Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Už příští měsíc se lidstvu naskytne dosud nevídaná podívaná. Manévr, který v oboru a historii vesmírného průmyslu nemá obdoby.
Americkou firmu SpaceX čeká už pátý test její nové a současně dosud největší a nejsilnější kosmické rakety a lodi na světě - Super Heavy Starship. A podle šéfa a zakladatele společnosti Elona Muska se po samotném letu pokusí do přistání zapojit i svoji jedinečnou odpalovací věž zvanou Mechazilla.
Ta nasazuje loď na raketu, ale Muskova firma s ní chce obě části tohoto rekordního plavidla také zachytávat.
Rekordní vesmírná raketa, rekordní odpalovací věž
Konstrukce s obřími mechanickými rameny měří 146 metrů a je tak sama rekordní - jde o nejvyšší kosmodrom na světě. Na základně Starbase v Texasu ji začali stavět v srpnu 2021 a už v lednu 2022 sdíleli první videa, jak dokáže nasazovat Starship na Super Heavy.
Redakce SZ Tech tehdy psala, že pokud by systém fungoval i u zachytávání, raketa by jednak nepotřebovala své přistávací nohy, které musí SpaceX po každém použití vyměnit, ale také by se mohla snížit její váha, a tím i množství paliva nutného k vzletu. Nebo by naopak místo ušetřených pohonných látek mohla nést víc nákladu, takže by měla větší nosnost.
K pátému testovacímu letu by podle Elona Muska mohlo dojít už do šesti týdnů, tedy v druhé polovině července. V rámci toho čtvrtého, o kterém Seznam Zprávy také psaly a 6. června i zprostředkovaly videopřenos, se podařilo s raketou Super Heavy i s lodí Starship úspěšně „měkce“ přistát do moře.
Všechno, co víme o Super Heavy Starship
Jak uvádějí i čeští experti v této videoreportáži, nová raketa od SpaceX je to největší, nejtěžší a nejsilnější vesmírné plavidlo v historii. A šéf firmy Elon Musk cílí na to, aby také bylo nejlevnější. Až 100 lidí by v něm na Měsíc i Mars jednou mohlo létat za pár milionů dolarů.
Prohlédněte si raketu a loď ze všech úhlů
Rekordní v každém ohledu
Dvoustupňová raketa soukromé americké firmy má výšku, tah i váhu, kterými překonává rekordní stroje z éry programu Apollo, tedy přistání lidí na Měsíci z přelomu 60. a 70. let minulého století, ale i z aktuálního pokusu NASA o návrat člověka na měsíční povrch v novém programu Artemis.
První stupeň – nosič Super Heavy s 33 motory Raptor, a druhý stupeň – loď Starship o šesti motorech Raptor, po které celá raketa nese jméno, měří dohromady na výšku 121 metrů a jejich tah při startu je až 16,7 milionu liber, tedy 7590 tun.