Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Otevřeme spolu nové horizonty mobilní umělé inteligence!“ tak zahájil prezentaci Roh Tae-moon, prezident mobilní divize firmy Samsung. Spojení „AI“ samozřejmě během prezentace zaznělo mnohokrát, jak to ostatně je poslední dva roky téměř povinností všech firem.
Heslem Samsungu má být „Maximalizovat možnosti a minimalizovat rizika.“ Tento přístup, kterým se chce jihokorejská firma vydat ohledně zapojení umělé inteligence, ukazuje na umírněnější a konzervativnější přístup k umělé inteligenci, podobný tomu, kterým se vydal i jejich hlavní konkurent, kalifornská firma Apple. Uživatel si bude moci vždy zvolit, co se bude posílat někam k analýze na web a co se bude analyzovat přímo na zařízení.
Důraz na soukromí je důležitý zvláště u konverzací nebo u zdravotních údajů. Právě těch chce nově firma Samsung sbírat ještě víc než doposud. A nabídnout pak uživatelům „bezprecedentní vhled do jejich vlastního zdraví“.
Galaxy Ring: Lehoučký prstýnek plný elektroniky
„Když se probudím, zkontroluji, jaká je moje úroveň energie daný den,“ popisuje Matthew Wiggins z divize Samsungu zvané Digitální zdraví. Právě na něj připadl úkol ukázat publiku asi nejočekávanější novinku – prsten Galaxy Ring.
Prsten je naprostou premiérou Samsungu v této kategorii nositelné elektroniky. Váží pouhé tři gramy (menší varianta dokonce 2,3 gramů), je tedy lehčí než pingpongový míček nebo korunová mince. Konkurenční prsten Oura, asi nejznámější zástupce této kategorie zařízení, váží pro srovnání čtyři až šest gramů.
„Je to opravdová revoluce v monitoringu spánku. Získáte díky němu významné a personalizované tipy pro své zdraví,“ popsal Wiggins. A to vše bez předplatného, zdůraznil, a vysloužil si tak potlesk publika. Konkurenční prsteny totiž obvykle vyžadují nějakou formu měsíčních plateb.
Prsten je vodotěsný (10 ATM) a na jedno nabití vydrží týden. Hodí se tak především k měření spánku, během kterého analyzuje pohyb, srdeční a dechovou činnost a další metriky.
Samotný prsten samozřejmě nic nezobrazuje. K tomu potřebujete telefon, kde si můžete zobrazit spánkového trenéra nebo si zkontrolovat své „Energy skóre“, které se podle vyjádření Samsung „vypočítává na základě vyhodnocení fyzického a duševního zdraví podle čtyř významných faktorů: spánek, aktivita, tepová frekvence ve spánku a variabilita tepové frekvence ve spánku.“ Podobá se tedy skóre „tělesné baterie“ známé majitelům hodinek Garmin.
Cena prstenu je v USA 400 dolarů, což odpovídá přibližně 9400 Kč. Česká cena není stanovena: „Prsten Galaxy Ring nebude v České republice a na Slovensku dostupný,“ uvádí Samsung na svém českém webu.
Galaxy Watch Ultra: Nové hodinky pro ultrasportovce?
Dalším (a posledním zcela novým) zařízením jsou prémiové hodinky Galaxy Watch Ultra. Podle Samsungu jsou určené pro sportovce a „nadšence do zdraví“. Nabízejí vyšší odolnost a speciální funkce pro sportovce, třeba měření tzv. funkčního prahového výkonu. Pokud nevíte, co to je, nejspíš to není funkce pro vás.
Hodinky Samsung Galaxy se nikdy nevyznačovaly velkou výdrží baterie, a tak nabídka 100 hodin (čtyři dny) v úsporném režimu působí dobře. Konkurenční hodinky Apple Watch Ultra 2 ostatně nabízejí jen 72 hodin v úsporném režimu. Na druhou stranu, pokud někdo kupuje hodinky kvůli výdrži, sáhne například po Garmin nebo Withings, které nabízejí na jedno nabití i několik týdnů.
Samsung Galaxy Watch Ultra budou stát 17 499 Kč (varianta LTE).
