Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Americká společnost Vista Outdoor v úterý oznámila, že český holding CSG nabídl za její muniční divizi The Kinetic Group (dříve známou jako Vista Sporting Goods) o 50 milionů dolarů (tedy přes 1,1 miliardy korun) víc než dosud.
„Doplněná smlouva mimo jiné zvyšuje základní kupní cenu za The Kinetic Group o 50 milionů dolarů z 1,91 miliardy na 1,96 miliardy dolarů (přes 44,4 miliardy korun, pozn. red.),“ uvedla v úterý společnost Vista v tiskové zprávě.
Upravená dohoda také znamená, že by akcionáři Visty Outdoor po dokončení transakce získali za každou akcii 16 dolarů, o 3,10 dolaru více než před zvýšením nabídky.
Největší zbrojní obchod v moderní historii Česka se začal připravovat v loňském roce, podle Visty by měl být dokončen ještě letos. „Očekáváme, že transakce bude uzavřena v kalendářním roce 2024, pokud ji schválí akcionáři Visty Outdoor a získá souhlas Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech,“ uvádí firma v tiskové zprávě.
Valná hromada akcionářů Visty Outdoor je naplánovaná na červen, vyjádření komise se podle zdrojů SZ Byznys očekává v nejbližších dnech. Společnost Czechoslovak Group na dotaz odpověděla, že nekomentuje probíhající akvizice nad rámec již zveřejněných informací.
Vista odmítla konkurenci
Vista Outdoor v úterý oznámila i to, že odmítla konkurenční nabídku na koupi celé společnosti od investorské firmy MNC Capital. „Po konzultacích s našimi finančními a právními poradci došlo představenstvo společnosti k závěru, že transakce navrhovaná MNC významně podhodnocuje naši společnost,“ citovala tisková zpráva Visty předsedu jejího představenstva Michaela Callahana.
MNC Capital, v níž působí bývalý člen představenstva Visty Mark Gottfredson, nabídla, že celou Vistu koupí za 37,50 dolaru za akcii. To podle vedení společnosti nebere do úvahy očekávané zvýšení hodnoty firmy po jejím očekávaném rozdělení na outdoorovou a muniční část.
Průmyslově-technologický holding CSG vlastní podnikatel Michal Strnad. Zaměřuje se na obranný, strojírenský, železniční a letecký průmysl a působí i v dalších oborech. V jeho výrobních závodech v Česku, na Slovensku, v USA a dalších zemích zaměstnává přes deset tisíc lidí.
V loňském roce zvýšila CSG tržby o 71 procent na více než 42 miliard korun, zatímco čistý zisk stoupl o 49 procent na téměř 5,2 miliardy.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.