Článek
Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od našeho zvláštního zpravodaje v Sasku/
„Zatím to tak rychle nestoupá,“ říká mi ještě v pátek večer při pohledu na Labe v centru města drážďanský policista. Kontroluje, jestli na širokém pravém břehu, který postupně zaplavuje zvedající se hladina řeky, není už zase potřeba o kus výš posunout bílo-červené zábrany.
Tou dobou řeka stoupala každou hodinu zhruba o dva tři centimetry. V noci se ale postup zrychlil a v sobotu před osmou ráno už bylo Labe o metr a půl výš než navečer.
Zábrany na obou březích řeky vymezují bezpečnostní perimetr kolem mostu Carolabrücke. Část, po které jezdily tramvaje, se v noci na středu zřítila přímo doprostřed řeky.
Město teď závodí s časem, Drážďany totiž měly štěstí v neštěstí. Při pádu mostu se jako zázrakem nikomu nic nestalo. Zároveň ale zkolaboval ve chvíli, kdy se potvrdila povodňová hrozba. Velká voda se má podle prognóz přihnat během příštích dní z Čech do Saska.
„Segment C“ má zmizet. Zbylé trosky ne
Policejní zábrany oddělují od perimetru i desítky zvědavců v pláštěnkách a s deštníky. V Drážďanech v pátek navečer silně pršelo, i přesto ale lidi nalákal pohled na demoliční práce na zříceném železobetonovém kolosu.
Trosek ještě přibylo v noci na pátek při řízeném odstřelu. K zemi totiž šla další část mostu, jíž hrozil propad na břeh a do koryta. Takzvaný „segment C“ na straně drážďanského Nového Města se má rozbít napadrť a zmizet z náplavky do neděle.
Těžká technika proto trosky drtila na suť i během noci a v sobotu ráno byl rychlý postup znát. Část konstrukce byla pryč.
Místo demolice označené bójemi
Důvod je jasný: „Dochází nám čas,“ varoval v pátek večer mluvčí drážďanských hasičů Michael Klahre. „Náš plán je kompletně vyčistit oblast segmentu C,“ řekl na drážďanské radnici. Odstranění trosek má uvolnit Labi prostor k rozlití na více než sto metrů širokém pravém břehu, a zabránit tak škodám.
Ta část železobetonového mostu, která spadla samovolně, má ale v Labi zůstat i během velké vody. Podle drážďanské radnice se nečeká, že by mohla rozlomená konstrukce odplavat. V týdnu se přitom psalo o obavách z nahromadění naplavených trosek a jisté formy hráze v korytu.
Místo toho má říční policie označit trosky bójemi, aby je bylo možné v případě povodně lokalizovat.
Když se most ve středu ráno zřítil do řeky, dosahovala její hladina v Drážďanech jen 130 centimetrů (obvykle bývá kolem dvou metrů). V pátek večer to už bylo 350 centimetrů a v sobotu ráno se Labe blížilo už k pěti metrům.
Podle aktualizované prognózy saského zemského povodňového centra má řeka během soboty vystoupat na první stupeň povodňové aktivity a v neděli s pěti metry na druhý stupeň a o den později na třetí.
Žádné viditelné protipovodňové zábrany ani pytle s pískem se ve městě zatím nepřipravují.
Kulminovat má Labe nejspíš během středy nebo čtvrtka možná až na 700 centimetrech. Situace se ale může změnit s tím, jak se budou vyvíjet stavy řek v Čechách.
Při povodních v roce 2013 naměřili v Drážďanech hladinu vysokou 878 centimetrů a v roce 2002 dokonce 940 centimetrů.
V záloze jsou vyprošťovací tanky
Suť z odstřelené části mostu, která se označuje jako „segment C“, vyvážejí nákladní automobily po uzavřené labské cyklostezce. Na pomoc v pátek dorazily i vyprošťovací tanky, které navečer budily pozornost zvědavců.
Stroje bundeswehru typu Büffel, tedy Buvol, jsou zatím v záloze pro případ, že by selhala „civilní“ těžká technika. Podle armády dokáže Buvol zvednout pomocí jeřábového systému 30 tun. Jeho podvozek odpovídá bojovému tanku Leopard 2.
A proč drážďanský tramvajový most vlastně spadl? V místě, kde se rozlomil a zřítil, se našly známky koroze. Ocelová vlákna v betonové nosné konstrukci mostu byla částečně zkorodovaná. Hlavním podezřelým je tak špatný technický stav.
Most ze 70. let měla příští rok čekat rekonstrukce.
Povodně v ČR 2024
Většina území Česka v polovině září 2024 bojovala s povodněmi a následky živlu. Domácnosti byly evakuovány a řada domů zničena, velká voda usmrtila šest lidí.
Aktuálně: Jak pomoci | Krizové linky | Jak vyřídit pojistku | Co s vytopeným domem | Škody na mapě | Proč povodně přišly
Mohlo by vás zajímat: Co dělat při povodních | Evakuační zavazadlo | Povodňové stupně | Stoletá voda | Tisíciletá voda | Povodně 2002 | Povodně 1997 | Povodně v Evropě | Česko před povodní a po ní | Oběti i škody povodňové historie