Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Britská vláda oznámila, že v rámci plánů na řešení rostoucího počtu mladých lidí, kteří užívají elektronické cigarety, zakáže ty jednorázové. Budou také zavedena nová opatření, která budou mít za cíl zabránit prodeji těchto produktů dětem a nezletilým. Informovala o tom BBC.
Podle údajů charitativní organizace Action on Smoking and Health (ASH) nyní pravidelně nebo příležitostně elektronické cigarety kouří 7,6 % dětí ve věku 11 až 17 let – v roce 2020 to bylo jen 4,1 %. Očekává se, že zákaz bude zaveden v celém Spojeném království, uvedla vláda.
„Jak ví každý rodič nebo učitel, jedním z nejznepokojivějších trendů současnosti je nárůst vapingu mezi dětmi,“ uvedl v prohlášení britský premiér Rishi Sunak. Nový krok navazuje na loňské oznámení britské vlády o zákazu prodeje cigaret všem, kteří se narodili 1. ledna 2009 nebo později, jako součást snahy vytvořit „generaci bez kouře“.
Prodej jakéhokoli vapingu osobám mladším 18 let je již zakázán, ale vláda uvedla, že jednorázové elektronické cigarety – často prodávané v menších a barevnějších baleních než plnitelné – jsou „klíčovou hnací silou alarmujícího nárůstu takzvaného vapingu mezi mladými lidmi“. Zatím není jasné, kdy bude zákaz zaveden.
Podle britské Národní zdravotní služby (NHS) je takzvané vapování podstatně méně škodlivé než kouření, ale není na trhu dostatečně dlouho na to, aby byla známa jeho dlouhodobá rizika. Asociace britského vapingového průmyslu ale ve svém prohlášení podle BBC uvedla, že jednorázové elektronické cigarety „sehrály klíčovou roli v pomoci milionům dospělých přestat kouřit“ a že je tímto oznámením „zděšena“.
Organizace dodala, že zákaz by vystavil děti většímu riziku, protože by „posílil černý trh“ a zvýšil dostupnost nelegálních elektronických cigaret. Namísto toho by se podle ní měly lépe prosazovat stávající zákony.
Spojené království se připojilo k malé skupině zemí, které zákaz jednorázových elektronických cigaret plánují. Mezi tyto země patří například Austrálie, Francie a Německo, zákony již platí na Novém Zélandu.
V Británii skončí v odpadu každý týden kolem pěti milionů elektronických cigaret, ukázal výzkum neziskové organizace Material Focus z konce minulého roku. Jde nejen o ekologickou škodu, ale také o bezpečnostní riziko, jelikož lithiové baterie u cigaret mohou způsobit požár v popelářských vozech nebo na skládkách, píše web stanice BBC.