Hlavní obsah

Policista měl na stole důkazy, že advokátka odklání peníze. Zmizely desítky milionů

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Policie na zpronevěry advokátky Hany Sukové narazila už v roce 2018. Nevyšetřila nic.

Nové zjištění v případu advokátky Hany Sukové, která lidem zpronevěřila 153 milionů: Policejní komisař měl důkazy už v roce 2018. Od stolu však rozhodl, že nejde o trestný čin.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Při pátrání, jak mohla advokátka Hana Suková lidem zpronevěřit 153 milionů, se až dosud soustředila hlavní pozornost na Českou advokátní komoru. Především na to, proč komora nezasáhla, když měla už před lety k dispozici důkazy o podezřelých machinacích s penězi klientů.

Teď však nové dokumenty získané Seznam Zprávami ukazují, že stejné informace měla i policie.

Kriminalista, který už v roce 2018 případ řešil, ale neudělal vůbec nic. Nikoho nevyslechl, nevyžádal si další dokumenty, dokonce ani úředně nezahájil vyšetřování. A případ od stolu odložil s tím, že se trestný čin nestal.

Jak to o čtyři roky později dopadlo, už Seznam Zprávy několikrát napsaly: Advokátka Suková skončila ve vazbě a 40 klientů přišlo při obchodech s nemovitostmi o miliony, které Sukové svěřili do takzvané advokátní úschovy.

V roce 2022, tedy napodruhé, se už detektivové do případu pustili. A Sukové nyní hrozí až osm let vězení.

Nevyšetřoval a odložil

Podle spisu vedeného policií dostala v roce 2018 pražská kriminálka oznámení Finančního analytického úřadu (FAÚ), který zasahuje proti praní špinavých peněz a finančním podvodům.

Úřad v tomto podnětu přesně popsal, v čem vidí zpronevěru: Advokátka Suková peníze klientů přeposílala na jiná úschovní konta, pak je zase na ta původní vracela, když se blížil termín výplaty klientům. Což je zakázané, advokát na tyto finance nesmí sáhnout.

Oznámení obsahovalo přesné částky, jména klientů, data převodů peněz i čísla účtů.

Jak funguje advokátní úschova

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Advokátní úschova je ponechání peněz na neutrálním, bezpečném „území“, dokud se nezavrší dohodnutý obchod. Nejčastěji při prodejích a nákupech nemovitostí. Kupující převede peníze na speciální účet, který zřídí advokát. Zůstanou tam do doby, než katastr zapíše nového majitele. A pak dá advokát pokyn, ať peníze z účtu odejdou prodávajícímu. Totéž se děje třeba při prodejích firem, tam už jsou ve hře desítky nebo stovky milionů. Advokát na peníze v úschově nesmí sáhnout, jinak se jedná o zpronevěru. Česká advokátní komora tvrdí, že takové případy nemilosrdně trestá vyloučením.

Druhá část oznámení FAÚ se pak týkala firmy, které Suková tímto způsobem z úschovního konta odčerpala 14,5 milionu (a poté je na něj zase vrátila). Finanční analytici zároveň podezírali také firmu z praní peněz, protože u ní vypátrali podezřelé vklady peněz od ukrajinského majitele a půjčky desítek milionů v hotovosti.

Případ vyplývající z důkazů FAÚ dostal přidělen komisař Jiří Kuttelwascher, který 16. května 2018 zahájil takzvané úkony trestního řízení. Tedy oficiálně započal vyšetřovat. Seznam Zprávy však tento dokument přečetly a zahájení se týkalo pouze podezření, že zmíněná firma nezákonně legalizovala zisky.

Poručík Kuttelwascher začal vyslýchat aktéry, dokonce nechal nasadit i odposlechy - všechno však pouze k té části kauzy, která se týkala firmy.

Možným zpronevěrám u advokátky Sukové se policista nevěnoval. Nepozval ji na výslech ani nepožádal banku o spolupráci. V dubnu roku 2019 nakonec vydal usnesení o odložení případu, protože se trestný čin nestal.

A teprve na konci tohoto dokumentu se v jednom odstavci věnoval i advokátce Sukové. „JUDr. Suková peněžní prostředky po uložení na úschovní účet převáděla na jiné bankovní účty, avšak doposud, když mělo dojít k jejich výplatě klientům, byly tyto peněžní prostředky bezodkladně vyplaceny,“ udělal komisař Kuttelwascher závěr, že nemohlo dojít ke zpronevěře.

Vyloučil i trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku. „Neboť nebylo zjištěno, že by jednáním JUDr. Sukové byla do současné doby komukoli způsobena újma. JUDr. Suková peněžní prostředky doposud dotčeným osobám vrátila,“ vysvětlil komisař Kuttelwascher v usnesení o ukončení vyšetřování.

Seznam Zprávy se pokoušely s bývalým komisařem spojit, avšak marně. U policie už nepracuje, jiný kontakt se nepodařilo najít.

