Hlavní obsah

Putin hrozí USA výrobou a umístěním raket

Foto: kremlin.ru

Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu oficiálně zanikla na začátku srpna 2019.

Ruské ministerstvo zahraničí v květnu uvedlo, že urychluje vývoj a výrobu raket krátkého a středního doletu. V pátek pohrozil Vladimír Putin zahájením výroby znovu. Jedná se prý o reakci na obdobné chování Spojených států.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rusko bude muset zahájit výrobu a následně rozmístit rakety krátkého a středního doletu v reakci na obdobné počínání Spojených států ve světě. Na jednání své bezpečnostní rady to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Není to poprvé, kdy ruští představitelé hrozí Západu, který poskytuje vojenskou a další pomoc Ukrajině. Ta se už déle než dva roky brání ruské agresi.

Ruské ministerstvo zahraničí v květnu uvedlo, že Rusko urychluje vývoj a spouští výrobu raket krátkého a středního doletu, dříve zakázaných smlouvou o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Tu v prosinci 1987 v Bílém domě podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a prezident Spojených států Ronald Reagan. Smlouva zanikla v létě 2019, když od ní Washington a Moskva odstoupily.

„Dnes je známo, že Spojené státy nejenže vyrábějí tyto rakety, ale už je přivezly do Evropy na cvičení, a to do Dánska. A úplně nedávno bylo oznámeno, že jsou na Filipínách. Není známo, zda tyto rakety odtud odvezli, anebo ne,“ prohlásil dnes Putin podle agentury TASS.

„V každém případě na to musíme reagovat a přijmout rozhodnutí, co podnikneme dál. Podle všeho budeme muset začít s výrobou těchto útočných zbraní a pak, na základě reálně vznikající situace, rozhodnout, kde –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pokud to bude nutné pro zajištění naší bezpečnosti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ je rozmístíme,“ řekl ruský prezident.

Putin podle listu Kommersant také řekl, že Spojené státy odstoupily od smlouvy INF pod „smyšlenou záminkou“.

Smlouva INF oficiálně zanikla na začátku srpna 2019, obě velmoci se předtím vzájemně obviňovaly z jejího porušování. Smlouva signatářům zakazovala výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu s doletem od 500 do 5500 kilometrů; omezení se týkalo rovněž odpalovacích zařízení.

Doporučované