Článek
Politici a česká i zahraniční veřejnost vzpomínají na Karla Schwarzenberga, který v sobotu zemřel ve Vídni. Mluví o něm jako o státníkovi, který přinesl do Česka po desetiletích života v emigraci zpět étos demokracie a zanechal výraznou stopu ve společnosti a politice. Jaký byl zblízka?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jak Karel Schwarzenberg vnímal své působení v české společnosti.
- Kam ji chtěl posouvat.
- A proč se z něj podle publicisty Jiřího Peňáse v posledních letech stal „zklamaný člověk“.
Kancléř prezidenta Václava Havla, ministr zahraničních věcí, spoluzakladatel TOP 09, kandidát na prezidenta, ale také kníže, hospodský a lesník. Se všemi těmito přízvisky byl známý Karel Schwarzenberg, který v sobotu v 85 letech zemřel ve vídeňské nemocnici.
Záhy po jeho skonu se začaly sbíhat vzpomínky i kondolence z celé Evropy. Lítost vyjádřili například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg nebo bývalý švédský premiér Carl Bildt. Vzkazy vyzdvihovaly jeho moudrost a boj za demokratické hodnoty.
Čeští politici pak poukazovali na Schwarzenbergovo vlastenectví a často přidávali i osobní vzpomínky. Třeba premiér a šéf ODS Petr Fiala se na síti X zmínil o tom, že ho před několika týdny navštívil v nemocnici a slíbili si, že se ještě sejdou. „Mrzí mě, že tu dýmku už spolu nestihneme,“ napsal předseda vlády.
Jednu z osobních vzpomínek po smrti významného českého politika přináší i podcast 5:59. V něm o četných setkáních s Karlem Schwarzenbergem i o jeho náhledu na svět mluví komentátor magazínu a serveru Echo24 Jiří Peňás. „Pro mě to byl – a skutečně nepřeháním – po Václavu Havlovi nejdůležitější člověk veřejného prostoru, který tady po něm zůstal,“ popisuje publicista, který se Schwarzenbergem letos trávil čas kvůli přípravě knihy.
Publicista Jiří Peňás.
„Něco si mohl dovolit jen tady“
V československém a českém veřejném životě se Karel Schwarzenberg angažoval už před sametovou revolucí. Se svou rodinou sice žil v exilu, ale disentu pomáhal ze zahraničí. Z titulu předsedy Mezinárodního helsinského výboru, který se zaobíral dodržováním lidských práv, v 80. letech jezdil do tehdejšího Československa a zajímal se třeba i o soudní proces s básníkem Ivanem Jirousem.
Po roce 1989 se Schwarzenberg začal objevovat po boku prezidenta Václava Havla a dva roky byl i jeho kancléřem. A poté, co mu stát v mezičase vrátil zámek Orlík a další majetky, i on našel po více než 40 letech znovu domov v jižních Čechách.
Podle Peňáse měl zejména rád život na zámku v Čimelicích, kde Karel Schwarzenberg vyrůstal až do svých 11 let. „Je to tam sice takové ‚jezeďácké‘ a rozbité a není to tam krásné, vyšlechtěné Rakousko, ale přesto to byl jeho domov. (…) A další věc byla, že přece jenom rakouská společnost, a zvlášť šlechtická, je určitě mnohem konzervativnější. A některé věci, které si mohl dovolit tady, tak by tam možná nemohl. Třeba chodit v crocsech,“ vysvětluje publicista s odkazem na gumovou obuv.

Prezident Václav Havel s Karlem Schwarzenbergem.
Postupně přišla skepse
Politická kariéra Karla Schwarzenberga se nicméně naplno rozjela až koncem 90. let a začátkem let nultých. Vstoupil do ODA, stal se senátorem, později také dvakrát ministrem zahraničních věcí. V roce 2009 s Miroslavem Kalouskem spoluzaložil TOP 09 a stal se i jejím předsedou.
„Karel Schwarzenberg byl to, čemu se říká homo politicus. Čili člověk, který se neustále motal kolem politiky. Právě politika a určitým způsobem i společnost ho bavily, hrozně rád se někde ochomýtal, angažoval a tak dál,“ říká Peňás.
Jeho posledním velkým politickým krokem byla kandidatura na prezidenta před deseti lety, kdy se utkal s Milošem Zemanem. V historickém kontextu pozoruhodná věc. „Po roce 1948 takový ten plebejský, český nacionalismus vylučuje katolíky, šlechtu a případně Němce nebo německy mluvící lidi. A on, zosobnění toho všeho, by se stal prezidentem. To by byla obrovská ironie dějin,“ zmiňuje Peňás.
Ostatně i samotný Schwarzenberg se domníval, že jeho šance na výhru tehdy byly malé. Mluvil o tom ještě letos v červnu v pořadu Galerie osobností na Seznam Zprávách: „Vycházel jsem z velmi neoblíbené vlády (premiéra Petra Nečase), se jménem a všemi předsudky, které se proti mně obrátily. Ale v politice to tak někdy je. Někdy musíte jít do boje, i když víte, že to prohrajete.“
Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem
Jak Karel Schwarzenberg vzpomínal na Václava Havla? Ulevilo se mu, že odešel z Poslanecké sněmovny? A jak prožíval prezidentské klání v roce 2013? Poslechněte si červnový rozhovor s Karlem Schwarzenbergem v pořadu Galerie osobností.
Po tomto klání už Schwarzenberg z pohledu Jiřího Peňáse fungoval spíše jako komentátor dění. Zároveň prý ztrácel na optimismu a byl „zklamaným člověkem“. „V posledních 20 letech mluvil skepticky o tom, v co jsme doufali v 90. letech. Tedy že se to narovná, že lidé budou mnohem více dbát práv, bude se méně krást, méně korumpovat a budou fungovat nějaké základy právního státu,“ myslí si publicista.
Zklamání šlechtice a exministra ale pramenilo i ze soukromého života. Peňás mluví třeba o tom, že se nenaplnila Schwarzenbergova představa o fungování rodinných sídel, která vlastnil po Česku. „Stáli jsme na jaře před čimelickým zámkem, který je prázdný, a on říká: ‚Já nevím, co s tím.‘ Protože co se zámky a kostely? Bydlet už tam nikdo nebude, je to příliš drahé a podobně. Pro spoustu věcí (ze svého majetku) nenašel přirozený raison d’etre.“
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jaký měl Karel Schwarzenberg vztah se svým otcem, proč se sám označoval za „lesníka“ a „hospodského“ nebo jak by zřejmě chtěl, aby se na něj vzpomínalo. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design a hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Seznam Zprávy – pořad Galerie osobností, ČT24, Rádio Svobodná Evropa (via Český rozhlas Plus), YouTube – TOP 09, YT – Beno Pavel
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.