Následující fotografie až na výjimky nepotřebují komentář.
Zachycují momenty, kdy se z žen staly matky. První dotek, první pohled na dítě narozené přirozenou cestou, nebo s pomocí lékařů císařským řezem, v nemocnicích i v domácím prostředí, na sálech i třeba ve vodních lázních. Galerie je poctou všem maminkám; také těm, které svůj první pohled a dotyk zažily o měsíce později díky osvojení či adopci.
Foto: Tomsickova Tatyana, Shutterstock.com Kouzlo prvního objetí. Světová zdravotnická organizace (WHO) před lety pořádala kampaň, kde zdůrazňovala, o jak zásadní moment jde. Prosazovala okamžitý a déletrvající kontakt dítěte s matkou po porodu - kůže na kůži.
Foto: Natalia Deriabina, Shutterstock.com První objetí přenáší na novorozeně teplo matčina těla, přenáší se ochranné bakterie z matky na dítě a naopak placentární krev. Podle WHO pak zejména podporuje rychlý vznik přirozeného pouta mezi matkou a dítětem, které zlepšuje stav všech dětí, včetně těch předčasně narozených, nemocných nebo rozených císařským řezem.
Foto: In The Light Photography, Shutterstock.com Foto: Nasimi Babaev, Shutterstock.com Lékaři ukazují novorozence matce, která musela kvůli špatné poloze dítěte podstoupit císařský řez. Císařský řez patří k nejstarším operacím, které lidstvo ve svých historických pramenech pamatuje.
Foto: ccpixx photography, Shutterstock.com Tato fotografie, pořízená 13. června 2003, zachycuje Američanku Lisu Carlsonovou, která si přijela vyzvednou svou adoptovanou dcerku do Číny. Setkaly se spolu v restauraci v jihočínském městě Kuang-čou. Lisa na dcerku čekala dva roky, tehdy obdržela její první fotografie. Adopční proces však zásadně zdrželo vypuknutí nákazy SARS v Číně.
Foto: In The Light Photography, Shutterstock.com Domácí porod. Sourozenci přišli pozdravit svou novou sestřičku.
Foto: Natalia Deriabina, Shutterstock.com Foto: ChameleonsEye, Shutterstock.com Dvojčata Nathan (vlevo) a Noah se filipínské matce Marylin Ambakové narodila předčasně. Většinu času ještě tráví v inkubátoru. Ale první dotyk a přiložení chlapci nezmeškali.
Foto: SweetLeMontea, Shutterstock.com Foto: In The Light Photography, Shutterstock.com
Foto: Lobachad, Shutterstock.com Jedna z momentek pořízená během vlny adopcí, která následovala po ničivém zemětřesení na Haiti z kraje roku 2010. O život tehdy přišlo na 300 tisíc lidí a zpustošená, chudá země se nedokázala starat o sirotky, které nabídla k mezinárodní adopci. Francie vyhlásila zvláštní program, v rámci kterého francouzští rodiče adoptovali na 318 haitských dětí. Snímek z haitského Port-au-Prince, kde si jedna z nastávajících matek odnáší nového člena rodiny.
Foto: Michael de Nysschen, Shutterstock.com Foto: FranciscoBaliego, Shutterstock.com První kontakt dítěte a matky po sekci.
Foto: Kati Finell, Shutterstock.com
Slavný snímek, který završil dlouhý boj mladé matky o adopci vietnamského válečného sirotka. Carley Brownová drží v náručí 14měsíční Lucindu na fotografii z prosince 1966. Novinářům se svěřila, že se stalo něco, co už považovala za nemožné. Její boj trval tři a půl roku a odstartovala jej reportáž o válečných sirotcích. Brownová zjistila, že neexistuje žádná právní autorita, jež by jí pomohla rozšířit svou rodinu o dítě, které přišlo o rodiče během války ve Vietnamu. Ale nevzdala se a prošlapala cestu dalším.
Foto: Jason Mark M, Shutterstock.com Foto: Rawpixel.com, Shutterstock.com Dvě nastávající maminky.
Foto: Chaikom, Shutterstock.com Foto: ezgiuner, Shutterstock.com
Foto: David Neff, Seznam Zprávy Porod v době covidové v pražské porodnici u Apolináře.
Foto: Richard Semik, Shutterstock.com Foto: N1_5.6, Shutterstock.com