenalu sídlíchího na Emirates Stadium a Chelsea se stadionem Stamford Bridge. Milovníky sportu zaujme také Olympijský stadion, hlavní olympijské sportoviště, které bylo centrem dění při letních olympijských hrách v roce 2012.
Londýn pro Potterheads aneb fanoušky Harryho Pottera
Návštěva Warner Bros. Studia v Leavesdenu je pro fanoušky Harryho Pottera povinnou zastávkou. Uvidíte tu autentické filmové kulisy včetně Velké síně, Příčné ulice nebo Bradavického expresu. Vystaveny jsou tu také kostýmy a rekvizity používané při natáčení a dozvíte se, jak se dělaly slavné filmové triky. Studio se nachází asi 30 kilometrů severozápadně od Londýna a vstupenky si rezervujte předem.
Na nádraží King's Cross se nachází legendární nástupiště 9 a ¾. Můžete se zde vyfotit s vozíkem, který jako by právě mizel ve zdi, a navštívit oficiální obchod s tématikou Harryho Pottera. King's Cross je snadno dostupná metrem a vstup k nástupišti je zdarma. Zdejší obchod se suvenýry nabízí vše od hůlek až po oblečení v barvách jednotlivých kolejí Bradavic.
Projís ti můžete také ulice Londýna, kde se odehrávaly některé scény z filmu. Navštivte třeba Leadenhall Market, který posloužil jako inspirace pro Příčnou ulici, nebo Millennium Bridge, který zničí Smrtijedi v šestém filmu. Mezi další ikonická místa patří Australia House - exteriér Gringottovy banky, a náměstí Piccadilly Circus, a němž se Harry, Ron a Hermiona ocitají při útěku v posledním díle. Uvedené lokace můžete snadno prozkoumat pěšky nebo v rámci specializovaných prohlídek s průvodcem.
Co přivézt domů jako dárky?
Vaše blízké potěší drobné suvenýry, jako je typická londýnská telefonní budka nebo doubledecker v podobě magnetu, oblečení s britskou vlajkou nebo tradiční britské čaje a sušenky - všude k dostání i v turistickém balení.