Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tomáš Tesař, politik TOP 09, musel odejít z postu náměstka na Ministerstvu životního prostředí kvůli případu rekultivace uzavíraných severočeských hnědouhelných dolů.
Seznam Zprávy už v pondělí napsaly, že před Tesařovým působením na ministerstvu varovala vládu Bezpečnostní informační služba (BIS). Následně zasáhla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. A Tesař funkci složil – oficiálně dohodou.
Podle více zdrojů Seznam Zpráv se informace kontrarozvědky týkaly Tesařova angažmá v obnovení krajiny zničené těžbou hnědého uhlí v Ústeckém kraji.
Podle dlouhodobých plánů, schválených už v 90. letech, ukládali těžaři část výdělků na speciální konto, z něhož pak měli naspořené miliardy použít na rekultivaci. Tedy na to, aby měsíční krajinu nahradila jezera, lesy nebo pole.
Tesař ale jako náměstek prosazoval, aby se o rekultivaci postarala především sama příroda. A odborníci na životní prostředí s tím souhlasili, stejně jako před časem vláda, která loni schválila příslušné kroky.
Nechme to přírodě
Tahle přirozená obnova krajiny by se týkala lomu Československé armády o rozloze jedenácti kilometrů čtverečních, lomu Vršany nebo lomu Bílina, kde těží, či těžila skupina Sev.en miliardáře Pavla Tykače.
„Konečně se podařilo změnit plány, které byly neudržitelné. Bude v nich významně zastoupena přírodní obměna území, což je ve světě osvědčený způsob. Byli jsme k tomu dotlačeni, protože původní výpočty z 80. let už neplatí,“ vysvětloval loni náměstek Tesař v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Změnu zdůvodňoval mimo jiné tím, že kvůli klimatické změně ubývá vody a napouštění jezer by trvalo desítky let.
Podle zastánců původních plánů na rekultivace, především z řad místních lidí, znamenaly Tesařovy kroky hlavně úsporu pro těžaře a jejich fond určený na zahlazení následků těžby.
Spolek Krajina budoucnosti z podkrušnohorské obce Vysoká Pec, ležící v sousedství lomu ČSA, loni na základě podkladů pro rozhodnutí vlády spočítal, že rekultivace by stála mezi osmi až devíti miliardami. Zatímco Tesařův záměr – kdy se o většinu postará příroda – přibližně dvě a čtvrt miliardy.
„Celá záležitost navrhovaných řešení je jen jednostranně výhodná pro těžební společnosti, ale značně nevýhodná pro stát a hlavně pro obyvatele těžbou postiženého regionu,“ napsal spolek letos v dubnu ministru průmyslu Jozefu Síkelovi (za hnutí STAN). Dokument mají Seznam Zprávy k dispozici.
Tesař argumentoval tím, že těžaři část rekultivačních peněz vloží na konto a z něj budou obce dostávat příspěvky na různé projekty.
Ministr plán podpořil
Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) letos v únoru svého náměstka podpořil a vše označil za takzvanou win-win situaci. To znamená řešení, z něhož budou mít užitek všichni.
„Je to vlastně nejlepší win-win situace, kdy těžařská firma dostojí svým závazkům, příroda se postará o obnovu území a místní obce získají prostředky na svůj rozvoj po ukončení těžby. Půjde o obce, které se nachází ve stejném katastru jako lom ČSA,“ reagoval ministr Hladík (KDU-ČSL).
Pro Seznam Zprávy Hladík odmítl o detailech Tesařova odchodu z ministerstva mluvit. Nechtěl odpovědět ani na otázku, jestli mu informace BIS přišly znepokojivé.
Podle ověřených informací, které Seznam Zprávy napsaly také už v pondělí, prošetřuje Tesařovy náměstkovské aktivity i policie. Není ale jasné, jestli je to rovněž v souvislosti s rekultivacemi.