Článek
Časopis Time letos do výběru nominoval 3D brýle, které usnadňují práci lékařům. Chytrý včelí úl, díky jehož umělé inteligenci možná přestanou včelstva masivně vymírat. Velkým tématem je voda: Jak ji vyrobit? Jak ji dostat tam, kde není? Ale i jak z ní vyrobit vodku? Řadu novinek inspiroval covid-19, třeba měděnou bundu, která může chránit proti bakteriím a chřipce. I když na covid zatím testována není.
1. Online porady jako naživo
Owl Labs Meeting Owl Pro
Tahle kamera jako sova vypadá a ne nadarmo ji má v názvu. Sovy ji totiž inspirovaly. Stejně jako ony dokážou otáčet hlavou téměř o 360 stupňů, umí kamera Meeting Owl Pro zachytit cokoli před sebou, za sebou i vedle sebe. Virtuální porady a hybridní mítinky jsou díky ní mnohem plastičtější. Kdokoli v místnosti promluví, kamera okamžitě zaostří svou čočku a nastraží svůj mikrofon přímo na něj. Virtuální účastníci mají díky téhle nové technologii lepší přehled, co se v místě porady, přednášky nebo konference děje. Meeting Owl Pro z provenience společnosti Owl Labs používá už 50 000 společností a univerzit, třeba americký Stanford.
2. Antivirová bunda z budoucnosti
Vollebak Full Metal Jacket
Dokáže bunda ochránit proti viru? Možná ano, pokud je vyrobena z mědi. Tento kov totiž zabíjí částice virů chřipky nebo bakterie E.coli. Bunda z mědi z dílny progresivní módní značky Vollebak vypadá jako z budoucnosti. Zhruba 65 procent tohoto módního kousku je utkáno z měděného mikrovlákna. Kdybychom ho natáhli, měřilo by 11 kilometrů. Autoři svršek nazvali Full Metal Jacket s odkazem na Kubrickův válečný film Olověná vesta. Jestli Vollebak bunda funguje proti koronaviru, zatím její autoři testovat nenechali. Stojí v přepočtu 23 650 korun.
3. Rentgen místo očí pro chirurgy
„Nebylo by skvělé, kdyby měli chirurgové rentgenové vidění?“ říkal si ředitel firmy Augmedics Nissan Elimelech, když sledoval superhrdiny v televizi. Tak vznikl headset, který využívá rozšířenou realitu. Její pomocí promění pacientův CT sken na 3D vizualizaci. Chirurgovi při operaci páteře, kdy se každý milimetr počítá, pomáhá s orientací v pacientově těle. Brýle mu promítnou přímo před očima, co je uvnitř, aniž by musel jen vzhlédnout od operačního stolu. Headset už používají špičkové americké nemocnice jako třeba Johns Hopkins a Rush University Medical Center.
4. Robot, který pěstuje sociální inteligenci
Moxie
Robot Moxie není žádný chladný počítač ve stylu HALa z Clarkovy Vesmírné odysey. Moxie je roztomilý, protože ho pro děti nadesignovali veteráni amerických kreslených filmů mimo jiné ze studia Pixar. Zatímco umělá inteligence má nálepku něčeho, co lidi odcizuje, sympatický robůtek od firmy Embodied je chce spojit. Pomáhá zlepšit sociální a emoční schopnosti pěti až 10letých dětí. Své lidské kamarády posílá Moxie na nejrůznější mise s úkoly - jako napsat vzkaz pro člena rodiny nebo si promluvit s kamarádem o svých pocitech. Roztomilé, nebo děsivé? Cena spadá spíš do té druhé kategorie, v přepočtu 36 700 korun.
5. Chytrý včelí úl
Beewise BeeHome
Kvůli pesticidům, nemocím a klimatickým změnám umírá každý rok 40 procent včel. Komerční včelaři totiž „jedou na zisk“ a často ignorují varovné signály, že s rojem není něco v pořádku. Proto vznikl chytrý úl Beewise. Za pomoci umělé inteligence a robotiky pozoruje včelstvo 24 hodin denně. Provoz úlu, kam se vejdou dva miliony včel, stojí zhruba tři stovky za měsíc. Jakmile úl zaregistruje známky parazitů nebo nezvyklých teplot, zareaguje. Třeba hned aplikuje pesticidy. Chytrá technologie může nejen zachránit včelstvo, ale až zdvojnásobit produkci medu, píší autoři nápadu.
6. Vodka z vody
Air Vodka
Vodka se celá staletí fermentuje z obilí nebo pšenice. Při tom samozřejmě vznikají škodlivé uhlíkové emise. Start-up se sídlem v newyorském Brooklynu Air Co. našel lepší cestu: destiluje vodku z pouhé vody. A oxid uhličitý během destilace mění na etylalkohol. Cena Air Vodky začíná na 1400 korunách za třičtvrtělitrovou láhev. Za každou prodanou vygumuje firma z atmosféry tři čtvrtě kila CO2. Technologie získala prestižní ocenění NASA.
7. Boty pro rekordy
Nike Air Zoom Alphafly Next%
Když loni Eliud Kipchoge zaběhl maraton za 1:59:40, stal se první lidskou bytostí, která zvládla 42 kilometrů a 195 metrů pod dvě hodiny. Pomohl mu v tom pár high-tech bot na běhání Nike Air Zoom Alphafly Next%. V čem je tajemství superrychlých tenisek za necelých šest tisíc korun? Stélka naplněná vzduchem dokáže vrátit zhruba 90 procent energie, kterou atlet vynaloží. Když chodidlo došlápne, airbag energii zachová a vrátí vám jí mnohem víc, než by vám vrátila obyčejná pěna, vysvětluje inovátorka firmy Nike Carrie Dimoff.
8. Otočná televize
Samsung Sero
Televizi Sero nevymyslel Samsung jen pro klasické televizní diváky. Tuhle obrazovku si můžete jediným klikem na ovladači přepnout ze standardní horizontální do vertikální polohy. Optimální pro sledování postů na sociálních sítích, programu od streamovacích služeb a také pro gaming. Prostě obsah, který se víc přátelí s formáty na výšku, které jsou doma na displeji mobilního telefonu. Za tuhle vychytávku chce Samsung v přepočtu 32 400 korun.
9. Přenosná mycí stanice
LIXIL SATO Tap
Mytí rukou je jedna z nejefektivnějších a nejlevnějších cest, jak bránit šíření koronaviru. Jenže 40 procent populace nemá doma tekoucí vodu ani mýdlo. Krátkodobé řešení nabídl japonský výrobce LIXIL. Jeho přenosná mycí stanice SATO Tap už míří na trh a bude stát mezi 60 a 130 korunami. Půl milionů mobilních „kohoutků“ pošle LIXIL ve spolupráci se sponzory do těch nejchudších domácností světa zdarma.
10. Voda pro všechny ze vzduchu
Mobilní generátor Wedew
Voda je čím dál vzácnější. Mobilní generátor Wedew dokáže vyprodukovat čerstvou pitnou vodu skrze jeden často přehlížený zdroj: páru. Do stroje stačí naládovat rostlinné a živočišné zbytky, třeba úlomky dřeva nebo skořápky z ořechů. Směs biomasy se zahřeje a do vzduchu začne unikat pára. Generátor ji zkondenzuje na pitnou vodu. První kontejnery se už používají v uprchlickém táboře v Ugandě a také v Tanzanii.