Hlavní obsah

Stát zavede semafor pro práci s dětmi. Takto by měl vypadat

Foto: Shutterstock.com

Dětský certifikát začne platit nejdříve za rok.

Politici se dlouho přeli, jak by měl vypadat dětský certifikát, tedy osvědčení, že se lidé pracující s dětmi v minulosti nedopustili závažného trestného činu. Na české verzi se stále pracuje, platit by měla příští rok.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dvakrát byl v minulosti odsouzen za znásilnění dětí. I přesto si ale Jan Richter z Liberce založil dětský spolek a při akcích, které pořádal, později znásilnil dalších sedm malých dětí, za což ho letos soud poslal na 13 let do vězení. Právě takovým případům by měl dětský certifikát zamezit.

Novinku připravuje Ministerstvo spravedlnosti. Seznam Zprávy získaly dokument, jak by měla vypadat.

Zjednodušeně půjde o jakýsi digitální „semafor“, do kterého budou moct nahlížet jak zaměstnavatelé, tak například i rodiče. Pokud se na semaforu rozsvítí zelená, bude vše v pořádku a člověk může pracovat s dětmi. Červená barva naopak prozradí, že člověk v minulosti spáchal takový trestný čin, kvůli kterému by se k nezletilým nikdy přiblížit neměl (viz tabulka níže).

Podmínky pro oranžovou barvu ještě ministerstvo dolaďuje. Typicky by ale mělo jít o případy, jako je opilecká rvačka v mládí, při které sice došlo k těžkému ublížení na zdraví, ale člověk od té doby žádný trestný čin nespáchal a žil spořádaně. Takové „oranžové“ případy by řešil individuálně soud, který by zvážil, jestli je přečin z minulosti opravdu tak závažný, aby dotyčný už s dětmi nikdy pracovat nemohl.

Ověření certifikátu jen s povolením

Pokud se bude někdo chtít ucházet o práci s dětmi, měl by získat certifikát. Seznam profesí, u kterých to bude povinné, teď vypracovává ministerstvo. Kromě učitelů ve škole či školce nebo vychovatelů na táborech by to nově měli být i jednatelé různých neziskových společností, které pracují s dětmi.

Zaměstnavatelé a rodiče si pak budou moci vyžádat nahlédnutí do dětského certifikátu u konkrétního člověka, který je zajímá. Nebude to ale automatické. Dotyčný pracovník, který osvědčení získal, jim k tomu musí dát svolení.

„Když člověk náhled do certifikátu nedovolí, bude zaměstnavateli jasné, že se něco děje. Pokud náhled povolí a nebude mít zelenou, budoucí zaměstnavatel nebo třeba rodič neuvidí konkrétní trestný čin, který člověk v minulosti vykonal. Uvidí pouze, že není způsobilý k práci s dětmi. Chceme tak předejít zbytečným drbům a očerňování lidí,“ vysvětluje poslankyně Marie Jílková (KDU-ČSL), která se na zadání pro Ministerstvo spravedlnosti podílela.

Politici se na pravidlech dlouho nemohli shodnout. Původně měla být hotová už v prvním čtvrtletí letošního roku. Česko přitom už přijalo nová pravidla pro znásilnění, od příštího ledna by měla vstoupit v platnost také novela, která zakazuje bití dětí.

Co bude zahrnuto do dětského certifikátu

Skutkové podstaty, kterých se osvědčení týká:

  • § 143 Vražda
  • § 145 Těžké ublížení na zdraví
  • § 146 Ublížení na zdraví

Prohřešky z minulosti

Parlamentní institut si k dětskému certifikátu nechal zpracovat studii, která srovnává podobnou právní úpravu v jiných zemích v Evropě. „V naprosté většině zkoumaných států existuje nějaké legislativní opatření, které brání pachatelům sexuálních trestných činů nebo činů proti dětem či jinak nebezpečným osobám vykonávat povolání, kde dochází ke styku s dětmi,“ píše se ve shrnutí studie.

