Hlavní obsah

V Realu se protínají peníze, talent, kouzlo koučova hlasu a teď už i Mbappé

Foto: Seznam Zprávy, Getty Images

Ancelottiho bilance v PMEZ či Lize mistrů je omračující. Vyhrál dvakrát s Milánem jako hráč i jako trenér. A navrch třikrát s Realem Madrid.

Článek

Sportovní síla Realu Madrid se opět prosadila. Královský klub získal už po patnácté nejcennější pohárovou trofej v Evropě. V čem tkví kouzlo Realu Madrid a jeho kouče Carla Ancelottiho? Odpovědi vám nabízí podcast Nosiči vody.

Borussia Dortmund se na finále Ligy mistrů připravila takřka dokonale. Prokázala v londýnském Wembley obrovský entuziasmus, na hřišti doslova řádila a díky mistrovské taktice trenéra Terziče se rodily i šance německého týmu. Jenže zůstaly nevyužity.

Naopak Real skóroval ze standardní situace, pak svůj průnik střelou odraženou o zem zakončil Vinícius Júnior… A Real Madrid tak učinil svůj patnáctý zápis do listiny týmů, jež vyhrály Ligu mistrů či soutěž, která jí předcházela, tedy Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ).

„Adeyemi je tak rychlý, že už se pak v šanci nesrovná s balonem,“ stýská si na adresu 22letého dortmundského křídla Jaromír Bosák, moderátor podcastu a znalec německého fotbalu. „V průběhu své kariéry to ještě může zkoordinovat,“ poznamenává k tomu Karel Tvaroh, donedávna hráč sparťanské rezervy.

„A právě v tom je rozdíl mezi hráči Borussie a Realu Madrid. Dortmund pracuje s úžasnými talenty, většina z nich ale ještě dozraje v čase. Oproti tomu Real stojí takříkajíc na vrcholu potravního řetězce. V jeho kádru se potkávají zralé hvězdy s těmi opravdu nejtalentovanějšími hráči planety, kteří své šance, když se do nich dostanou, obvykle proměňují,“ uzavírá sportovní novinář Luděk Mádl.

„V Realu Madrid se protíná úžasná tradice, obrovská ekonomická síla klubu i precizní sportovní strategie. Klub si v Brazílii vytipuje největší tamní talenty v mladém věku, obvykle před jejich 18. narozeninami, kdy jsou ještě obchodovatelní za cenu, která je sice už velmi vysoká, ale ještě ne gigantická,“ vysvětluje Mádl. „Rodrygo i Vinícius Júnior stáli Real každý 45 milionů eur. Teď je jim oběma teprve 23 let, ale jejich aktuální transferní hodnota už se vyčísluje na 100, respektive 150 milionů eur. A to už se na Santiago Bernabéu chystá vydat další podobný talent Endrick.“

Karel Tvaroh si všímá práce zkušeného kouče Carla Ancelottiho. „Je patrné, jak své hráče v podstatě pořád uklidňuje. Říká jim: Dobře to dopadne, ty na to máš. A oni pak svou šanci skutečně promění.“

Kroos jde do finiše své kariéry

Nosiči vody debatovali také o tom, proč je v popředí Ancelottiho žebříčku priorit vedle fotbalu i dobré jídlo. A také proč jsou jeho fotbalové recepty účinné sice jen na několika málo adresách v Evropě, zato ovšem dokonale.

Atmosféru finále PMEZ či Ligy mistrů zná málokdo tak dobře jako on. Jako hráč vyhrál nejcennější trofej sezony dvakrát, coby trenér už popáté.

Svůj poslední duel v klubovém fotbale odehrál ve Wembley Toni Kroos. „Teď ho ještě čeká Euro. A pak svou kariéru ukončí, přitom je mu teprve 34 let. Ale chce končit na vrcholu sil. I to ukazuje, jaká v něm dříme osobnost. Nejenže vám přihraje na 60 metrů přesně na tkaničku, skvěle čte hru a umí měnit její rytmus. Velkou roli u něj ale hraje i jeho osobnostní aspekt. Vzhledem k tomu, co umí, by mohl nebo měl být vnímán jako ještě větší hvězda, než je. Ale to on nikdy nechtěl. V jeho kariéře nenajdete ani žádný skandál. Je to ideální týmový hráč,“ smeká před Němcem Jaromír Bosák.

„I tohle je součást dlouholetého know-how Realu Madrid, poskládat tým tak, aby v něm ladily superstar typu Cristiana Ronalda s extrémně kvalitními hráči, kteří si však na hvězdné manýry nepotrpí, jako jsou Kroos či Modrič,“ souhlasí Luděk Mádl.

Nosiči vody debatují také o tom, co týmu Realu Madrid může přinést příchod Kyliana Mbappého z PSG. A porovnávají také trenérské naturely Carla Ancelottiho a Pepa Guardioly.

Sparta míří na kopec

Velkou pozornost věnují Nosiči vody i strahovskému projektu výstavby nového stadionu pražské Sparty, zejména pak finančnímu vyrovnání s Fotbalovou asociací ČR ohledně pozemků. A zaujalo je také téma dopravní dostupnosti stadionu, který by měl vyrůst na vrcholku strahovského kopce.

Podcasteři probírají i otázku dlouhodobě nepřesvědčivé atmosféry v hledišti mladoboleslavského stadionu, která neodpovídá tomu, že se klub probojoval do evropských pohárů.

Velkým tématem podcastu je Dynamo České Budějovice, které uhájilo prvoligovou příslušnost. Ale po klíčovém barážovém utkání místo oslav vyzval asistent Jiří Kladrubský majitele klubu, ať se vyjádří, jak to bude s penězi, na které hráči zatím marně čekají.

Je Kompany ten pravý?

„Prvoligovou licenci přitom Dynamo získalo už v prvním kole,“ konstatuje Luděk Mádl. Nosiči vody se pokouší vysvětlit, jak je licenční řízení koncipováno. A jakým způsobem ho lze v Česku snadno obcházet.

Velký prostor dostává i zahraniční fotbal – například debata o tom, proč je Vincent Kompany překvapivým řešením pro lavičku Bayernu Mnichov, nebo obava, zda bude německý styl Hansiho Flicka sedět právě k Barceloně, která ho angažovala.

Celou epizodu si pusťte v přehrávači v úvodu článku. A podpořte Nosiče vody v anketě Podcast roku. Děkujeme!

Nosiči vody

Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify. Sledujte nás na síti X, jsme tam jako @NosiciVody.

Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.

Doporučované