Policie: Žádná chyba

Podle pražské policie byl Kuttelwascherův postup v pořádku. „Toto odložení (případu) nezrušil ani státní zástupce, který případ dozoroval. V postupu kriminalisty nespatřujeme žádné pochybení,“ uvedl mluvčí policie Jan Daněk.

Má to však podstatný háček: Protože komisař na počátku ani úředně nezahájil vyšetřování vůči advokátce Sukové (ale jen ve vztahu k firmě a praní peněz, které se týkalo jejího byznysu), dozorující státní zástupce ani neměl co přezkoumávat.

„Vzhledem k tomu, že ve vztahu k doktorce Sukové nebyly ani prováděny žádné úkony trestního řízení, nedozoroval tuto věc státní zástupce,“ potvrdila advokátka Hana Kordová Marvanová, současně senátorka (Spolu pro Prahu), která zastupuje skupinu okradených klientů advokátky Sukové.

Kordová Marvanová se současně jako senátorka snaží změnit zákony, aby advokátní úschovy byly pro klienty lépe zabezpečené.

Stejně jako ona vidí špatnou práci policie i advokát Jiří Kučera, další z těch, kteří navrhují zpřísnění úschov. Podle Kučery si policie nepoložila základní otázky. „Nebudou ty peníze někde chybět? A proč vůbec advokátka přesouvá peníze z úschov na jiné účty? A má . k tomu má oprávněný důvod?“ nabídl advokát Kučera směr vyšetřování, jímž se však policista při práci na kauze nevydal.

Mohli zpronevěru zastavit

Vyšetřovatelé, kteří na případu pracují dnes, mají za to, že Suková, dvorní advokátka mnoha pražských realitek, takhle nakládala s penězi dlouhodobě. Z úschovních účtů vybírala peníze v hotovosti a díry látala pomocí jiných, nově přijatých úschov. Jestli však tímto způsobem fakticky neodčerpává lidem peníze a jen šikovně nezakrývá celkové manko, policie v roce 2018 ovšem neprověřila.

Jak ochránit peníze u advokáta?

Senátorka a advokátka Hana Kordová Marvanová teď kvůli kauze advokátky Sukové usiluje o změnu zákona - tak, aby například úschovy musely být povinně pojištěné nebo aby vznikl fond na odškodnění okradených lidí (podobně jako jsou chráněné vklady lidí krachující banky). Advokát Jiří Kučera zase navrhuje, aby nově z úschovního účtu nesměl advokát vybrat klientovy peníze v hotovosti a bylo z konta možné peníze poslat jen na předem určené konto. Peníze by tedy na účet dorazily od člověka kupujícího nemovitost a odejít by směly jen prodávajícímu. Nikam jinam.

Až předloni v září tohle letadlo spadlo a klienti Sukové přišli o všechno. Rázem neměli své miliony (na účtech Sukové zbylo jen pár korun), ani byty (ty už mezitím katastr přepsal na nové majitele).

„Kdyby policie dělala pořádně svou práci, velká část škody v kauze Suková by nevznikla,“ řekl advokát Kučera s odkazem na to, že vyšetřovatelé mohli Sukovou už v roce 2018 zastavit.

Podle senátorky Kordové Marvanové je navíc policistovo posouzení kauzy právně nesmyslné. Zjednodušeně proto, že u některých závažných zločinů je trestná i příprava, to znamená, že pachatel nemusí zpronevěru dokončit - stačí, když ji chystá. „O čtyři roky později opravdu došlo ke vzniku rozsáhlé škody a tento dlouho připravovaný trestný čin byl skutečně dokonán,“ připomněla Kordová Marvanová.

Zfalšované dokumenty?

Komisař Kuttelwascher poté, co nezjistil trestný čin, předal podnět dál: České advokátní komoře, která má právo kárně trestat své členy - sáhnout na klientovy peníze přitom komora považuje za nejhorší zločin. Komora už tehdy měla stejný podnět také od Finančního analytického úřadu.

Seznam Zprávy už v minulých článcích doložily, že komora sice poslala v roce 2017 a 2018 na advokátku Sukovou interní kontrolory, ti ale nenašli nic podezřelého. Vedení komory dnes říká, že jim tehdy sedmašedesátiletá advokátka předložila zfalšované bankovní dokumenty.

Komora však nevysvětluje, proč se s tím kontroloři spokojili, když zároveň měli od FAÚ v rukou podklady zpochybňující, že je vše v pořádku - byl to opět zmíněný popis konkrétních podezřelých transakcí s úschovními účty vedenými v České spořitelně.

Sukovou propustili z vazby loni v září, společně s advokátkou je stíhaná i její dcera, koncipientka Pavla Marešová. Seznam Zprávy se opakovaně snažily získat jejich vyjádření, ale bezúspěšně. Jejich advokáti vzkázali, že obviněné ženy o to nemají zájem.

Na policii Suková při výslechu přiznala zpronevěru. Bez podrobností prohlásila, že tak splácela jakési neurčité dluhy. Zároveň má jen minimální majetek, ze kterého těžko může klientům zaplatit škodu.

Doporučované