Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ještě v srpnu si dnes už zvolený americký prezident Donald Trump nebyl jistý, jak by nejbohatší člověk světa Elon Musk dokázal skloubit své povinnosti v byznysu s prací v jeho případném prezidentském týmu. Teď už nejspíš našel odpověď.
Musk má ve vznikající vládě dostat na starosti osekání počtu státních zaměstnanců a federálních úřadů. Trump ho jmenuje do čela instituce, kterou nazval „ministerstvo vládní efektivity“.
Formálně nicméně nemá jít o ministerstvo, ale poradní sbor, jehož přesné kompetence zatím nejsou jasné. Musk ho má řídit spolu s dalším podnikatelem a Trumpovým podporovatelem z kampaně Vivekem Ramaswamym.
Musk při popisu svých plánů nešetří velkými slovy. Mluví o „poslední šanci pro Ameriku“ a snaze „udělat vládnutí zase zábavným“. Uvolněným zaměstnancům slibuje odchodné ve výši dvou ročních platů, aby měli dost času najít si jinou práci. „Cílem je nebýt krutý,“ ujišťuje.
Už před volbami sliboval, že Trumpovi pomůže ušetřit dva biliony dolarů (48 bilionů korun) státních výdajů. Jak podotýká deník The New York Times, zůstává otázkou, jak Musk vyřeší svůj střet zájmů. Jen jeho firma SpaceX totiž za poslední roky získala přes deset miliard dolarů z vládních kontraktů.
Co je ministerstvo vládní efektivity?
- Ačkoli Trumpův tým používá v souvislosti s úřadem slovo department, které nesou i názvy jednotlivých ministerstev, má jít o poradní sbor, který „bude poskytovat rady z prostředí mimo vládu“.
- Sbor nese zkratku DOGE, což je opět v souladu s dalšími ministerstvy, ale jde zřejmě také o odkaz na kryptoměnu dogecoin propagovanou Muskem.
- Úkolem DOGE má být „odbourání vládní byrokracie, škrty přebytečných regulací, osekání nehospodárných výdajů a restrukturalizace federálních agentur“.
- Zvolený prezident ho přirovnal k projektu Manhattan, což byl program americké vlády na vývoj jaderné bomby z doby druhé světové války.
- Další detaily zatím nejsou jasné, včetně toho, jaké pravomoci bude tým mít ve vztahu k dalším vládním úřadům. Jakékoli změny v uspořádání vládních úřadů a agentur musí schválit Kongres.
- Spolu s Muskem má DOGE řídit podnikatel Vivek Ramaswamy, jejich práce má podle Trumpa skončit nejpozději 4. července 2026.
Musk patřil k nejštědřejším dárcům Trumpovy kampaně za znovuzvolení, přičemž se podle některých expertů pohyboval i na hraně zákona. Svého favorita podporoval i na mítincích.
Trump si jeho podpory váží. Zmínil ho ve vítězném projevu a miliardář je mu často nablízku. Opakovaně pobýval v prezidentově floridském resortu Mar-a-Lago, kde se Trump připravuje na převzetí moci, a zapojil se i do Trumpova telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Z kritika roztleskávačem
Zajímavé ale je, že Muskova role hlasitého Trumpova roztleskávače, který se nebojí obrátit ani proti svým dřívějším kolegům, je relativně nová. Jejich vztah ještě nedávno vypadal úplně jinak.
„Není to, že bych ho nenáviděl, nastal ale čas, aby Trump pověsil klobouk na hřebík a odplul do západu slunce,“ napsal Musk ještě v červenci 2022.
V příspěvku na twitteru, který později koupil a přejmenoval na X, reagoval na Trumpovo vyjádření, že mu miliardář lhal, koho volil v prezidentských volbách v roce 2020, které exprezident prohrál s Joem Bidenem.
Musk se však od Trumpa držel dál i dříve. Například těsně před volbami v roce 2016 prohlásil, že Trump není vhodným adeptem na prezidenta, a i když od něj později přijal místo v řadách jeho poradců, kvůli rozdílným názorům na změnu klimatu se nakonec od Bílého domu odvrátil.
Jak Trumpovy plány mohou pomoci Muskovu podnikání?
- Ze zavedení cel na čínské produkty, včetně elektromobilů, může profitovat Muskova automobilka Tesla, na druhou stranu by obnovení obchodní války s Čínou mohlo poškodit její továrnu v Šanghaji.
