Článek
Jakékoli zboží by tak na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou podléhalo celní kontrole. Ta by se podle představ Londýna nemusela odehrávat na dnes „neviditelné” hranici mezi oběma entitami, z nichž jedna by zůstala v Evropské unii, ale Ulster by její součástí být přestal. Po dobu minimálně 4 let by byl zachován volný pohyb osob mezi oběma částmi Irského ostrova.
PM letter to Juncker pic.twitter.com/rdMOyG5J8o
— Alex Wickham (@alexwickham) October 2, 2019
Navrhovaný režim by přitom začal platit až 1. ledna 2021. Spojené království by jako celek opustilo Evropskou unii k 31. říjnu letošního roku. Do konce roku 2020 by podle Johnsonových představ platilo přechodné období. Jak britský premiér uvedl v rozhovoru pro BBC, „celní kontroly na obou stranách hranice by byly minimální”. Kontroly by podle Johnsona rozhodně nebyly přímo na hranici nebo v její těsné blízkosti. Právě to by podle odborníků zvýšilo nebezpečí obnovení násilností, které Severním Irskem zmítaly desítky let.
British Prime Minister Boris Johnson told the Conservative Party conference that the UK will be tabling what he believes are ‘constructive and reasonable proposals’ on Brexit | Read more: https://t.co/I0WGnWWPEz pic.twitter.com/c6sgsehwJZ
— RTÉ News (@rtenews) October 2, 2019
Boris Johnson předpokládá, že na konci roku 2024 celý mechanismus přezkoumá severoirský regionální parlament, který bude moci jeho fungování dále prodloužit. Severoirská strana DUP, která držela u moci vládu Theresy Mayové, věří, že se Belfastu a Dublinu mezitím podaří domluvit oboustranně přijatelné alternativní uspořádání. Právě ulsterští unionisté DUP byli kategoricky proti tomu, aby v Severním Irsku platil ve vztahu k EU jiný režim než v případě Anglie, Walesu a Skotska. V rámci snahy odblokovat brexitový pat ale Borisi Johnsonovi vyšli vstříc.
Britský ministerský předseda, který v Manchesteru oslovil své spolustraníky na partajní výroční konferenci s dlouhým proslovem, považuje svůj brexitový návrh za „konstruktivní kompromis”. Pokud by ho Evropská unie odmítla, nastane podle Johnsona už k 31. 10. „divoký” brexit bez dohody. O další odklad data brexitu prý Londýn navzdory parlamentem přijatému zákonu žádat nehodlá. „Živím naději na brexitový průlom,” prohlásil Johnson v Manchesteru. Dodal zároveň, že jeho země je připravená na brexit bez dohody, což ale mnozí ekonomičtí experti zpochybňují.
Republic of Ireland will not be "dragged out" of the single market over Brexit, says Taoiseach Leo Varadkarhttps://t.co/LIBdUGGlej
— BBC Politics (@BBCPolitics) October 1, 2019
První reakce Irské republiky na Johnsonův plán příliš optimismu nepřinášejí. Irský premiér Leo Varadkar dnes večer nejnovější návrh telefonicky probere přímo s Borisem Johnsonem. Evropská komise uvedla, že až britský materiál obdrží, „objektivně ho prozkoumá”.