Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V Jeseníku a Bělé pod Pradědem napršelo zatím nejvíc v republice: přes 400 mm za poslední dva dny. Hasiči v kraji od nedělního rána zasahují na 180 místech, zachraňují a evakuují obyvatele nejvíce ohrožených míst kolem toku Bělé: Vidnávky a Desné na Jesenicku a Šumpersku.
„Využíváme čluny, záchrany probíhají i pomocí cisteren,“ popisuje Lucie Balážová, mluvčí olomouckých hasičů.
Své domovy muselo opustit několik set obyvatel České Vsi na Jesenicku či sousední Písečné, v bezprostředním nebezpečí se ocitli kvůli rozbouřené řece Bělé. Řada z nich však podle starostů výzvy k evakuaci odmítla, v zaplavených domech tak zůstaly stovky lidí. Z domovů museli odejít i lidé na řadě dalších míst na severu kraje, Jeseník vyzval v neděli ráno své obyvatele, aby nevycházeli z domovů.
V Jeseníku byla evakuace vyhlášena v ulicích Nábřežní, Slunná a Mlýnská, zázemí našli u příbuzných či v evakuačním centru. V bezprostředním nebezpečí se kvůli rozvodněné řece Bělé ocitlo v České Vsi na 800 lidí, což je přibližně třetina celkového počtu obyvatel.
„Evakuovali jsme lidi z míst, kde to bylo nezbytně nutné, nebo z míst, kde jsme museli zavřít mosty a lokalita se tím uzavřela. Evakuovali jsme přes 500 lidí, zhruba 30 procent neuposlechlo a zůstali ve svých nemovitostech. Hodně odešlo k příbuzným, v evakuačním centru máme asi 50 lidí,“ řekl pro ČTK starosta České Vsi Petr Mudra. V sousední Písečné bylo evakuovaných 30 až 50 domů, i tam někteří lidé podle starosty Jana Konečného evakuaci odmítli.
V noci rozvodněná řeka Bělá strhla i hlavní silnici I/44 od Jeseníku do České Vsi a dál přes Písečnou na Mikulovice. Podle starosty České Vsi je severní cíp kraje nepřístupný ze všech stran.
Zavřené a neprůjezdné silnice
Kvůli rozvodněné řece Moravě pak v noci na neděli evakuovali obyvatelé obce Bohuslavice a Leština na Šumpersku. Šumperská radnice vyzvala obyvatele, kteří žijí v nebezpečných záplavových oblastech, aby neprodleně přijali evakuační opatření už v sobotu, seznam ohrožených oblastí čítal pět desítek ulic.
Jesenicko je podle policie momentálně zcela nedostupné kvůli neprůjezdným silnicím. Vozovky jsou mnohde podemleté. Policisté na sociální síti žádají řidiče, aby neriskovali a do oblasti nejezdili.
„Naše činnost je soustředěna zejména na pomoc s evakuací obcím na Jesenicku a Šumpersku,“ uvedla mluvčí olomoucké krajské policie Ivana Skoupilová.
Kvůli dopadu extrémních povodní, které zasáhly zejména sever Olomouckého kraje, není podle zástupců kraje aktuální situace na silnicích zmapována. „Na Jesenicku a Šumpersku je spousta silnic uzavřená z důvodu zaplavení, poškození či neprůjezdná z důvodu popadaných stromů. Situaci nelze přesně zmonitorovat, navíc se mění každou minutou. Řidičům doporučujeme, aby se na sever kraje vůbec nevydávali. Komunikace totiž mohou být podemleté, mosty poškozené, hrozí utržení krajnic a pád do rozbouřeného vodního toku,“ uvedl kraj na stránkách.
Krajský úřad také uvedl, že na Jesenicku v neděli nevyjedou žádné spoje. „Na Šumpersku pouze tam, kam se v důsledku velké vody a uzavřených komunikací dostanou. Na dalším území kraje budou autobusové a vlakové spoje vypraveny podle jízdních řádů, nicméně i tam se může situace postupně měnit,“ doplnil kraj.
Podrobné informace k veřejné dopravě najdou lidé na stránkách krajského integrovaného dopravního systému KIDSOK.
Povodně v ČR 2024
Většina území Česka v polovině září 2024 bojovala s povodněmi a následky živlu. Domácnosti byly evakuovány a řada domů zničena, velká voda usmrtila šest lidí.
Aktuálně: Jak pomoci | Krizové linky | Jak vyřídit pojistku | Co s vytopeným domem | Škody na mapě | Proč povodně přišly
Mohlo by vás zajímat: Co dělat při povodních | Evakuační zavazadlo | Povodňové stupně | Stoletá voda | Tisíciletá voda | Povodně 2002 | Povodně 1997 | Povodně v Evropě | Česko před povodní a po ní | Oběti i škody povodňové historie