Diskuzi na toto téma v českém prostoru výrazně nastartoval až dokument V síti režiséra Víta Klusáka z roku 2020, pravidla pro certifikát měla být hotová už letos v březnu, narazila však na neshody mezi politiky.

Největší problém byl s retroaktivitou, tedy s tím, že by osvědčení mělo sahat hluboko do minulosti trestaných, ideálně až do osmnácti let věku či ještě níže. S tím mělo problém hlavně Ministerstvo spravedlnosti, které v takové specifikaci vidělo technické nedostatky.

„Dlouho jsme se točili na tom, zda by v certifikátu měly být i staré tresty a jak do minulosti jít. Bez toho, abychom šli do minulosti, by to ale nemělo smysl, protože by se muselo počkat, až se tam násilníci dostanou –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ certifikát by ztratil svůj preventivní účinek,“ přibližuje poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která také pracovala na zadání pravidel pro dětský certifikát.

Souhlasí s ní také Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů. Podle něj pravidla certifikátu, tedy že by s dětmi neměli pracovat násilníci nebo sexuální delikventi, odpovídají zdravému selskému rozumu. Samotné vypracování už ale tak jednoduché není.

„O dětském certifikátu se mluví už delší dobu, dokonce je už od jara shoda na politickém zadání, ale když jsem se k tomu vrátil asi před půl rokem, tak bohužel Ministerstvo spravedlnosti nemělo nic připraveno. Je potřeba říct, že to není úplně tak jednoduché, jak by se zdálo, aby výsledek fungoval a nebyl to zmetek,“ informuje Michálek.

Problém vidí poslanci mimo jiné v čase. Není jisté, že ministerstvo stihne „deadline“, který mu politici zadali na září. Na podzim by ho pak mohla projednat Poslanecká sněmovna. Dalším problémem následně může být malá informovanost veřejnosti.

„Bude velmi důležité vysvětlit, že to rodiče mají sami chtít po organizátorech kroužků pro děti. Aby si o certifikát aktivně žádali,“ doplňuje Urbanová.

„Co kdyby to bylo o den“

Ministerstvo tak má nyní na stole zadání od pracovní skupiny poslanců, které by mělo stihnout splnit ideálně do konce prázdnin. Většina politiků se shoduje na tom, že především bez zmiňované retroaktivity by certifikát nedával smysl. Pokud by certifikát ukazoval prohřešky z minulosti, zřejmě by návrh podpořila také opozice.

„Co kdyby to někomu vyšlo o den a certifikát by dostal, i kdyby předtím byl například souzen za pohlavní zneužití dítěte. Nevím, jak bychom to rodičům vysvětlovali,“ říká poslankyně Taťána Malá (ANO), která je mimo jiné předsedkyní sněmovního podvýboru pro domácí a sexuální násilí.

Malé však vadí, jakým způsobem ohledně certifikátu komunikují koaliční politici, kteří ji nepřizvali na připravování nových pravidel. „Nejdříve mělo být hotovo v březnu, potom v září. Měli jsme mít také schůzky s ministrem spravedlnosti, ten je ale postupně zrušil. Nevěřím, že to koalice stihne prosadit,“ říká Malá.

Resort spravedlnosti nyní podle Markéty Poslušné z tiskového oddělení ministerstva na certifikátu pracuje. Na dotazy o retroaktivitě a dalších parametrů neodpověděla.

„Kolegové na realizaci dětského certifikátu intenzivně pracují, a to na podkladě modifikovaného zadání, které vzešlo z jednání politiků uskutečněného na základě schůzky K10. Konkrétní termín předložení ale nejsme schopni odhadnout. Uvědomujeme si jeho potřebnost, ale je nutné, aby splňoval parametry ústavnosti,“ napsala ve vyjádření Poslušná.

Doporučované