Podívejte se na test chytrých hodinek z roku 2023
Pro ty, co nechtějí připlácet za „ultra“ funkce, je tu nová generace Galaxy Watch, nyní tedy již sedmé řady. Tyto hodinky vypadají navlas stejně jako řada předchozí. Mají ale pár novinek, třeba novou detekci spánkové apnoe nebo senzor „konečných produktů pokročilé glykace“, které mají podle Samsungu ukazovat „celkový proces biologického stárnutí uživatele“. Nejlevnější Galaxy Watch7 (40 mm ve variantě bez LTE) budou stát 7999 Kč. Nejdražší hodinky Watch7, Galaxy Watch7 44 mm ve variantě s LTE, pak mají oficiální cenu v Česku stanovenou na 9999 Kč.
Ohebné mobily
Evoluce, nikoli revoluce, se dočkaly i prémiové telefony Samsung Galaxy Z Fold6 a Z Flip6. Firma Samsung experimentuje s ohebnými displeji už pět let. Po celou tu dobu se jim daří telefon zpevňovat. Ale pořád podle prvních informací uvidíte „šev“ uprostřed ohebného displeje, i když už je téměř neznatelný.
Stále platí, že není jednoduché ukázat, proč by vlastně uživatelé měli chtít ohebný telefon. O něco lépe se to daří malému telefonu Z Flip6, který se díky ohnutí vejde i do opravdu malých kapes.
Telefon také nabízí 4400mAh baterku, která přináší celodenní životnost. Je příznačné, že v roce 2024 je takový údaj důvodem k potlesku, protože u dnešních telefonů už to není samozřejmost.
Cena telefonu Galaxy Z Fold6 začíná na 48 999 Kč (256 GB paměti). Telefon Galaxy Z Flip6 bude v Česku stát 28 999 Kč.
A zcela neironickou pochvalu si Samsung zaslouží za slib, že novým telefonům zajistí „sedm generací updatů a sedm let bezpečnostních záplat“. To zvyšuje hodnotu telefonu a zamezuje nutnosti častých výměn.
Umělá inteligence v telefonu
Většina prezentace se ale točila kolem umělé inteligence, kterou Samsung prodává jako „Galaxy AI“. Nabízí funkce, které od AI v roce 2024 víceméně očekáváme. Umí přepisovat hlas na text, upravovat fotky, psát za vás e-maily nebo překládat. Řadu těchto funkcí přináší Samsung díky spolupráci s Googlem a jejich modelu Gemini.
Mezi zjevně užitečné funkce patří překladač, který navíc výjimečně dobře využívá přední i zadní displej ohebných telefonů. Podobnou funkci (se svou aplikací) nabízí také Google na svém ohebném Pixelu.
Méně užitečně působila funkce pro psaní e-mailů. Na základě jedné věty vytvořila Galaxy AI středně dlouhý e-mail.
Na plátně to samozřejmě vypadá působivě. Ale jakmile se do textu začtete, zjistíte, že jsou to z větší části bezobsažné fráze. Jak jinak, AI neví nic, co jste jí o dané situaci neřekli vy, a tak si to celé vymyslí, aby to znělo nějak přijatelně. Chcete ale takové e-maily posílat? Pokud ano, nezapomeňte aspoň nahradit to [Your Name] na konci…
A pak je tu úprava obrázků. To je na jednu stranu možná nejzábavnější aspekt generativní umělé inteligence, na druhou stranu vzbuzuje otázky ohledně toho, co je ještě fotka.
Galaxy AI umí fotky upravovat, dokreslovat neexistující objekty nebo třeba upravit portrét v nějakém stylu. Samsung se to rozhodl ukázat na obličeji populární herečky Sydney Sweeney. Je samozřejmě dobře, že použili její podobu s jejím výslovným svolením (z toho si mohou další vzít příklad). Přesto to ale byl jeden z těch trapnějších momentů celé prezentace.
No schválně, jak byste se tvářili, kdyby někdo celému sálu ukázal tuhle AI montáž? Takto se tvářila Sweeney; trapnost momentu umocnilo i skákání do zjevně předem nedostatečně secvičeného dialogu.
Ono je ale těžké ukázat, jak konkrétně mohou lidé nové AI nástroje používat. Jejich výhodou je totiž individualita. A ta se těžko demonstruje, to si uživatelé musí vyzkoušet. Samsung se snaží funkce Galaxy AI více propagovat i v rámci telefonů, a slibuje, že do konce roku 2024 některé z těchto funkcí zpřístupní i na „vybraných starších telefonech“.
Aktualizace: Doplnili jsme informaci o tom, že v ČR a SR nebude prsten Galaxy Ring oficiálně dostupný.