Článek
Sametové revoluci patřil téměř veškerý obsah českých médií a sociálních sítí. Nejsledovanější postavou dění byl i tentokrát Andrej Babiš, který se brzy ráno vydal na Národní třídu s nevhodně zvolenou kravatou s ruskou trikolorou. Za doprovodu pískotu a pokřikování „Táhni odtud, estébáku!“ položil květiny a pokračoval do Národního muzea.
Zda se mi to, nebo si @AndrejBabis vymenil kravatu, aby mu sedela trikolora? 🤔 pic.twitter.com/w4HLYHPDZu
— janekrubes (@janekrubes) November 17, 2019
Tam se setkal s představiteli Visegrádské čtyřky – tedy Slovenska, Polska a Maďarska a předsedou německého Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem. A právě Andreji Babišovi a jeho kolegům z Visegrádské čtyřky patřila velká pozornost zahraničních médií.
Slovenský deník SME dění v Česku i na Slovensku věnoval speciální přenos minutu po minutě. Z událostí v Praze vyzdvihli nepříliš vřelé přijetí Andreje Babiše na Národní třídě.
Česko-slovenská minúta po minúte: Hanba, vypískali ľudia Babiša na Národnej triede https://t.co/4B7M1ICMUI pic.twitter.com/Aq59i0tVlB
— Denník SME (@denniksme) November 17, 2019
O společném osudu Československa a Polska informovala většina polských médií. Týdeník Solidarność připomíná, že v Polsku proces změn začal už v roce 1980.
[video] Premier @MorawieckiM na 30. rocznicy #AksamitnaRewolucja : "W 1989r. spełniły się nasze marzenia o wolności... | https://t.co/7hugIopDr0 https://t.co/Z7UF9fUtoz
— Tygodnik Solidarność (@Tysol) November 17, 2019
Postavě Andreje Babiše a českým gastronomickým „sametovým“ specialitám patřil netradiční článek polského serveru Holistic News.
Server se zaměřil na schopnost Čechů pokojně protestovat proti vládě a oslavovat výročí s pivním speciálem „sametový ležák“ a „revoluční bagetou“.
Czy można demonstrować bez rac i kibolskich przyśpiewek, za to przy piwie i gulaszu według przepisu byłego prezydenta? Obchody 30. rocznicy aksamitnej rewolucji prosto z Pragi relacjonuje @PepikNews #holisticnews #aksamitnarewolucjahttps://t.co/AOJE8zfiiS
— Holistic_News (@news_holistic) November 17, 2019
Na druhou stranu ani Polsko neopomnělo připomenout minulost Andreje Babiše a sobotní demonstraci na Letné.
„Během protestů se na svých sociálních sítích Andrej Babiš pochlubil fotografií se slavným hercem Danielem Radcliffem, známým z filmové série o Harrym Potterovi,“ napsal server Holistic News. V titulku proto server premiéra označil jako „vězně z Azkabanu“.
Toho pána určitě znáte 😎 Moc příjemné setkání. pic.twitter.com/9LfTfwaJmZ
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 16, 2019
Prostor dostaly oslavy sametové revoluce i na webu renomovaného listu The Guardian, který ji pojal převážně obrazově. V sérii historických snímků nazvané Sametová revoluce den po dni zveřejnili fotografie od 21. srpna do 31. prosince 1989 s popisem jednotlivých událostí.
V jiném obsáhlém článku se The Guardian věnoval vzpomínkám a myšlenkám biskupa Václava Malého, Chartě 77 a osobnosti Václava Havla. I tady dostal výrazný prostor český premiér a jeho „znepokojivá“ minulost.
Czechoslovakia’s Velvet Revolution, 1989 - in pictures https://t.co/mJvHk9cfV5
— The Guardian (@guardian) November 17, 2019
Projev českého premiéra se dostal i do zpravodajské agentury AFP. Článek s titulkem „Český premiér lituje své komunistické minulosti na výročí sametové revoluce“ patřil kompletně jemu. Agentura zmínila i sobotní akci na Letné.
Billionaire Czech Prime Minister Andrej Babis expressed remorse over his communist past on Sunday at a ceremony in Prague celebrating 30 years since the Velvet Revolution toppled communism in then-Czechoslovakiahttps://t.co/0G57BGKRSF pic.twitter.com/FKU2uyLS2D
— AFP news agency (@AFP) November 17, 2019
Německý server Deutsche Welle věnoval českým oslavám audiospeciál přímo z Národní třídy. Pohledem německých médií navzdory změnám roku 1989 v Česku panuje „frustrace, zklamání a strach, že demokracie může být v ohrožení“.
Dění ve střední Evropě se dostalo až do Japonska. O tom, že „čeští demonstranti tlačí na Babiše ve výročí sametové revoluce“ napsal server Japan Times. Podle nich byla demonstrace v předvečer výročí výrazným aktem „protestu proti populistickému miliardáři a proruskému prezidentovi“. Komunistickou stranu mající hlavní slovo v předrevolučním období zmínil jako součást současné vlády Andreje Babiše.
„Pokojným přerodem v demokracii“ označila sametovou revoluci na svém webu i zpravodajská agentura Macau. Pro své čtenáře ze zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky zmínili autoři také termíny jako „kupónová privatizace“ nebo „perestrojka“.