- Další Muskovy podnikatelské aktivity by na celní válce s Čínou mohly profitovat, těžil by i z plánovaného snížení daní a zrušení některých vládních regulací.
Trump mezitím v roce 2020 v rozhovoru pro televizi CNBC pochválil Muskovy úspěchy a inteligenci a označil ho dokonce za „jednoho z velkých géniů“. Ve stejném roce pak podnikateli vyjádřil podporu v konfliktu s kalifornskými úřady, které kvůli pandemii covidu-19 donutily jeho firmu Tesla dočasně uzavřít továrnu.
Ani v jeho případě však nechyběla kritika na Muskovu adresu.
Věřil, že Trump už končí
Kdy přesně došlo u Muska ke zlomu, který vedl až k veřejné podpoře Trumpa, nejde určit lehce.
Podle amerického novináře Ryana Brodericka, se kterým mluvila britská BBC, by se jeho počátek mohl datovat k roku 2018, kdy z Muskových profilů na sociálních sítích zmizely neoliberální a víceméně bezstarostné příspěvky.
Ani zdaleka nelze tvrdit, že právě v tento moment si aktuálně nejbohatší člověk planety zvolil Trumpův tábor, lidé však mohli začít pozorovat určitý přerod. Ten jen zdůraznila pozdější koupě Twitteru, kde Musk obnovil Trumpův zablokovaný účet a začal se zapojovat do politických kontroverzí, ve kterých někdy nechybělo ani zveřejňování nepravdivých informací.
Odstup od exprezidenta si dlouho držel i v letošní kampani. Podle zjištění deníku The New York Times (NYT) dokonce soukromě předpovídal, že Trumpovy dny jakožto politické síly jsou sečteny, a jeho veřejné výstupy naznačovaly, že v boji o republikánskou nominaci stojí spíše na straně floridského guvernéra Rona DeSantise.
Ten však kampaň ukončil už v lednu a Trump rychle potvrdil svou dominanci mezi republikány.
Nespokojenost s Bidenovou vládou
Že se Musk ani v této situaci náhle nepostaví za demokraty, bylo víceméně jasné. Politika administrativy Joea Bidena totiž Muskovi znepříjemňuje podnikání. Už loni v listopadu se miliardář nechal slyšet, že znovu by pro něj nehlasoval.
To, že demokratické otěže následně převzala Kamala Harrisová, od které se očekávalo pokračování politiky stávajícího prezidenta, mnoho změnit nemohlo.
Oficiálně se Musk za Trumpa postavil až letos v červenci, když na volebním mítinku v Pensylvánii došlo k pokusu o atentát. Trumpova kampaň s ním následně měla dokonce vyjednávat, aby vystoupil na stranickém sjezdu, kde byl její šéf oficiálně zvolen republikánským kandidátem.
Štěpení Silicon Valley
Silicon Valley vždy platilo za liberální baštu, letos jsou ale hlasitě slyšet i podporovatelé Donalda Trumpa. Listopadové prezidentské volby ve Spojených státech rozdělují i dřívější spolupracovníky.
Svou vyjádřenou podporou Musk v podstatě završil přerod z idealistického příznivce demokratů, jako byl Barack Obama, na pevného stoupence Trumpa, jenž se zabývá podobnými obavami, které řeší exprezidentova kampaň: vládní cenzurou a perzekucí, stížnostmi na média, odporem k migraci nebo „woke“ smýšlení.
Aktivní hráč
Na tom, aby se vztah Trumpa a Muska rozvinul, měli pracovat i někteří Muskovi známí, včetně Kevina McCarthyho, jedné z nejvýraznějších tváří republikánů a bývalého předsedy Sněmovny reprezentantů. A nejen on byl podle všeho úspěšný: dvojice si prý během kampaně telefonovala několikrát do měsíce.
Jak ale v létě upozornil NYT, jejich vztah se týká spíše vlivu než peněz.
„Musk nechce jen vypsat šek na Trumpovu kampaň; nabídl, že využije svého vlivu u podnikatelů a pomůže v boji proti Bidenově znovuzvolení,“ napsal list ve svém newsletteru DealBook a připomněl večeři na podporu Trumpa, kterou Musk pořádal pro další podnikatele a investory.
Pomoci Trumpově kandidatuře se Musk snažil i společným rozhovorem na síti X, ve kterém dvojice společně probrala jak pokus o atentát, tak i inflaci. Na platformě také pravidelně komunikuje s krajně pravicovými osobnostmi a protrumpovskými účty, čímž jen posiluje jejich dosah.